Agile – Jak zarządzać zespołem w firmie?

777
O metodzie Agile jest głośno w Polsce od kilku lat, chociaż w jej ojczyźnie – Stanach Zjednoczonych ma już blisko 20-letnią tradycję. Kiedy się pojawiła, zrewolucjonizowała podejście do pracy projektowej i zarządzania. W pierwszej fazie rozwoju Agile znalazła zastosowanie w IT, ale już wkrótce okazało się, że z powodzeniem mogą ją stosować również inne branże. Agile eliminuje zbędne działania już na etapie planowania i projektowania, przynosząc konkretne korzyści i oszczędności. A na nich dzisiaj najbardziej zależy każdej firmie.

Co to jest Agile?

Mówiąc najprościej Agile to metoda pracy nad rozwojem nowego produktu. Początkowo idea Agile narodziła się w środowisku amerykańskich programistów, którzy chcieli usprawnić proces powstawania nowego oprogramowania. Dotychczasowe metody pracy polegające na wielomiesięcznych uzgodnieniach z klientami, wdrażaniu, testowaniu i poprawianiu, nie przynosiły spodziewanych efektów. Prace się przedłużały, a produkt i tak nie był doskonały. Okazało się, że lepsze efekty przynosi weryfikowanie postępów na bieżąco i szybkie reagowanie na potrzeby klienta.

Jakie korzyści z Agile?

Jedna z zasad Agile mówi: “produkt ma działać! Nie potrzebne nam stosy dokumentów”. W czasach ostrej konkurencji na każdym rynku, dopracowany i sprawny produkt jest na wagę złota. Biznes nie może sobie pozwolić na przespanie okazji i wypuszczenie na rynek bubla, bo konkurencja go zniszczy.

Nowe produkty pojawiają się z sezonową częstotliwością, a to wymaga maksymalnego skrócenia drogi od projektu do dostarczenia gotowego produktu klientowi. Firmy, które zdecydowały się zastosować metodę pracy Agile w zarządzaniu projektami, osiągnęły znakomite rezultaty, by wymienić giganta zabawkarskiego LEGO, firmę informatyczną Cisco, czy British Telecom.

Agile to również bliski kontakt z klientem. Chodzi o to, by nie pogrążać się w żmudnych negocjacjach, ale zwyczajnie wysłuchać klienta i wczuć się w jego oczekiwania. Jeśli nie biznes nie będzie reagował na potrzeby swoich odbiorców, lista nabywców może być krótsza z miesiąca na miesiąc.

Agile w zarządzaniu zespołem

Agile, czyli zwinne metody tworzenia nie spełniałyby swojej funkcji, gdyby nie dobrze dobrany zespół. W teamie liczą się nie tylko kompetencje, ale również indywidualne predyspozycje do pracy zespołowej. Dlatego tak ważne jest trafne zdiagnozowanie umiejętności poszczególnych współpracowników już na etapie rekrutowania do zespołu projektowego. Służą do tego podstawowe wyznaczniki doboru: postawa, zachowania i kompetencje.

Agile ma jeszcze jedną niepowtarzalną zaletę. Ma kilka poziomów zastosowania. Zespół projektowy, który będzie pracował nad produktem dla klienta metodą Agile to jedno. Zarządzanie tym zespołem i traktowanie całej firmy w kategoriach Agile to drugie. Korzyści są zauważalne na każdym poziomie. Po prostu używaj Agile, by wdrażać Agile! Poprawa zarządzania w twojej firmie będzie natychmiastowa.

Agile w biznesie

Coraz więcej managerów i szefów przekonuje się, że zastosowanie metody Agile przynosi konkretne rezultaty. To między innymi szybsze dostarczenie produktu na rynek (o 60 procent szybciej niż w pozostałych firmach) i szybsza innowacyjność (o 59 procent). Takie dane wynikają z raportu przygotowanego przez firmę zajmującą się propagowaniem zwinnych metod pracy w biznesie Agile Organization Research.

Czy biznes potrzebuje Agile? Warunki prowadzenia biznesu zmieniają się szybciej niż kiedyś. Kilka lat to dla nowoczesnej przedsiębiorczości cała epoka. Wystarczy spojrzeć, jak zmienił się handel w ciągu ostatniej dekady, sklepy stacjonarne tracą klientów, z kolei e-commerce jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin gospodarki.

Firma, która chce dotrzymywać kroku konkurencji lub wyznaczać trendy, musi zmienić sposób myślenia o kreowaniu i dostarczaniu produktów. Dodatkowe zagrożenie dla konwencjonalnie myślącego biznesu niosą ze sobą zmiany technologiczne, które wywracają środowisko biznesowe do góry nogami.

Agile jest opisaną i sprawdzoną metodą przyspieszenia i optymalizacji procesów. Dzisiaj biznes musi być w ruchu i radykalnie zmienić się z hierarchicznie zarządzanej, ospałej organizacji w coś w rodzaju żywego organizmu, który szybko adaptuje się do nowego otoczenia.

Szkolenia Agile

Jak zacząć Agile? Czy zwinne metody pracy można zastosować w każdej firmie? Te pytania zadaje sobie wielu szefów, widząc potrzebę przyspieszenia. Największe korzyści z wdrożenia Agile zauważają wprawdzie firmy technologiczne, telekomunikacyjne, finansowe i medialne, bo w tych sektorach obowiązuje wręcz wojenna reguła: “zrób albo giń”, ale to nie oznacza, że dla innych Agile jest niedostępne.

Aby jednak nie popełniać podstawowych błędów i wprowadzać Agile zgodnie ze skodyfikowanymi zasadami, warto skorzystać z pomocy certyfikowanych trenerów tzw. Agile/Scrum masterów. Dopilnują oni, czy wszystkie zadania w procesie pracy zostały wykonane. Ich rola polega też na wspieraniu i stymulowaniu zespołu. Ocenią potencjał teamu i znajdą odpowiednich ludzi do realizacji poszczególnych zadań. Rekrutacja do zespołu to osobna, bardzo pożądana umiejętność, bo dzisiaj trzeba umieć wyłowić te jednostki, które będą potrafiły elastycznie pracować w grupie.

ProCognita – Get Agile
Artykuł opracowany przy współpracy z ProCognita – firmą oferującą szkolenia, doradztwo i wykłady z zakresu Agile i Lean.
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut