Analiza portfelowa

1440

Analiza portfelowa polega na wyborze i wyborze optymalnych akcji dla portfela inwestora giełdowego. Celem tego procesu jest zapewnienie możliwie najwyższego oczekiwanego zysku przy możliwie najniższym ryzyku wynikającym z inwestowania na rynku kapitałowym.

Wykorzystując analizę portfela jako część stosowanej strategii inwestycyjnej, można wyeliminować znaczną część ryzyka związanego z instrumentami finansowymi. Analiza portfela pozwala zbadać związek między stopą zwrotu a ryzykiem portfela inwestycyjnego. Nie można obliczyć zarówno maksymalnego zwrotu, jak i minimalnego ryzyka. Można jednak maksymalizować stopę zwrotu na danym poziomie ryzyka lub minimalizować ryzyko na danym poziomie zwrotu.

Analiza portfelowa dla początkujących – Zrozum i zmniejsz ryzyko, analizując swój portfel

Wielu nowych inwestorów chętnie zaczyna budować swój portfel, ale często nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia zaprojektowania i wdrożenia zdyscyplinowanej strategii portfela, wraz z harmonogramem analizy.

Trudniej jest oszczędzać i inwestować pieniądze z zyskiem, jeśli nie będziesz ich ostrożnie nadzorować, aby zwiększyć szanse na wystarczający wzrost, aby zebrać niezbędne nagrody finansowe.

Analiza portfela może wydawać się zniechęcająca, dopóki nie opanujesz alokacji kapitału. Aby proces był łatwiejszy i bardziej dostępny, warto skupić się na kilku ważnych pytaniach:

  • Co to jest analiza portfela?
  • Dlaczego analiza portfelowa jest tak istotna?
  • Na jakie rzeczy należy zwrócić swoją uwage, przeprowadzając analizę portfelową spółki?

To podstawowe wprowadzenie lepiej przygotuje Cię do zadania polegającego na ocenie stanu twojego portfolio lub, jeśli powierzysz to zadanie profesjonalistom, zrozumieniu niektórych obszarów, o które możesz zadawać pytania.

Co to jest analiza portfelowa?

Odpowiednio przeszkolona i wdrożona analiza portfela to proces podziału i badania portfela inwestycyjnego w celu ustalenia zarówno jego adekwatności do potrzeb, preferencji i zasobów danego inwestora, jak i prawdopodobieństwa realizacji celów i zadań danego portfela zlecenie inwestycyjne, w szczególności na podstawie korekty ryzyka oraz w świetle historycznych wyników klas aktywów, inflacji i innych czynników.

Znaczenie analizy portfela

Załóżmy, że inwestor zwrócił się do zarejestrowanego doradcy inwestycyjnego lub firmy zarządzającej aktywami i poprosił go o przedstawienie analizy jego portfela inwestycyjnego na podstawie potrzeby inwestora w zakresie zabezpieczenia kapitału w okresie pięciu lat.

Konsultacje rozpoczęłyby się od spojrzenia na akcje portfela i próby ustalenia, czy te pozycje składają się z aktywów, które z dużym prawdopodobieństwem utrzymają niską zmienność lub zmiany cen i wystarczającą płynność lub możliwość zmiany stopy inwestycji gotówkowych w razie potrzeby.

Firma doradcza chciałaby uniknąć znacznej alokacji akcji, woląc zamiast tego skupić się na płynnych i mniej niestabilnych opcjach, takich jak gotówka, dobrze zarządzane fundusze rynku pieniężnego, certyfikaty depozytowe zabezpieczone przez FDIC, bony skarbowe i banknoty amerykańskie oraz inne porównywalne inwestycje.

W przypadku takiego portfela celem generowania dochodu z inwestycji w formie dywidend lub odsetek byłoby wynagrodzenie wtórne lub trzeciorzędne po upewnieniu się, że kapitał znajduje się tam, gdzie inwestor potrzebuje do niego dostępu, a kapitał nie ponosi żadnych strat.

Co wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania analizy portfela

Chociaż istnieje wiele sposobów rozwiązania problemu analizy portfela, pomaga on podzielić go na trzy podstawowe zadania.

Najpierw sprawdź portfolio w sposób zagregowany. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób portfel jako całość jest pozycjonowany w stosunku do innych portfeli lub niektórych istotnych wskaźników porównawczych.

W przypadku kapitału własnego może to oznaczać przyjrzenie się cechom portfela – całkowitej liczbie składników portfela, stosunkowi ceny do zysku portfela jako całości, stopie dywidendy portfela jako całości, oczekiwanej stopie wzrost zysku z aktualizacji wyceny na akcję – i porównanie ich z indeksem giełdowym, takim jak S&P 500 lub Dow Jones Industrial Average.

Po drugie, sprawdź elementy portfela względem siebie. Celem tego etapu jest zrozumienie, w jaki sposób poszczególne jednostki w portfelu wpływają, bezpośrednio lub pośrednio lub wzajemnie, lub poprzez inne czynniki, które wpływają na każdy składnik osobno. Ważne jest, aby analiza portfela obejmowała również wszystkie ściśle kontrolowane przedsiębiorstwa, takie jak inwestycje w małe firmy, a także wszystkie nieruchomości.

Na przykład drugi co do wielkości operator franczyzobiorcy Dairy Queen w Stanach Zjednoczonych szukał ochrony przed bankructwem pod koniec 2017 r., Ponieważ spadek cen ropy spowodował utratę dochodów wśród społeczności, w których zlokalizowany był duży procent jego restauracji .

Każdy inwestor, który posiadał akcje w kapitale franczyzobiorcy, znacznie zwiększyłby swoje ryzyko poprzez posiadanie akcji w dużych spółkach naftowych, takich jak parkowanie w ExxonMobil lub Chevron na rachunku maklerskim podlegającym opodatkowaniu.

Chociaż benzyna, paliwo do silników odrzutowych, olej i gaz ziemny nie wydają się mieć wiele wspólnego z rożkami do lodów i hot-dogów, w tym przypadku były one skorelowane ze względu na położenie geograficzne franczyzowych restauracji, które zależały od lokalnych klientów, którzy pobierali płatności od głównych koncernów naftowych, aby móc sobie pozwolić na posiłki poza domem.

Po trzecie, zbadaj elementy portfela od zera jako niezależne inwestycje. Po przeanalizowaniu każdej pozycji zadaj sobie pytanie: „Dlaczego jestem jej właścicielem?”, „Czego oczekuję po przepływach pieniężnych w stosunku do zapłaconej ceny?”. I „Na jakich warunkach nadal utrzymuję stawkę?”

Może to uniemożliwić wielu szaleństwom osiągnięcie równowagi osobistej. Ponadto krok ten jest szczególnie ważny z punktu widzenia zarządzania ryzykiem, ponieważ wydaje się, że od czasu do czasu jakaś iluzja wyprzedza Wall Street i inwestorów, powodując, że racjonalni ludzie biorą to do głowy, co muszą mieć [wstawić nazwa konkretnej firmy, sektora lub branży, która obecnie dobrze sobie radzi].

W związku z niedawnym wzrostem liczby tak zwanych doradców Robo wydaje się, że problem ten nasila się. Po przeanalizowaniu analizy portfela dla klienta doradca finansowy może odkryć, że z góry określona alokacja aktywów obejmowała niedrogą obligację ETF. Problem polega na tym, że po zapoznaniu się z dokumentami giełdy doradca odkrył, że niektóre obligacje posiadane przez fundusz były obligacjami śmieciowymi wysokiego ryzyka reprezentującymi pożyczki dla krajów trzeciego świata.

Zakup zasobu, którego nie chcesz, jest irracjonalny, ponieważ pasuje do jakiejś dziwnej listy kontrolnej rzeczy, które Twoim zdaniem potrzebujesz, bez głębszego wglądu. Istnieje wiele sposobów budowania bogactwa.

Byłoby mniej ryzykowne zarabiać nieco mniej, utrzymując obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym, niż inwestując swój cenny kapitał na środku świata w dłużne papiery wartościowe kraju, który ma realną szansę nie być w stanie zapłacić swoich rachunków.

Analiza portfela instytucjonalnego jest bardziej złożona

Chociaż te trzy kroki są prawdopodobnie wystarczające dla większości inwestorów indywidualnych, inwestorzy instytucjonalni mają kilka innych procesów analizy portfela, które mogą chcieć przeprowadzić podczas przeglądu zarządzanych aktywów.

Ze względu na powyższe procesy wielu menedżerów portfeli woli przeprowadzać testy warunków skrajnych z przeszłości, aby sprawdzić, jak portfel może sobie radzić w różnych warunkach ekonomicznych lub rynkowych, symulując powtórzenie wielkiego kryzysu z 1929 r., Krach giełdowy w 1987 r., Azjatycki w 1997 r. kryzys finansowy lub Wielka recesja, która rozpoczęła się w grudniu 2007 r.

Na poziomie instytucjonalnym profesjonalni dostawcy usług, tacy jak Bloomberg i FactSet, oferują usługi, które umożliwiają uruchomienie tych symulacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego lub ich automatyzację zgodnie z harmonogramem regularnego przeglądu analizy portfela przez zarządzającego portfelem lub komitet inwestycyjny aktywów firma zarządzająca.

Ponadto firma doradztwa inwestycyjnego zatrudniona do inwestowania kapitału przechowywanego w funduszu emerytalnym, który podlega licznym przepisom ustawowym i wykonawczym, w tym ustawie o zabezpieczeniu dochodów emerytalnych z 1974 r. (ERISA), będzie chciała upewnić się, że portfel holdingowy jest zgodny i poprawne.

To samo dotyczy powiernika powiernika, który powinien regularnie zapewniać zgodność aktywów i transakcji powierniczych, w tym wszystkich płatności i wypłat, z instrumentem powiernika.