Bernard Baruch

Legendy Tradingu: Bernard Baruch

3244
Bernard Baruch
Bernard Baruch

Bernard Baruch urodził się  w roku 1870, w Camden (Karolina Południowa) i pochodził z rodziny żydowskiej. W roku 1881 wraz z rodziną przeprowadził się do Nowego Jorku. Jego marzeniem były studia na uniwersytecie Yale, ale jego matka nie chciała się z nim rozstawać i w wieku lat czternastu rozpoczął naukę w City College w Nowym Jorku.

Kariera na Wall Street

Karierę związaną z giełdą rozpoczął w roku 1899 kiedy to po uzyskaniu dyplomu, jego matka pomogła mu w znalezieniu pracy u znajomego, który był właścicielem miejsca na nowojorskiej giełdzie. Młody Baruch zaczął tam pracować jako stażysta. To własnie w tym miejscu zdobywał pierwsze szlify w spekulacji, arbitrażu i handlu międzynarodowym.

Baruch został maklerem a następnie partnerem w firmie Housman & Company. Z własnych zarobków i prowizji, kupił miejsce na New York Stock Exchange za  19000 $ (odpowiednik obecnych 542,857 $). Tam zgromadził fortunę przed ukończeniem 30 roku życia poprzez spekulacje na rynku cukru. W 1903 roku Baruch miał własną firmę maklerską i zyskał reputację „The Lone Wolf of Wall Street” („Samotny Wilk Wall Streetz powodu jego odmowy przystąpienia do domu maklerskiego. W 1910 roku stał się jednym z najbardziej znanych finansistów z Wall Street.

Wolne chwile spędzał na graniu w karty oraz trenowaniu boksu. Znany również jako mąż stanu, filantrop i konsultant polityczny. Doradzał amerykańskim prezydentom: Wilsonowi podczas pierwszej wojny światowej w sprawach obronnych, a Rooseveltowi w czasie drugiej wojny światowej oraz gdy ten wprowadzał nowy ład gospodarczy (New Deal).

„Jestem spekulantem”, ale takim, który rozkłada ryzyko i sprawia, że rynki staja się bardziej płynne. Jego inne słynne powiedzenie to: „Nikt jeszcze nie stracił koszuli od zysku” (czyli sprzedaży, zanim rynek wejdzie w fazę szczytową). Baruch najprawdopodobniej został najlepiej zapamiętany jako doradca prezydentów Stanów Zjednoczonych (na przykład Woodrowa Wilsona na pokojowej konferencji w Paryżu) oraz jako osoba zaufana sławnych osobistości.

Baruch Bernard