ABC inwestora – blue chipy?

4257

Blue chip – jest to określenie dużej spółki notowanej na giełdzie, która cieszy się zaufaniem inwestorów i posiada dobrą sytuację finansową. Spółki blue chips charakteryzują się dużą płynnością, kapitalizacją oraz relatywnie stabilnym kursem.

Firmy, które notują duże zyski, rosną w miarę upływu czasu i posiadają długie historie, są uważane za “blue chipy”. Teoria inwestowania w takie firmy polega na tym, że masz nadzieję na regularne podwyżki cen akcji i / lub podwyżki dywidend, ale nie notujesz dużego ryzyka. Termin pochodzi od kasyn w Monte Carlo, w których niebieski kolor mają żetony o najwyższej wartości.

Termin “bluechip” został po raz pierwszy użyty do opisania wysokich cen akcji w 1923 roku, gdy Oliver Gingold, pracownik Dow Jones, zaobserwował, że niektóre akcje obracają się po cenie 200 USD lub więcej. W kasynach gracze obstawiają niebieskie, białe i czerwone żetony, a niebieskie żetony mają większą wartość niż żetony czerwone i białe. Dzisiaj, akcje blue chip niekoniecznie odnoszą się do akcji z wysoką ceną, ale dokładniej do akcji spółek wysokiej jakości, które przetrwały próbę czasu.

Czy warto inwestować w akcje blue chip?

W rzeczywistości wydajność dużych, stabilnych firm niekoniecznie jest lepsza niż pozostałych spółek na rynku akcji. Problem polega na tym, że duża, stabilna firma dzisiaj nie zawsze może należeć do tej kategorii. Istnieje wiele przykładów firm, które mimo bycia “blue chipem” notowały wysokie spadki z dnia na dzień jak np. General Motors, czy takie które z blue chipów stawały się nic nieznaczącymi podmiotami. Prawdą jest, że upływ czasu potrafi dokonać ogromnych zmian, ale istnieje wiele przykładów firm, które przeszły od “blue chipów” do “cow chipów”, czyli zupełnego przeciwieństwa tych pierwszych w krótszym czasie niż GM.

Trzymaj się pasywnego inwestowania

Ilekroć inwestujesz dużo w pewnego rodzaju akcje – czy to niebieskie żetony, małe firmy, konkretne gałęzie przemysłu, to dywersyfikacja jest problemem. Twój poziom ryzyka wzrośnie, jeśli inwestujesz w mniej akcji firm, nawet jeśli te firmy są mniej ryzykowne niż większość innych firm. Kupowanie funduszy indeksowych o szerokim indeksie rynkowym to najlepszy sposób na maksymalizację dywersyfikacji – nie wyeliminuje ryzyka rynkowego (tj. Jeśli cały rynek spadnie o 40%, podobnie będzie z twoją inwestycją), ale zmniejszy wpływ kierowania swoich środków na indywidualne akcje.