Chiński eksport powyżej oczekiwań, z kolei import pozostaje słaby

680

Podsumowanie:

  • Październik przynosi „ulgę” chińskim przedsiębiorstwom, ponieważ eksport wzrósł znacznie bardziej niż oczekiwano, a wynika to z poprawy nastrojów związanych z pierwszym etapem chińskiej umowy handlowej z USA
  • Przywóz utrzymuje się na niskim poziomie, co wskazuje na dość słaby popyt
  • Nadwyżka handlowa w USA malała, patrząc na okres 12 miesięcy

Chiński eksport w październiku nieoczekiwanie spadł znacznie mniej niż oczekiwano, odczyt ten jest spowodowany rosnącym optymizmem do początkowej umowy handlowej między Waszyngtonem a Pekinem. W ujęciu dolarowym eksport spadł o 0,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy mediana Bloomberga sugerowała spadek o 3,9%. Wydawnictwo lepsze niż oczekiwano wydaje się przynosić ulgę chińskim firmom zmagającym się ze spadającymi zyskami w warunkach niższej produkcji. Jednocześnie import spadł aż o 6,4% w skali rocznej, co oznacza niższy niż oczekiwano spadek, ale nadal utrzymuje się na niekorzystnym poziomie. Ponadto od kilku miesięcy obserwuje się słabe wyniki importu z Niemiec, Korei Południowej i Japonii, jak pokazano na poniższym wykresie. Oznacza to, że popyt wewnętrzny jest raczej słaby i może być trudno osiągnąć zauważalną poprawę bez konkretnej umowy handlowej między USA i Chinami, która prowadziłaby do zniesienia ceł.

Ogólnie nadwyżka handlowa w październiku wyniosła 42,8 mld USD, co stanowi wzrost w porównaniu z 39,2 mld USD skorygowanym w dół. Ważniejszy może być jednak fakt, że chiński handel znacznie się zmniejszył od lipca, osiągając najniższy poziom od października 2018 r. Patrząc w przyszłość, istnieje szansa, że ​​zauważymy znaczną poprawę wymiany handlowej na całym świecie, gdy tylko Chiny i Stany Zjednoczone dotrzymują ostatnich niewiążących obietnic i podejmują działania w celu odwrócenia taryf.

Zwrot na rynku AUD, solidne dane o handlu zagranicznym

Podsumowanie:

  • Australijski handel zagraniczny we wrześniu wykazał wyższą niż oczekiwano nadwyżkę
  • Po 8:00 rynek przesłał sentyment ryzyka po informacjach z Chin
  • AUD odzwierciedla falę rosnącego apetytu na ryzyko

Dane z australijskiego handlu zagranicznego za wrzesień mocno zaskoczyły pozytywnie. Nadwyżka wyniosła 7,2 mld AUD, podczas gdy konsensus wyniósł około 5,1 mld AUD. Co więcej, dane za sierpień zostały znacząco skorygowane do 6,6 miliarda AUD z 5,9 miliarda AUD. Ponadto nastąpiła wyższa niż oczekiwano nadwyżka handlowa oraz wyraźne odbicie zarówno eksportu, jak i importu, które wzrosły o 3% m / m. Sugeruje to, że zarówno popyt zagraniczny, jak i krajowy radził sobie bardzo dobrze. Warto również zauważyć, że nie jest to jednorazowy przypadek, gdy nadwyżka handlowa zaskakuje na plus, ale raczej mamy do czynienia ze stałą tendencją w tej dziedzinie. Po wrześniu nadwyżka handlowa już wzrosła do 3,4% PKB, co sugeruje również, że saldo środków na zobowiązania nadal będzie się poprawiać. Przypominamy, że po drugim kwartale saldo na rachunku bieżącym Australii wyniosło -0,6% PKB, co jest najlepszą wartością w 1974 r., Kiedy odnotowano nadwyżkę. W dłuższej perspektywie oznacza to mniejszą zależność od finansowania zagranicznego, co jest niewątpliwie pozytywną wiadomością dla gospodarki i powinno wspierać AUD w dłuższej perspektywie.

Tymczasem od samego rana na froncie handlowym nastąpił silny zwrot. Jeszcze przed 8:00 nastąpiła niewielka awersja do ryzyka, której jednak udało się uniknąć po informacjach, że Chiny i USA będą stopniowo wycofywać się z ceł. Wygląda więc na to, że na pierwszy etap umowy będziemy musieli poczekać nieco dłużej (grudzień), ale być może będzie na co czekać.