Czy warto inwestować w złoto ?

1598
Czy warto inwestować w złoto

Dla większości z nas nie jest to trudne pytanie, każdy wie, że złoto jest bardzo cennym metalem szlachetnym, symbolizującym bogactwo i dobrobyt, towarzyszącym człowiekowi praktycznie od początku cywilizacji. Początkowo pożądane było ze względu na swoje rzadkie występowanie i walory estetyczne, z czasem zostało zastosowane w systemie monetarnym, aż w końcu w dobie współczesnej gospodarki złoto stało się realnym zabezpieczeniem wartości pieniądza papierowego i elektronicznego.

Zwykło mówić się, że złoto to najbezpieczniejsza lokata na świecie, dająca poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Powszechnie uważane jest za twardą walutę, odporną na dekoniunkturę i różnego rodzaju zawirowania rynkowe. Dlatego właśnie banki centralne wielu krajów gromadzą rezerwy finansowe w tym kruszcu.
W niniejszej prezentacji przeanalizowano powyższe stwierdzenie i wykazano czy rzeczywiście jest ono prawdziwe. Omówiono również w jaki sposób można w złoto inwestować, jak kształtują się jego ceny oraz jakie są prognozy na najbliższy okres czasu.

Jak inwestować w złoto?

Istnieje cały szereg możliwości inwestowania w złoto. Zależą one głównie od tego czy chcemy złoto fizycznie zakupić czy może zainwestować w produkty finansowe oparte na nim. Na kolejnych slajdach przedstawiono metody inwestowania wraz z omówieniem ich wad/zalet oraz cen.

Biżuteria jest produktem powstający w przemyśle jubilerskim, który to zgarnia ponad 60% nowego wydobycia złota. Największe zapotrzebowanie na wyroby jubilerskie notuje się w Indiach w październiku, który jest tradycyjnie miesiącem ślubów, a także w krajach muzułmańskich po skończeniu Ramadanu. W krajach europejskich dzieje się to zwykle w okresie Bożego Narodzenia, a w Chinach podczas świąt noworocznych.
Ponieważ złoto samo w sobie jest miękkim metalem, dlatego do wyrobów jubilerskich stosuje się stopy z innymi metalami, m.in. srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel, które nie tylko utwardzają złoto, ale zmieniają także jego zabarwienie i wygładzają powierzchnię. Większa zawartość czystego złota w wyrobie świadczy oczywiście o większej wartości tych wyrobów.

Stosuje się oznaczenia cyfrowe określające zawartość procentową czystego złota w wyrobie. I tak np. najpopularniejsza próba złota w Polsce 0,585 zawiera w 1 gramie 0,585g czystego złota oraz pozostałą część, czyli 0,415g innych metali (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.). Niemal do końca XIX w próbę złota wyrażano w karatach (ct) np. czyste złoto oznaczano jako 24-karatowe (dwudziestka czwórka). Poniżej przedstawiono zestawienie wartości w karatach i przypisanego mu oznaczenia próby:

 • 8 karat – próba 0,333
 • 9 karat – próba 0,375
 • 10 karat – próba 0,417
 • 12 karat – próba 0,500
 • 14 karat – próba 0,585
 • 18 karat – próba 0,750
 • 22 karat – próba 0,916
 • 24 karat – próba 1,000

W zależności od kraju, z jakiego pochodzi biżuteria, może ona mieć różne oznaczenia, np. cechę wybitą w urzędzie probierczym, liczbowe oznaczenie próby wybite przez wytwórcę oraz tzw. imiennik – znak wytwórcy, umożliwiający identyfikację producenta, określany mianem “responsibility mark”. Na rynku można spotkać także wyroby oznaczone tzw. cechą konwencyjną z wizerunkiem wagi, którą stosują kraje należące do Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych (W. Brytania, Szwajcaria, Irlandia, Austria, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Dania, Finlandia, Czechy).

Na poniższym zdjęciu przedstawiono wizerunki cech stosowanych przed i po maju 2004 roku.

jakie są próby złota
jakie są próby złota

Zalety inwestowania w biżuterię

 • Zrobienie prezentu w postaci biżuterii, który to po latach stanie się dobrem rodowym przekazywanym kolejnym pokoleniom.
 • Brak problemów ze zbyciem biżuterii na całym świecie.
 • Dużo łatwiej przewieźć przez granicę naszyjnik stanowiący część ubioru, niż sztabkę złota czy woreczek brylantów schowanych w kieszeni.
 • Biżuterią jest jak dobre wino im starsze tym cenniejsze.
 • Z inwestycją w starą biżuterię jest bardzo podobnie jak z kupowaniem wszystkich innych dzieł sztuki czy antyków .
 • Nabywanie rzeczy wyjątkowych, wysokiej jakości, jest zawsze dobrym pomysłem na inwestycję. Ich wartość będzie bowiem z czasem rosła. Tak jest i w przypadku sygnowanej, ręcznie robionej starej biżuterii.
 • Zakup wyrobów uznanych artystów albo rzeczy o dużej wartości artystycznej, która przetrwają i będą procentować.
 • Biżuteria to właściwie mała forma rzeźbiarska czyli inwestycje w nią można potraktować jak inwestycję w malarstwo czy inne dzieła sztuki.

Wady inwestycji w biżuterię:

 • W sytuacjach nagłych i kryzysowych, kiedy złoto trzeba było by spieniężyć, biżuteria jest tyle warta, ile złoto w niej zawarte, dlatego najlepiej zainwestować w czyste złoto.
 • Z biżuterią jest tak jak z akcjami na giełdzie, raz cena spada, innym razem idzie w górę.

Ceny biżuterii

Jeśli chodzi o inwestycje w złoto w postaci biżuterii to ciężko jest określić zmiany dotyczące jej cen, ponieważ w cenie pierścionka czy też łańcuszka większą wagę stanowi przeróbka i inne zabiegi jubilerskie które głównie podnoszą cenę biżuterii. Dlatego też brak danych dotyczących analizy finansowej. W tym przypadku inwestycja opłacalna jest dla osób które lubią złotą biżuterię i np. jest ona dla nich oprócz inwestycji również przyjemnością. Bądź dla osób które kolekcjonują biżuterię szczególnie tę o wartości historycznej i kolekcjonerskiej, lecz taki sposób inwestycji nie jest na pewno dla osób chcących się wzbogacić.

Inwestowanie w monety

Wyróżniamy dwa rodzaje monet:

 • Monety bulionowe – monety bite ze szlachetnych metali ( srebra, złota platyny), które za zwyczaj nie mają nominału, a jedynie wagę kruszca. Wartość nakładu jest uzależniona od popytu. Można ich używać także jako środka płatniczego.
 • Monety kolekcjonerskie – zależnie od sposobu bicia oraz nakładu często osiągają wartości wyższe niż to wynika ze wzrostu ceny złota.

Na cenę monet składa się cena złota, koszt produkcji oraz marża banku. Nowo emitowane monety mają więc wysoką cenę, która znacznie przewyższa koszt monet niedawno emitowanych, które są już dostępne na rynku wtórnym. Z tego względu mało opłacalne wydaje się być inwestowania w takie monety, dodatkowo ich nakłady są na tyle duże, że ich wartość w przyszłości nie wzrośnie dużo. Można jednak inwestować w monety z rynku wtórnego, które miały stosunkowo niewielkie nakłady. Wtedy zysk może przybrać realne wartości. Monety ze złota, zarówno historyczne jak i kolekcjonerskie, wybijane współcześnie wykonane są ze złota w różnych próbach, np. 900, 920. Przy zakupie zawsze należy upewnić się jakiej próby jest moneta i ile rzeczywiście wart jest zawarty w niej kruszec, podczas gdy złoto inwestycyjne sprzedawane jest zawsze w próbie 999.

Monety bulionowe zwane są również złotem inwestycyjnym, zostały wyprodukowane specjalnie jako nośnik kruszcu. Nie wyprodukowano ich po to, aby nimi płacić (jak monetami obiegowymi) ani żeby je kolekcjonować (jak monety kolekcjonerskie). Monety lokacyjne są produkowane na potrzeby osób czy instytucji zainteresowanych inwestowaniem w szlachetne kruszce. Przeważnie są wykonane z metalu najwyższej próby, a ich waga jest najczęściej ustalana w systemie uncjowym (1 oz, czyli jedna uncja, to 31,1 g).

Zalety inwestycji w złote monety

Zaletami inwestowania w złote monety, poza zaletami inwestowania ogólnie w złoto jest to, że mają niewielkie rozmiary przez co łatwiej je bezpiecznie przechowywać. Poza tym nie trzeba dużo na raz inwestować, względem np. sztabek, których rozmiary są większe, a co za tym idzie wyższa jest cena.

Wady inwestycji w złote monety

Wadą jest stosunkowo wysoki koszt wyrobu takiej monety – w przypadku Orła Bielika jest to aż 27%, w przypadku innych monet podobnej wielkości jest to ok. 7%. Koszt wytworzenia mniejszych monet może Stanowic nawet do 50% wartości. Podczas gdy za wytworzenie jednokilogramowej sztabki płaci się ok. 70 PLN, a jednouncjowej cegiełki ok. 30 PLN

Inwestowanie w sztabki złota

Sztabki złota to prostopadłościany. Podstawowa waga sztabki złota to 1 uncja jubilerska ( 31 gramów). Złota sztabka posiada próbę 999, jest to najczystsze dostępne złoto. Najczęściej sprzedawane sztabki lokacyjne pochodzą z takich krajów jak Szwajcaria czy Australia. Zakup sztabek złota nie jest bezproblemowy jak się może wydawać. To NBP określa limit kwartalny mierzony w kilogramach, z którego przetapiane są sztabki. Sztabki można zakupywać drogą tradycyjną, jak również internetową – poprzez aukcje. Obie drogi są jak najbardziej możliwe i jeżeli kierujemy się zdrowym rozsądkiem oraz jesteśmy należycie uważni mogą przynieść nam spory zysk. Sztabki złota można zakupić:

 • NBP
 • Mennica
 • Sklepy numizmatyczne
 • Kantory
 • Allegro

Nie wszystkie sztabki złota są identyczne. Zdarza się, że produkowane są jako seria i każda kolejna sztabka jest uzupełnieniem poprzedniej. Mennica Polska S.A. oferuje inwestycyjne sztabki złota: 1g, 5g, 10g, 20g, 1 uncja (31,1g), 50g, 100g. Najbardziej poszukiwane i najbardziej przystępne cenowo na polskim rynku są sztabki od 5 gram do 1 uncji. Większe sztabki są zazwyczaj dostępne z mniejszą marżą. Inwestycja w sztabki złota ma wiele plusów, ale najbardziej przekonującym argumentem jest to, że największe banki świata w ten właśnie sposób przechowują swoje oszczędności.

Zalety inwestycji w sztabki złota

Ceny zależą tylko od aktualnej ceny metalu (Fluktuacje cenowe na wolnym rynku, które powodują spadek wartości akcji, obligacji czy nieruchomości nie wpływają na obniżenie wartości złota, zawsze jego cena utrzymuje się na wysokim poziomie).

 • Złoto w sztabkach jest zwolnione z podatku VAT.
 • Nie trzeba płacić podatku za samo posiadanie złota, w odróżnieniu od innych form oszczędzania – np. lokat bankowych.
 • Nie może stać się z dnia na dzień bezwartościowe. Złoto jest bezcenne w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń jak wojna czy kryzys finansowy. Na tym polega jego wartość.
 • Złoto można spieniężyć, w każdym kraju i o każdej porze. Złoto jest, bowiem wymieniane w kantorach na całym świecie przez 24 godziny na dobę.
 • Od połowy lat osiemdziesiątych cena złota rośnie.
 • Inwestycja długoterminowa ale pewna (Wartość złota w dłuższym okresie czasu zawsze będzie rosła, bo jest jego ograniczona ilość).

Wady inwestycji w sztabki złota

Należy wziąć pod uwagę, że przy zakupie metali szlachetnych, w szczególności bardziej wartościowych sztabek, należy doliczyć koszty ubezpieczonego transportu od sprzedawcy do kupującego, a także roczną opłatę pobieraną za ich zabezpieczone przechowywanie. Nie każda instytucja która sprzedaje sztabki złota gwarantuje nam jego odkupienie. Na przykład Mennica Polska gwarantuje odkupienie zakupionego wcześniej w Mennicy złota po London Gold Fixing (notowanie wyrażone w USD za troy uncję – 31,1035 g) minus jeden dolar amerykański przeliczone po śr. kursie USD do PLN w NBP z tego samego dnia i po przeliczeniu minus 2 % (koszt związany z podatkiem od czynności cywilno-prawnych). Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć kupca na sztabki o mniejszej wadze, gdyż są one po prostu tańsze.

Certyfikaty inwestycyjne

Sztabki złota oraz monety można również zakupić u różnych instytucji finansowych, które następnie wystawiają certyfikat potwierdzający fakt posiadania przez nas określonej ilości złota. Fizycznie nie nabywamy sztabek ani monet gdyż pozostają one w skarbcu instytucji od której je zakupiliśmy. Wszelkie operacje finansowe w takim wypadku związane są z pobraniem od nas opłaty manipulacyjnej przez instytucję sprzedającą nam złoto, znika natomiast problem przechowywania i transportu złota gdyż pozostaje ono w skarbcu.

Fundusze inwestujące w złoto

Alternatywną formą inwestycji w złoto może być zakup jednostek funduszu inwestycyjnego który lokuje swoje środki w akcje firm biorących udział w wydobyciu, obróbce i obrocie złotem. Jest to forma pośrednia inwestowania w złoto gdyż fizycznie nie nabywamy sztabek czy też złotych monet. Transakcja jest przeprowadzana wirtualnie poprzez bank lub bezpośrednio poprzez instytucję zarządzającą funduszem. Największą zaletą tej formy inwestycji jest brak problemu związanego z przechowywaniem czy też transportem złota. Do wad natomiast zaliczyć można pobieranie opłat oraz prowizji poprzez fundusz.

Akcje firm z branży złota

W akcje firm z branży złota można również zainwestować bezpośrednio na giełdzie, bez udziału pośrednika jakim jest zarządca funduszu inwestycyjnego. Unikniemy w takim wypadku opłat manipulacyjnych oraz prowizji, jednakże skuteczny zakup akcji na giełdzie wymaga od nas sporej wiedzy z zakresu inwestowania.Inwestując w akcje firm z branży złota, ryzykujemy, że w przypadku kryzysu ekonomicznego możemy ponieść spore straty. Firmy te bowiem w przeciwieństwie do złota nie są odporne na wszelkie załamania ekonomiczne. Zostało to znakomicie zobrazowane na wykresach przedstawionych na kolejnych slajdach. Każda z wybranych firm z branży złotniczej pod koniec roku 2008 wykazuje silne załamanie wartości akcji, co związane jest z rozpoczęciem się globalnego kryzysu finansowego. Po za tym żadna z firm nie przedstawia silnego trendu wzrostowego, ciężko w takim wypadku jednoznacznie stwierdzić, że inwestycja w ich aktywa jest opłacalną inwestycją.

A zatem czy warto inwestować w złoto

Zapoznając się głębiej z tematem, przeglądając i analizując wykresy oraz specjalistyczne opracowania tematu dotyczące samego złota, kształtowania jego cen oraz prognoz można dojść do wniosku że nic tylko zainwestować swoje dobro właśnie w złoto. Jest to kruszec który pozwala na wiele różnorakich form inwestycji, a co za tym idzie daje możliwość i szanse różnym inwestorom. Zarówno tym bardzo bogatym, poszukującym dobrego sposobu na ulokowanie swojego majątku jak i tym troszkę biedniejszym, którzy mogą kupić monety albo unikatowy pierścionek z nadzieją, że pewnego dnia ich wartość kolekcjonerska wzrośnie. Nawet jeśli nie wzrośnie to i tak czyste złoto zawarte w tych wyrobach gwarantuje pewne zabezpieczenie.

Złoto to złoto i z tym chyba nikt nie zamierza polemizować, zawsze było warto w nie inwestować i zawsze będzie. Pytanie tylko jak bardzo chcielibyśmy się wzbogacić? Jeśli chcemy szybko, nie boimy się ryzyka i jesteśmy zorientowani w giełdzie, to warto zastanowić się nad inwestycją w akcje firm, które zajmują się złotem. Jednak w tym wypadku nasza inwestycja jest bardzo zależna od czynnika ludzkiego wpływającego na notowanie cen danej firmy. Jeśli nie zależy nam na szybkim wzbogaceniu, a raczej stabilnym i pewnym to warto zastanowić się nad zakupem sztabek fizycznie albo wirtualnie, to już tylko zależy od naszych możliwości. Jeśli nie interesuje nas lokowanie pieniędzy w sztabkach, a jesteśmy zwolennikami piękna i sztuki to może warto zastanowić się nad biżuterią, wyrobami ze złota, okazjonalnymi monetami albo małymi sztabkami. Jeśli do tego jeszcze interesujemy się antykami, to odpowiedź jest bardzo prosta – inwestujmy we wszystkie te wyroby, gdzie wartość złota może nie jest zbyt duża ale unikatowość i wiek wpływa na cenę i może pewnego dnia okaże się, że dzięki naszym pasjom nasze wnuki będą milionerami.

Użytkownicy trafili tu dzięki frazom:

 • ile kosztuje gram zota
 • stare próby złota
 • szwajacria wady inwestownia
 • w co inwestowac w szwecji
 • w jaka stara bizuterie inwestowac

 

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut