Czym są waluty komplementarne?

waluty

1778

Pieniądze napędzają gospodarkę, ale mogą również powodować wiele problemów, zwłaszcza jeśli okaże się, że jest ich za mało lub za dużo. Jeśli system monetarny nie działa tak, jak powinien, natychmiast pojawiają się pytania o jego zasadność.

Kolejną kwestią ściśle związaną z pieniędzmi jest ich ilość w systemie gospodarczym. W przypadku zadłużenia firm lub osób fizycznych natychmiast pojawia się zastrzyk gotówki w obiegu. Zasada zawsze sprowadza się do jednego: niewystarczająca ilość pieniędzy spowalnia wzrost i zmniejsza zdolność do gromadzenia dóbr.

Deficyt pieniądza w gospodarce może doprowadzić do kryzysu. Jeśli konsumenci nie mają wystarczających dochodów na podstawowe potrzeby, problem ten rozprzestrzenia się na przedsiębiorstwa, w wyniku czego powoduje spowolnienie gospodarcze. Kiedy w systemie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, nie ma wymiany towarów i usług.

Czy istnieje jakiś alternatywny sposób, by mimo wszystko do transakcji dochodziło?

Waluty komplementarne (lokalne, alternatywne) są niezwykle korzystnym rozwiązaniem, szczególnie dla gospodarki w kryzysie. Stymulują system wymiany towarów i usług, a bez nich nie istniałby w ogóle. Jednak wprowadzenie takiej waluty wymaga dużo planowania, a następnie skomplikowanej implementacji, ponieważ najpierw trzeba ją starannie zaprojektować, a następnie odpowiednio wdrożyć. Organizacje decydujące się na takie rozwiązanie muszą w jakiś sposób skłonić społeczność do przyjęcia takiej waluty i jej rozpowszechnienia. Ponadto, tworząc nową walutę, konieczne jest ustanowienie zestawu zasad i przepisów prawnych związanych z jej użyciem. Alternatywne waluty wymagają stałego nadzoru i kontroli w celu spełnienia swojej roli.

Tworzenie dodatkowej waluty komplementarnej nie jest łatwe, a poza tym nie każda waluta jest równie odpowiednia dla danego regionu lub społeczności. Na przykład w przypadku wpompowania dodatkowych pieniędzy nie będzie odpowiedniego systemu monetarnego o wysokich stopach procentowych. Z drugiej strony w regionach silnych gospodarczo wysokie stopy procentowe okazują się doskonałym narzędziem do przeciwdziałania inflacji. Dlatego należy pamiętać, że waluty komplementarne powinny być odpowiednio dostosowane do miejsca, w którym mają zostać wprowadzone.

Niektóre grupy społeczne są ściśle związane z lokalnymi walutami, które bardzo często obejmują filozofów, wizjonerów, przedsiębiorców i – co najważniejsze – specjalistów IT, ponieważ technologia odgrywa ogromną rolę w ich tworzeniu. W wielu przypadkach specjaliści IT wprowadzają takie rozwiązanie w społecznościach, do których sami należą. Stworzony przez nich bitcoin jest doskonałym przykładem. Poza tym nie tylko za ich pośrednictwem – uczestniczyło także kilku wizjonerów.

Istnieje wiele różnych typów walut komplementarnych. Poniżej niektóre z nich:

  1. Banki czasu – idea banków czasu polega na tym, że ich uczestnicy wymieniają swoje usługi w zamian za godziny. W Stanach Zjednoczonych istnieje już ponad 250 banków czasu, a ich walutą są „dolary czasu”. Godziny uzyskane w ten sposób można wymieniać na różnego rodzaju usługi.
  2. Sieci barterowe – system wymiany wzajemnej działa w systemie barterowym. Zazwyczaj firmy, które dołączają do takiej sieci, zaczynają korzystać z własnej waluty wewnętrznej. Obecnie istnieje 700 zarejestrowanych sieci barterowych na całym świecie.
  3. System peer to peer (P2P) – ponownie pojawia się tutaj bitcoin, który jest doskonałym przykładem systemu P2P. Jest to wirtualny system pieniężny o zmiennym kursie, działający na podstawie prawnego środka płatniczego. W przyszłości popularność walut P2P prawdopodobnie wzrośnie i może mieć ogromny wpływ na obecnie funkcjonujący system bankowy.