FOREX: Wybór sygnałów i interwałów czasowych.

2008

Kiedy zastanawiasz się, jakiego sygnału użyć, większość traderów tak przebiera w wykresach, aż znajdą ten, który pokaże im to, co chcą zobaczyć. Lepszym podejściem byłoby nauczenie się jak działa każdy wskaźnik oraz kiedy można z niego korzystać (w jakich warunkach rynkowych pracuje on najlepiej). Taka wiedza przyda się do budowy naszego, specyficznego systemu gry.

W SKRÓCIE:

Analiza
* Zrozumienie natury sygnałów w różnych interwałach czasowych.
* Naucz się więcej o sygnałach wyjścia.
* Zobacz wszystkie za i przeciw dla popularnych sygnałów technicznych.

Działanie
* Wybierz te sygnały, które optymalizują Twój system i styl.
* Testuj Twoje sygnały na danych historycznych i sprawdź ich działanie na demo, by móc zweryfikować ich poprawność przed wprowadzeniem ich do rzeczywistych transakcji.
* Eksperymentuj z zaawansowanymi sygnałami technicznymi.

Powiązanie z rzeczywistością
Sprawdź wszystkie techniki na rachunku demo, gdy będziesz „podłączony” do rynku, będziesz mógł zobaczyć siłę własnej strategii, przetestować system i zautomatyzować go.

ZROZUMIENIE INTERWAŁÓW CZASOWYCH

Kiedy patrzymy na wskaźniki techniczne, traktujemy wykresy cen jedynie jako podgląd sytuacji. Możesz oglądać aktualną cenę i wskaźniki w różnych interwałach czasowych, ponieważ  wykres, czy platforma zawsze oferuje takie możliwości. Te przedziały pozwalają nam oglądać ostatnie kilka godzin, dni, tygodni czy miesięcy. Najbardziej popularne interwały to: tiki*, 1 minuta, 5 minut, 10 minut, 15 minut, 30 minut, 1 godz., 2 godz., 4 godz. i 1 dzień.

* tiki to wykresy o bardzo krótkim przedziale czasowym, pokazujące wyraźnie ruchy cen o wielkości 1 pipsa (zazwyczaj w oknie zawierania transakcji)

Używanie różnych przedziałów drastycznie zmienia podgląd danych, które widzisz. By przedstawić taki widok, wykres pokazuje nam dane na temat ruchów cen, skondensowane do jednej świecy (słupka) dla wybranego przez nas czasu (na wykresie 5 minutowym, każda świeca przedstawia 5 minut). Kiedy patrzysz na wykres jednominutowy możesz zobaczyć wszystkie zmiany cen i wskaźniki, których używasz, ale jeżeli zmienisz, ten sam widok na 5 minutowy, obraz będzie gładszy – wiele z nagłych ruchów cen zniknie.

W wielu przypadkach gdy trader zobaczy, jak dłuższe interwały czasowe tworzą mapę, przyjmie taki widok za bardziej prawdziwy i wiarygodny i będzie podejmował decyzje oparte właśnie na dłuższych przedziałach czasowych. Trader mógłby zobaczyć na przykład podręcznikowy sygnał wskaźnika MACD, mógłby dostrzec, że to może zarabiać dla nas pieniądze i uczyni z tego swój „system”. Gdy za drugim razem ten sygnał ma miejsce, trader wchodzi na rynek z zatrzymaniem w odległości 25 pipsów, widzi jak sygnał pokazuje dokładnie to samo, co poprzednim razem (to jest, duży zysk) i udaje mu się podjąć trafną decyzję. Problemem jednak jest to, że dłuższe interwały ukrywają chwilowe działanie ceny a to może doprowadzić do uaktywnienia poziomu stop loss. Świeca albo wykresy słupkowe pomagają to zdemaskować i zapobiegają w konstruowaniu złych systemów.

Po pierwsze musisz zrozumieć przedziały czasowe i ich korelację z technicznymi wskaźnikami, później z ich pomocą możesz zacząć budować własny system. Zazwyczaj oznacza to dobór jak najlepszych sygnałów by wejść na rynek. Większość traderów poszukuje wyraźnego, łatwego do zidentyfikowania sygnału, który dokładnie pokaże kiedy wejść na rynek. Taki sygnał jest oparty na indywidualnym interwale czasowym, więc z czasem obserwacja i odnalezienie sygnału staje się rutyną. Trader może, a nawet powinien używać sygnałów opartych na kilku interwałach czasowych dla określenia swojej pozycji wejścia.

Czasami gracz, ustalony już sygnał wejścia na rynek może obrócić i z robić z niego także dobry sygnał do wyjścia z rynku. Moment wyjścia może przyjąć różne formy: ustalonych z góry zatrzymań, kroczącego stop lossa, granicy wyjścia (limit straty), albo właśnie do zatrzymania można użyć sygnału generującego pozycję wejścia.

SYGNAŁY WYJŚCIA

Jeżeli używasz sygnału by zawrzeć transakcję, prawdopodobnie próbujesz uchwycić moment odwrócenia się rynku. Na przykład, jeżeli cena walut spadała niedawno, będziesz chciał zdobyć tak szybko, jak to możliwe moment, kiedy cena zawróci, abyś mógł zawrzeć długą pozycję i nagromadzić tak dużo zysków jak się tylko da. Ten punkt zwrotny to doskonały sygnał do wejścia na rynek, ale czy nie byłby to równie doskonały sygnał wyjścia z krótkiej pozycji?

Sygnały wyjścia to najbardziej istotny czynnik wpływający na zarządzanie realizacją zysków. Kroczące zatrzymanie (trailing stop) i granica wyjścia zależą od pewnych liczbowych wartości i określają punkt wyjścia oszczędzając nam relacji emocjonalnej z tym, co faktycznie dzieje się na rynku. Na przykład, jeżeli FED ogłasza swoją decyzję, którą zachęca do kupna waluty, co jest lepsze – stop loss na 30 pipsów czy sygnał, który powie Tobie kiedy nagły wzrost cen zacznie opadać? To mogłoby być ruch 100 pipsów albo więcej i biorąc 30 pipsowe zatrzymanie, nie wykorzystamy całej siły ruchu.

Niektórzy gracze uwielbiają wręcz pozycje stop loss. Dla osiągnięcia wysokiego poziomu zwrotu, handlują oni często, ale zwykle tylko dla kilku pipsów, przy stałym poziomie straty. Alternatywne podejście to używanie sygnałów by zarządzić punktami wyjścia. Można wybierać tradycyjnie techniki wyjścia (czyli stop loss) jeżeli jest taka potrzeba, ale sygnały dla wyjścia z rynku, zwykle wykorzystają lepiej „rzeczywisty” ruch ceny niż sztywny, z góry ustalony poziom stop loss.

Jakich sygnałów powinieneś użyć? To jest wybór, który każdy gracz musi podjąć. Celem jest podejmowanie inteligentnych wyborów i trwanie przy nich. Naucz się tak dużo jak możesz o technicznych wskaźnikach, wtedy znajdziesz ten, który pasuje do ciebie najlepiej.