Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna

475

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna cz. 1.

Większość inwestorów, którzy zamierzają zajmować się na co dzień tradingiem, tworzy profesjonalny koncept poruszania się po rynku. Jest to jeden z wielu elementów układanki, która pozwoli im generować regularne zyski w dłuższej perspektywie czasu. Fundamentalnym elementem dobrego trading planu jest strategia otwierania pozycji czyli inaczej mówiąc pomysł na to jak będziesz „wchodzić” w rynek i na jakiej podstawie będą otwierane Twoje transakcje. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli ten detal nie zostanie dobrze sprecyzowany to późniejsze elementy trading planu również nie będą odpowiednio dobrze funkcjonować. Będąc już tego świadomym musisz zadać sobie pytania, jaka metoda najbardziej Ci odpowiada i z którą z nich czujesz się na tyle komfortowo, aby móc jej używać każdego dnia. Przykładowo możesz otwierać pozycje długie na podstawie formacji świecowych lub cenowych tworzących sygnały kupna w trendzie wzrostowym lub oprzeć swoje inwestycje o średnie kroczące. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele, lecz jedna z nich jest dla mnie niezwykła, ponieważ zmieniła moją percepcję rynkową. Od tamtego czasu bardzo często używam jej podczas własnego tradingu i uważam, że posiada najważniejsze cechy czyli prostotę i zrozumiałość.

Definicja Formacji 1-2-3

Formacja 1-2-3, bo tak nazywana jest w środowisku inwestorów, to nie tylko formacja sama w sobie lecz kompleksowa metoda „wejścia” w rynek. Jej budowa wynika z klasycznej analizy rozpoznawania dołków i szczytów według Teorii Dowa.

Dla przypomnienia formacja w wersji wzrostowej (po jej pojawieniu się oczekujemy wzrostów) wygląda następująco:

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna

Jest to symptomatyczny układ prezentujący słabnącą podaż. Jak widzisz struktura ta składa się z trzech punktów dołek-szczyt-dołek (1-2-3). Inwestorzy grający jeszcze na spadki, którzy są w mniejszości nie mogą utworzyć nowego dołka, przez co powstaje wyższy dołek tzw. Higher Low oznaczony cyfrą nr 3. Formacja w wersji spadkowej (po jej pojawieniu się oczekujemy spadków) to nic innego jak lustrzane odbicie poprzedniego schematu:

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna

W tym przypadku widzimy z kolei słabnącą stronę kupującą, która nie może wybić poprzedniego szczytu. Skutkuje to utworzeniem się Lower High czyli niższego szczytu (3). Od tego momentu świadomi inwestorzy powinni szukać tylko i wyłącznie pozycji krótkich.

Kiedy szukać formacji 123?

Koniecznym warunkiem do wystąpienia formacji jest trend. Oznacza to, że przed wyrysowaniem się układu musi na rynku panować klarowny trend wzrostowy lub spadkowy. Nie interesują Cię sytuacje, w których rynek porusza się w bok. Zapamiętaj, że bez trendu 1-2-3 nie będzie działać.

Kolejnym wymogiem do tego aby układ ten został prawidłowo zidentyfikowany na rynku, jest miejsce jego wystąpienia. Może ukazać się zarówno na końcach korekt jak i również na końcach impulsów. Inwestor w tym celu powinien przeprowadzić analizę na interwale wyższego rzędu, tak aby znaleźć potencjalny moment w którym rynek może zakończyć rysować dotychczasową falę. Takie miejsce z reguły znajduje się w strefie S/R czyli wsparcia lub oporu. Jak taki moment znaleźć oraz jak precyzyjnie wykorzystać nasz schemat do praktycznego tradingu dowiecie się w części drugiej artykułu.

Formacja 1-2-3 wykorzystanie w praktyce cz. 2

W pierwszej części artykułu – dowiedziałeś się czym jest formacja 1-2-3, co ją charakteryzuje oraz jak wygląda bezpośrednio na wykresie ceny. Niestety te informacje nie wystarczą do tego, aby prawidłowo zidentyfikować efektywny układ, który możesz wykorzystać podczas swojego tradingu. Oprócz trendu, który jest newralgicznym elementem tej techniki wejścia w rynek, jest jeszcze jeden specjalny warunek. Tym warunkiem jest miejsce wystąpienia struktury. Jak już wspomniałem wcześniej, może ona ukazać się zarówno na końcach korekt jak i również na końcach impulsów. Takie obszary z reguły potwierdzone są dodatkowymi poziomami wsparcia lub oporu, a nawet czasami całymi strefami S/R. Żeby znaleźć taki moment na rynku, należy posłużyć szerszą perspektywą zwracając szczególną uwagę na wyższy interwał. Przeprowadźmy analizę rynku krok po kroku.

1. Określenie trendu na wyższym interwale

Określenie trendu

2. Identyfikacja wsparć i oporów

trend spadkowy

3. Obserwacja rynku na niższym interwale

Obserwacja rynku na niższym interwale
Po pojawieniu się odpowiedniego układu dołków i szczytu (1-2-3) na niższym interwale (M5), wystarczy wejść w rynek za pomocą wcześniej zdefiniowanego schematu. Pamiętaj jednak, że bardzo ważnym ogniwem całego trading planu nie jest tylko sam moment zawarcia transakcji lecz również strategia prowadzenia pozycji. To od niej zależy jak bardzo rentowna będzie Twoja inwestycja i z jakim wynikiem ją zakończysz. Istnieje wiele wariantów, którymi możesz posłużyć się podczas otwierania pozycji po wystąpieniu formacji 1-2-3. Ja używam tylko jednego, który według mnie jest najbardziej skuteczny:
gpbusd-m5-1.1_1464965043

Na powyższym wykresie możesz zaobserwować docelowy stosunek dołków i szczytu. Po ich utworzeniu należy poczekać na świecę potwierdzającą odpowiedni kierunek (w tym przypadku ruch wzrostowy). Potwierdzenie następuje wtedy kiedy kolejna świeca po drugim dołku w formacji (3) zamknie się powyżej poprzedniej. W scenariuszu spadkowym jest na odwrót – świeca zamknie się poniżej poprzedniej. Otwarcie pozycji następuje po zamknięciu się świecy potwierdzającej. Zlecenie stop loss ustawiasz jeden pips pod najniższym dołkiem (1). Jeśli podaż zepchnie cenę niżej to wówczas zostanie aktywowane zlecenie stop loss. Zdarzenie to sygnalizuje, że nie jest to jeszcze koniec impulsu i popyt nie ma wystarczającej siły aby przejąć inicjatywy. Naturalnie to negatywny scenariusz kończący się stratą. Jeżeli natomiast miałeś rację, to wtedy powinieneś bardzo szybko zacząć zarabiać na swojej pozycji.

Podsumowanie

Kompleksowa metoda 1-2-3 pozwala łatwo i przyjemnie odczytać tendencję panującą na rynku i wykorzystać ją do zajęcia odpowiedniej pozycji. Prosty system potwierdzony kilkoma dodatkowymi warunkami stał się popularną techniką zawierania codziennych transakcji nie tylko wśród skalperów, ale i również inwestorów długoterminowych.

Czutaj więcej na :https://trading-academy.pl/

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut