Gdzie przechowywać kryptowaluty?

1507

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Zaczynając przygodę z kryptowalutami należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy je przechowywać. Wybór portfela zależy od hierarchii naszych potrzeb, czyli tego, jaką jego właściwość uznamy za najważniejszą.

Innego portfela użyjemy do przechowywania dużej liczby kryptowalut, którymi nie planujemy handlować na giełdzie a jedynie kupić, przesłać na portfel i przechowywać (czekając na pierwszy milion 😉) niż w sytuacji, kiedy skupiamy się na krótkoterminowych inwestycjach na giełdach, a naszym celem są szybkie zyski.

Ważne jest również to, czy potrzebny nam jest podgląd stanu portfela na dowolnym urządzeniu w jakimkolwiek miejscu na świecie, czy ograniczamy się do dostępu jedynie przez swój komputer i/lub telefon.

Priorytetową cechą portfela powinien być poziom zabezpieczenia ulokowanych na nim środków. Zbyt słabe zabezpieczenie, skutkujące atakami hakerskimi, to najczęstszy powód utraty aktywów.

Najbezpieczniejszymi rodzajami portfeli kryptowalutowych są portfele offline. Jak sama nazwa mówi, nie wymagają one połączenia z Internetem, nie są więc narażone na jakiekolwiek ataki hakerskie w sieci. Jedyną ich wadą jest to, że w momencie zgubienia /zniszczenia tracimy swoje środki na zawsze – ale tylko w przypadku niewykonania kopii zapasowej (Trezor, Ledger) lub niezapisania sobie zdjęć/screenów/ręcznie kluczy, jeżeli korzystamy z Paper Wallet.

  1. Paper Wallet

Przechowywanie Bitcoinów na „kartce papieru”. Założenie portfela jest bardzo proste i zajmuje około 5 minut.

Jak założyć Paper Wallet?
  1. Wchodzimy na stronę bitaddress.org.
  2. W celu udowodnienia, że nie jesteśmy robotami poruszamy kursorem myszki w dowolnych kierunkach do momentu załadowania strony w 100 %.
  3. Po uzyskaniu 100 % z górnego paska zawierającego nazwy różnych rodzajów portfeli wybieramy opcję „Paper Wallet”
  4. Jeżeli chcemy zabezpieczyć portfel dodatkowo hasłem (co rekomendujemy) zaznaczamy opcję BIP38 Encrypt?” a następnie obok, w okienku „Passphrase” wpisujemy hasło (o dowolnych znakach), które należy zapisać i zapamiętać.

UWAGA! Bez znajomości ustawionego hasła nie wypłacimy środków ulokowanych na portfelu Paper Wallet!

  1. Po wpisaniu hasła zmieniamy w oknie Addresses to generate:” oraz „Addresses per page” zmieniamy wartości liczbowe z 3 na 1 (jeżeli chcemy mieć 1 Paper Wallet) i klikamy opcję „Generate”.

  2. Po wygenerowaniu pokazuje nam się nasz osobisty Paper Wallet, który możemy wydrukować, a także zrobić screeny i pozapisywać w różnych miejscach.

Paper Wallet składa się z dwóch części: publicznej oraz prywatnej.

Część publiczna służy do przesyłania środków na Paper Wallet, zarówno jeżeli chcemy przesłać je sobie sami jak i w sytuacji, kiedy ma je nam wysłać inna osoba. W obu przypadkach do przesłania możemy wykorzystać i zeskanować kod QR, lub wpisać „Bitcoin Adress” – ciąg 34 znaków, działający na zasadzie numeru konta bankowego, znajdujący się po prawej stronie kodu QR.

Część prywatna służy do przesyłania środków z Paper Wallet.

Jeżeli nie zabezpieczyliśmy portfela hasłem (pkt 4 instrukcji) co nie jest obowiązkowe, każda osoba, która zeskanuje prywatny kod QR lub przepisze „Private Key”- ciąg 58 dowolnych znaków znajdujący się po lewej stronie prywatnego kodu QR, może bezproblemowo wypłacić wszystkie nasze środki z portfela!

Dlatego ważne jest, by Paper Wallet zabezpieczyć dodatkowo hasłem, którego wpisanie jest obowiązkowe przy przesyłaniu środków z portfela. Wtedy jedynie my sami możemy „wyciągnąć” zgromadzone Bitcoiny z Paper Wallet.

Nie ma możliwości przesłania środków przez klucz prywatny, nawet jeżeli chcemy przesłać je sobie sami.

Do wpłacenia oraz wypłacenia środków z Paper Wallet potrzebujemy portfela w formie aplikacji. Crypto Academy rekomenduje aplikację „Mycelium” dla systemu Android, oraz „Green Address” dla systemu iOS.

2. Portfele sprzętowe

Portfele działające na zasadzie pendrive’a, z możliwością zabezpieczenia pinem. Bardzo bezpieczne lecz z ograniczoną mobilnością. Możliwe do zainstalowania w dowolnym miejscu i komputerze z wolnym gniazdem USB. Niestety nie nadają się do płacenia przykładowo w restauracji.

Najpopularniejsze modele: Trezor, Ledger Nano S, Ledger Blue (tablet).

Kryptowaluty, które możemy przechowywać na portfelu Trezor: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash, Ethereum Classic, ZCash;

Najbardziej znane kryptowaluty, które możemy przechowywać na portfelu Ledger: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, ZCash, Dash, Stratis, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, NEO, Bitcoin Gold, Ripple

     

Rekomendujemy zakup portfeli sprzętowych bezpośrednio ze stron producentów.

3. Portfele mobilne

Portfele w postaci bezpłatnych aplikacji na telefon lub komputer. Pozwalają wpłacić oraz wypłacić Bitcoiny z Paper Wallet, a także można je bezpośrednio połączyć z portfelami sprzętowymi. Najszybszy sposób przesyłania środków – umożliwiają płatności kryptowalutami w restauracjach/sklepach i innych lokalach, które wprowadziły te płatności.

Są to jednak portfele online, więc są portfelami najmniej bezpiecznymi ze względu na możliwość ataku hakerów. Portfele mobilne oferują możliwość zabezpieczenia konta pinem, oraz wykonania kopii zapasowej w celu odzyskania konta lub przeniesienia go na inne urządzenie.

Kopia zapasowa to ciąg słów, które należy zapisać – jedyny sposób na odzyskanie środków z portfela mobilnego.

Crypto Academy rekomenduje aplikację „Mycelium” dla systemu Android, oraz „Green Address” dla systemu iOS. Obie aplikacje pozwalają na przechowywanie kryptowaluty Bitcoin.

Pozostałe portfele mobilne wraz z kryptowalutami, które obsługują:
  • Jaxx Blockchain Wallet (BTC,ETH,ETC,LTC, Dash, ZCash, DogeCoin);
  • Bitcoin Wallet (BTC);
  • Waves (Waves + tokeny persolnalne);
  • Coinomi (wiele kryptowalut)

Niezależnie od tego, jaki rodzaj portfela wybierzemy, priorytetową kwestią pozostaje odpowiednie jego zabezpieczenie – bez niego każdy portfel jest podatny na włamania ze strony osób, z którymi przebywamy oraz ataki hakerów, a ulokowane na nim środki obarczone wysokim ryzykiem straty.