George Soros – najważniejsze informacje

George Soros

3624

George Soros urodzony 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie. Finansista amerykański pochodzenia węgiersko-żydowskiego.

George Soros, człowiek, który „złamał Bank Anglii”. – zyskał sławę, otwierając ogromną, krótką pozycję na funcie brytyjskim w przeddzień Czarnej Środy w Wielkiej Brytanii w 1992 roku. Urodził się w 1930 roku na Węgrzech. Odegrał znaczącą rolę w pokojowej transformacji Europy Wschodniej od systemu komunistycznego do kapitalizmu i wspierał postępową, liberalną politykę USA. Znany jest również z finansowego wsparcia dla różnych organizacji charytatywnych, z miliardami dolarów na koncie. Jest to jeden z 30 najbogatszych ludzi na świecie. Wspiera lewackie fundacje działające na terenie Europy. Walczy z tradycją europejską i tożsamością realizując swoją wizję świata. Jakiś czas temu dokonał udziałów w Gazecie Wyborczej.

Kariera

Soros wyemigrował do Wielkiej Brytanii po ucieczce z okupowanych przez nazistów Węgier i rozpoczął studia filozoficzne w London School of Economics. Po ukończeniu studiów pracował jako podróżujący sprzedawca, ale sfrustrowany tą pracą napisał do wielu banków list z prośbą o rozmowę kwalifikacyjną.

Jego pierwsza pozycja finansowa to stanowisko młodszego urzędnika w Singer & Friedlander w Londynie. Następnie awansował na stanowisko arbitrażu, gdzie zaproponowano mu złożenie wniosku do domu maklerskiego F.M. Mayer w Nowym Jorku. Tam przez trzy lata specjalizował się w europejskim obrocie akcjami, a następnie przeniósł się do Wertheim & Co. Do 1963 r. pracował jako analityk papierów wartościowych. W 1967 roku współzałożył First Eagle Funds, później Double Eagle, fundusz inwestycyjny o kapitale zakładowym 4 mln USD, z czego 250 000 pochodziło ze środków własnych Sorosa.  W 1970 roku założył słynny fundusz Quantum Fund, który wkrótce wzrósł do miliarda dolarów.

Fakty

Jak napisaliśmy, Soros studiował filozofię w London School of Economics, gdzie uczęszczał na seminaria Karla Poppera, który został jego promotorem. Kiedy przestał pracować dla Wertheim & Co, wrócił do Anglii, aby rozwinąć swoją teorię refleksji Poppera, którą związał z ekonomią i finansami. Powiedział, że postawy i oczekiwania uczestników rynku, które znajdują odzwierciedlenie w charakterze transakcji rynkowych, mogą zniekształcać działanie podstawowych czynników na rynku.

Wartość Podwójnego Orła w ciągu 4 lat wzrosła do 12 milionów dolarów, co przyczyniło się do powstania Funduszu Kwantowego, którego nazwa odnosi się do mechaniki kwantowej i zasady nieoznaczoności Heisenberga.

Osiągnięcia

Soros jest najbardziej znany ze swojej słynnej krótkiej pozycji na funcie, którą otworzył kilka miesięcy przed sierpniem 1992 roku. W rezultacie rząd został zmuszony do wycofania funta z ERM (Europian Exchange Rate Mechanism). Pięć lat później Soros ponownie otworzył krótką pozycję, tym razem na tajskiej bahcie, w przededniu kryzysu azjatyckiego, a niektórzy uważają, że to on się do tego przyczynił.

W 2008 roku napisał książkę Nowy paradygmat rynków finansowych. Opisał spekulacyjną bańkę, która tworzy się od 25 lat i która może pęknąć w każdej chwili.

W tym roku jednak ponownie przewidział kryzys podobny do tego z 2008 roku, oparty na sytuacji na rynkach akcji i walut, a zwłaszcza na osłabieniu juana.