George Soros – najważniejsze informacje

George Soros

3466
george soros

George Soros

ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie. Finansista amerykański pochodzenia węgiersko-żydowskiego

George Soros – “człowiek, który złamał Bank Anglii” – zdobył sławę, otwierając olbrzymią krótką pozycję na funcie w przeddzień Czarnej Środy w Wielkiej Brytanii roku 1992. Urodził się w 1930 roku na Węgrzech. Odegrał znaczącą rolę w pokojowej transformacji Wschodniej Europy z systemu komunistycznego w kapitalizm i wspierał postępową, liberalną politykę USA. Jest też dobrze znany z tego, że wspiera finansowo różnorodne akcje dobroczynne, wpłacając na ich konto biliony dolarów. Należy do 30 najbogatszych ludzi na Ziemi.

Kariera

Soros wyemigrował do Wielkiej Brytanii po ucieczce z okupowanych przez nazistów Węgier i zaczął studiować filozofię na London School of Economics. Po studiach pracował jako sprzedawca objazdowy, ale sfrustrowany tym zajęciem napisał do sporej liczby banków listy z prośbą o rozmowę kwalifikacyjną.

Jego pierwszym związanym z finansami stanowiskiem był urzędnik niższego szczebla w firmie Singer & Friedlander w Londynie. Następnie awansował do działu arbitrażu, gdzie zaproponowano mu aplikację do domu maklerskiego F.M. Mayer w Nowym Jorku. Tam przez trzy lata specjalizował się w obrocie akcjami europejskimi, by następnie przenieść się do Wertheim & Co. Do roku 1963 pracował jako analityk papierów wartościowych. W roku 1967 zaczął współprowadzić fundusz inwestycyjny First Eagle Funds, później Double Eagle, którego kapitał zakładowy wynosił 4 miliony dolarów, z czego 250 tysięcy pochodziło z własnych funduszy Sorosa.  W 1970 założył słynny Quantum Fund, którego wartość wzrosła wkrótce do jednego miliarda dolarów.

Fakty

Jak pisaliśmy, Soros studiował filozofię na London School of Economics , gdzie uczestniczył w seminariach Karla Poppera, który został jego promotorem. Gdy przestał pracować dla Wertheim & Co, wrócił do Anglii, żeby rozwijać swoją opartą na myśli Poppera teorię refleksyjności, którą powiązał z ekonomią i finansami. Stwierdził, że nastawienie i oczekiwania uczestników rynku, które odbijają się na w charakterze transakcji rynkowych, mogą zniekształcić działanie fundamentalnych czynników na rynek.

Wartość należącego do niego Double Eagle w ciągu 4 lat wzrosła do 12 milionów dolarów, co przyczyniło się do powstania Quantum Fund, którego nazwa nawiązuje do mechaniki kwantowej i zasady nieoznaczoności Heisenberga.

Największe osiągnięcia

Soros jest najbardziej znany ze swojej słynnej krótkiej pozycji na funta, którą otworzył kilka miesięcy przed sierpniem 1992 roku. W jej rezultacie rząd został zmuszony do wycofania funta z mechanizmu ERM (Europian Exchange Rate Mechanism). Pięć lat później Soros znów otworzył krótką pozycję, tym razem na bahta tajskiego, w przeddzień kryzysu azjatyckiego, przez co niektórzy sądzą, że to właśnie on się do niego przyczynił.

W roku 2008 napisał książkę Nowy paradygmat rynków finansowych. Opisał w niej tworzącą się od 25 lat bańkę spekulacyjną, która w każdej chwili może pęknąć.

Natomiast w tym roku znów przewidział kryzys, podobny do tego z roku 2008, opierając się na sytuacji na rynkach akcji i walut, a zwłaszcza na słabnącym kursie juana.