Waluta Indii – Rupia indyjska

632
waluty świata

Indie – waluta

W Indiach jako waluta obowiązuje rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 pajs (paisa).

  • W obiegu są:
    banknoty o nominale 10, 20, 50, 100, 500 (rzadziej spotkać można także 1, 2, 5, 1000) rupii,
  • oraz monety: 5, 10, 20, 25, 50 pajsów i 1, 2, 5 rupii.

Rupia indyjska

Kod ISO 4217 INR
Państwo Indie
Poziom inflacji 5,6% w 2016
Podział 1 rupia = 100 pajs
Symbol ₹ (Indian Rupee symbol.svg)
Monety Rzadko używane: 50 paisa
Często używane: 1, 2, 5, 10 rupii
Banknoty Rzadko używane: 1, 2, 5 rupii
Często używane: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 2000 rupii
Bank centralny Reserve Bank of India

Waluta Indii - Rupia indyjska

100 INR kosztuje obecnie 6,70 PLN. Najnowszy kurs warto jednak sprawdzić. Pieniądze możemy wymieniać zarówno w bankach, jak i kantorach – w miastach nie ma problemu z ich znalezieniem. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej sprawdzić kursy w różnych miejscach i wybrać najlepszy. Przy odbiorze waluty indyjskiej dobrze jest ją przeliczyć i sprawdzić stan banknotów.

Nie poleca się wymiany w hotelach (kiepski kurs) i na ulicach (duże prawdopodobieństwo oszustwa).Jeśli przed opuszczeniem Indii będziemy chcieli wymienić rupie na dolary, bądź euro musimy przedstawić rachunek z miejsca, w którym je nabyliśmy. Jadąc na prowincję warto wymienić więcej pieniędzy – w miejscowościach, które nie leżą na popularnych szlakach turystycznych może być ciężko z wymianą waluty. W Indiach raczej nie skorzystamy z bankomatów (są tylko w największych miast, a karty zagraniczne nie zawsze są honorowane).

W dużych miastach nie powinniśmy jednak mieć problemu z płaceniem za pomocą kart kredytowych (Visa, MasterCard). W Indiach nie ma problemu z wymianą czeków podróżnych, funkcjonuje także Western Union.Indie są tanim krajem, warto zaoszczędzić i zdecydować się na wycieczkę Indie last minute bądź wycieczkę – Indie all inclusive, które również nie należą do drogich.

W Indiach należy pamiętać, że na każdym kroku musimy się targować – w przeciwnym razie nasz portfel może świecić pustkami już po kilku dniach.

Hindusi mają skłonność do kilkukrotnego zawyżania cen, które podają obcokrajowcom. Warto więc już od pierwszego dnia zadbać o swój interes i nie dać się naciągnąć. Nie można oczywiście określić kwoty, która będzie nam potrzebna w trakcie wakacji w Indiach – wszystko zależy od potrzeb i zasobności portfela poszczególnych turystów.

Przykładowe ceny w Indiach:

  • 1 l wody – od 10 rupii
  • obiad w knajpie – od kilkudziesięciu do kilkuset rupii
  • kawa w barze – 20 – 30 rupii
  • piwo w barze od kilkudziesięciu do ponad stu rupii
  • za nocleg, w zależności od miejsca i standardu, powinniśmy zapłacić od kilkudziesięciu i kilkuset rupii

Historia waluty Indii

Przez cały okres starożytny do średniowiecza, począwszy od okresu kultury Harappy (ok. 2500 p.n.e.–1550 r.) ludność dzisiejszych Indii przyjęła jako podstawowy środek płatniczy zboże. Gospodarka pieniężna zaistniała w Indiach dopiero za czasów Buddy. Pierwszymi monetami były płaskie płytki srebra lub brązu, nieregularne w kształcie, z dosyć dokładną wagą, bez inskrypcji.

Waluta: 1 rupia indyjska = 100 pajsa (starożytny indyjski miernik wartości w handlu – srebro).

Republika Indii, Bharatiya Ganarajya, państwo w Azji obejmujące Płw. Indyjski oraz wyspy Lakszadiwy, Andamany i Nikobary.

Przez cały okres starożytny do średniowiecza, począwszy od okresu kultury Harappy (ok. 2500 p.n.e.–1550 r.) miejscowa ludność przyjęła jako podstawowy środek płatniczy zboże. Płaciła nim podatek gruntowy stanowiący określoną część płodów zbieranych z pola. Królewscy urzędnicy odmierzali na klepisku ziarno przywożone do spichrzów królewskich. W tym okresie również rozwinął się handel wymienny. Dotyczył sprowadzanego z Persji i Afganistanu srebra, turkusu, lapisu lazuli oraz miedzi, a także wywożonej bawełny, po raz pierwszy używanej na świecie przez ludność Harappy.

Innym darem dla świata był drób, który dotarł przez Birmę do Chin. W kolejnym okresie półkoczownicze plemiona – Arjowie (pochodzenie nazwy kraju – źródłosłów – Eure) zawładnęły terytorium Indii. Arjowie prowadzili gospodarkę pastersko-rolniczą. Główne znaczenie odgrywało w niej bydło, które było rodzajem rozliczeń pieniężnych. Wartość przedmiotu przeliczano w sztukach bydła Nawet kapłan świątyni za swoje usługi był wynagradzany bydłem.

Gospodarka pieniężna zaistniała w Indiach dopiero za czasów Buddy. Pierwszymi monetami były płaskie płytki srebra lub brązu, nieregularne w kształcie, z dosyć dokładną wagą, bez inskrypcji. Posiadały kilka odciśniętych znaków, prawdopodobne godła królów i symbole kontrolne miejscowych kupców i urzędników.

rupia indyjska - indie
rupia indyjska
Fotogragia. Tak wygląda pierwsza udokumentowana moneta indyjska. Pochodzi z ok 6-7 wieku p.n.e.. Były wykonywane najczęściej ze srebra, techniką odciskania stempla. Inskrypcje, symbole na niej to prawdopodobnie wizerunek symbolizujący niedźwiedzia.

Monety z opisem bito w Indiach dopiero w II w p.n.e. Najstarszymi monetami złotymi były monety z I w n.e. W okresie panowania królów grecko-baktryjskich (III w. p.n.e.) bito monetę niklową. Satawahanowie z Dekanu używali monety z ołowiu. Bito tez monety z różnorodnych stopów.

Małe rachunki regulowano muszelkami warataka, które jeszcze niedawno były podstawową monetą ludzi ubogich w Indiach. Na rynku w obrocie spotykało się też znaczne ilości obcych znaków pieniężnych. Popularnym zwyczajem rozpowszechnionym wśród władców średniowiecznych było sypanie monet wśród tłumu z okazji różnych uroczystości. Poza koronacyjnym przypadkiem był wjazd sułtana Tugluka do Delhi w 1334 r. opisany przez Ibn Battut´ w książce „Osobliwości miast i dziwy podróży”: „Szły przed sułtanem słonie przystrojone chorągwiami. Na słoniach zaś umieszczono małe katapulty i gdy zbliżał się sułtan do miasta, wyrzucono z nich dinary i drachmy między zgromadzony tłum. I wtedy tysięczne rzesze ludzi, stojąc przed sułtanem, poczynały zbierać owe monety, które na całej drodze do pałacu rozrzucano”. Do dzisiaj również w Polsce spotyka się zwyczaj rozrzucania drobnych monet wokół nowożeńców z okazji ślubu.

Pierwsze banknoty z portretem królowej angielskiej ukazały się w 1864 r. wydane przez Brytyjski Zarząd w Indiach. Bank Indyjski rozpoczął emisje własnych narodowych banknotów w 1949 r. (republika federacyjna od 1950 r.).

Na współczesnych banknotach indyjskiej waluty (fotografia poniżej) umieszcza się portret M. K. Gandhi i kapitel, który wieńczył niegdyś kamienną kolumnę o wysokości ponad 15 metrów wzniesioną w Sarnath, w miejscu, w którym Budda wygłosił swoje Pierwsze Kazanie. Umieszczono na niej edykty Asioki, ogłaszające go sprawiedliwym władcą świata. Kapitel ten z czterema lwami patrzącymi na północ, południe, wschód i zachód stanowi od 1948 r. godło Republiki Indyjskiej.

Waluta Indii
Waluta Indii