Jak czyścić materiałowe obicie kanapy?

767
czyszczenie kanapy

Jak zadbać o czystą i schludnie wyglądającą kanapę? W jaki sposób pozbyć się zanieczyszczeń oraz plam? Z jakich rozwiązań najlepiej skorzystać? Poniżej znajdziecie kilka porad oraz wskazówek.

Kanapa to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Zazwyczaj znajduje się ona na środku salonu. Stanowi miejsce wypoczynku, spotkań z rodziną czy znajomymi. Nic więc dziwnego, że może ulegać zabrudzeniu. Musimy zatem zadbać o regularne czyszczenie oraz pielęgnację, aby kanapa nie straciła swojego wyglądu i posłużyła nam na długie lata. Pozbywanie się zanieczyszczeń zależy od rodzaju materiału, którym pokryta jest kanapa. Przed przystąpieniem do czyszczenia powinniśmy zapoznać się z ogólnymi zasadami. Użycie niewłaściwych preparatów czy akcesoriów może sprawić, że kanapa ulegnie zniszczeniu.

Na materiałowych kanapach łatwo osiada kurz czy innego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego też bardzo ważne jest regularne czyszczenie tego mebla. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, aby prosto i skutecznie pozbyć się kurzu oraz plam. Pamiętajmy również o pielęgnacji oraz zabezpieczeniu przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Dotyczy to szczególnie osób posiadających zwierzęta. Możemy wtedy zabezpieczyć kanapę narzutą czy kocem. W ten sposób sprzątanie okaże się nieco łatwiejsze. Regularne czyszczenie pozwoli uniknąć roztoczy, które mogą stanowić zagrożenie dla osób z alergią.

Odświeżanie kanapy

Obicie kanapy materiałowej może być zdejmowane lub nie. W pierwszym przypadku czyszczenie jest bardzo proste. Zdejmujemy pokrowiec, a następnie pierzemy. Niestety nie zawsze sprawa jest taka prosta. Zazwyczaj nie istnieje możliwość zdjęcia pokrowca z kanapy. Wtedy musimy ręcznie dokonać czyszczenia za pomocą różnych środków. Warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi zasadami czyszczenia, aby kanapa nie uległa zniszczeniu.

Jeśli chcemy tylko odświeżyć kanapę i pozbyć się kurzu wystarczające może być jej dokładne odkurzenie. W tym celu możemy skorzystać ze specjalnych końcówek odkurzacza, które nadają się do pozbycia się zanieczyszczeń z kanapy. Po odkurzeniu możemy również odświeżyć kanapę za pomocą niewielkiej ilości wody oraz płynu czyszczącego. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z namoczeniem, ponieważ może to doprowadzić do przebarwień. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Innego czyszczenia wymaga bawełna, a innego tapicerka welurowa.

Bardzo ważne jest również to czym będziemy czyścić daną tapicerkę. Najlepiej wykorzystać do tego delikatną, miękką ściereczkę, która nie spowoduje żadnych przetarć na materiale. Zrezygnujmy ze szczotek czy ostrych gąbek. Musimy również pamiętać, by nie pocierać materiału zbyt mocno. Bawełnianą tapicerkę należy czyścić okrężnymi ruchami, natomiast welur powinniśmy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Do czyszczenia możemy użyć specjalnych preparatów. Pamiętajmy jednak, by wcześniej wypróbować środek na niewidocznym fragmencie kanapy.

Zabrudzenia i plamy na kanapie

Jeśli na kanapie pojawi się nieco większe zabrudzenie powinniśmy działać jak najszybciej. Jednym z najlepszych sposobów na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana czy talk. Wystarczy posypać plamę i odczekać kilka minut. Następnie przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką. Podobnie można postąpić z kwaskiem cytrynowym. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze konieczne może się okazać silnych detergentów.

Więcej informacji
Firma General Fresh dostępna jest pod adresem http://generalfresh.pl/ – różnego rodzaju środki czystości.