Jak łączyć pokolenia w pracy oraz jak unikać konfliktów pokoleniowych między pracownikami?

1100

Praca to miejsce w którym spędza się wiele czasu. Bez wątpienia oddziałuje również na inne dziedziny życia, dlatego niezwykle ważna jest atmosfera panująca w danym miejscu pracy. Warto zadbać by było to miejsce komfortowe i by pracownicy nie rywalizowali ze sobą, a nauczyli się wspólnego działania. Niekiedy jest to utrudnione z różnych względów, jak choćby z powodu konfliktu pokoleniowego.

Jak unikać konfliktów pokoleniowych między pracownikami?

Gdy w miejscu pracy pracują ludzie w różnym wieku, dosyć łatwo o konflikty, choć nie zawsze zamierzone. W zespole w którym pracują starsi pracownicy jak i młodsze osoby, warto wykorzystać potencjały obu stron. Osoby starsze często posiadają większą wiedzę jak i doświadczenie, natomiast młodsi pracownicy często patrzą na dany problem z innej perspektywy. Ich pomysły mogą być równie dobre, dlatego warto zróżnicować zespoły wiekowo. W innym przypadku pracownicy mogą połączyć się w grupy starszych i młodszych, co będzie przeszkadzało we wspólnym rozwiązywaniu problemów. Starsi często odczuwają zagrożenie ze strony młodszych osób, bojąc się o własną posadę. Z kolei młodsi często czują się mniej kompetentni, a nawet traktowani z góry przez pracowników z doświadczeniem. Rolą lidera lub kierownika jest zarządzanie zespołem w taki sposób, by każdy czuł się doceniony i wiedział jaką pełni w nim rolę. Niezwykle ważne jest bieżące omawianie aktualnych projektów, regularne spotkania z pracownikami, a także ich wysłuchanie.

Jak łączyć pokolenia w pracy?

Wiele firm decyduje się na integrację poza miejscem pracy. To czas w którym poprzez zabawę, zespół wraz z kierownikiem uczy się współpracowania lub po prostu wspólnie spędza czas w przyjemny i relaksujący sposób. To okazja na spokojne porozmawianie i poznanie się poza pracą, co może ułatwić wzajemne stosunki. Często imprezy integracyjne odbywają się w dwóch etapach, w których najpierw trzeba wykonać jakieś zadanie, a następnie jest czas na wspólny posiłek i rozmowę czy zabawę w gronie. Jednymi z najpopularniejszych pomysłów na imprezę integrującą są wspólne wyjścia do escape roomu, kasyna czy wzięcie udziału w grze ze scenariuszem, w którym każdy wciela się w daną rolę i rozwiązuje zagadkę. Integracja pracowników powinna być przyjemnie spędzonym czasem, dlatego warto by zespół miał także głos w podejmowaniu decyzji o tym jak chce spędzić czas. Wspólne wyjście może zapobiec konfliktom pokoleniowym, zwłaszcza gdy grupa będzie musiała wspólnie wymyśleć rozwiązanie poprzez współpracę. To także szansa by pracownicy, którzy rzadziej ze sobą współpracują, mogli poznać się lepiej i nawiązać lepsze stosunki.

Integracja pracowników w różnym wieku powinna się odbywać codziennie, a nie tylko przy okazji większych wspólnych wyjść. Warto by każdy poczuł się komfortowo w swoim miejscu pracy, dlatego zadaniem lidera jest zbudowanie zespołu, który wykorzystuje atuty starszych pracowników takie jak większe doświadczenie czy wiedza, ale i korzysta ze świeżego spojrzenia na problem młodszych.

   

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut