Jak pożyczyć pieniądze ?

525

Od lat nie mieliśmy takich tanich i łatwo dostępnych kredytów. Powinniśmy jednak być rozsądni w swoich finansach. Kredyty są wielkim wynalazkiem, pod warunkiem, że wyciągniemy je świadomie i będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad.

W czasie, gdy mamy najniższe stopy procentowe w historii Polski, pożyczki są jeszcze bardziej kuszące. Dostęp do gotówki jest łatwy, a stopy procentowe bardzo niskie, ale to nie zmienia faktu, że powód musi być najważniejszy.

Zanim zaczniemy przeglądać ofertę kredytową, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć decyzję i wybrać produkt odpowiedni do Twoich potrzeb.

Najpierw potrzeba, potem produkt.

Warto zacząć od podstawowego pytania: czy naprawdę potrzebujemy kredytu, czy możemy sfinansować tę potrzebę w jakikolwiek inny sposób? Czasami bierzemy kredyt, kiedy można łatwo skorzystać z karty kredytowej lub karty kredytowej obrotowej, a nawet odroczyć zakup, aby zaoszczędzić trochę więcej.

Ile gotówki naprawdę potrzebujesz?

Jeśli naprawdę potrzebujemy pieniędzy i jesteśmy pewni co do samego kredytu, następnym krokiem jest oszacowanie, ile naprawdę potrzebujemy. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ wiele osób zaokrągla kwotę kredytu, nie biorąc pod uwagę ani nie obliczając dokładnej kwoty pieniędzy w zależności od budżetu domowego. Od wartości pożyczonego kapitału zapłacimy odsetki. Rozsądna pożyczka to pożyczanie tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy.

Czy dobrze rozumiesz ofertę?

Uniwersalna zasada w kontakcie z produktami finansowymi sprawdza się również w przypadku produktów kredytowych: nigdy nie podpisuj czegoś, czego nie rozumiesz w 100%. Chociaż kredyt gotówkowy nie jest produktem bardzo skomplikowanym, całkowite koszty często składają się z kilku elementów, które powinniśmy znać, aby obliczyć atrakcyjność oferty.

Oprócz stóp procentowych mamy również prowizje za udzielanie kredytów, różne polisy ubezpieczeniowe i produkty łączone, które mogą obniżyć koszt samego kredytu. Warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na APRC (roczne realne oprocentowanie), ale przede wszystkim na całkowity koszt kredytu, czyli ile faktycznie zapłacimy za udzielenie kredytu.

A może lepsza gotówka pod ręką?

Jeśli problem braku gotówki wynika z braku płynności (mali przedsiębiorcy wiedzą o tym najlepiej), to kredyt odnawialny może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż kredyt. Taki produkt umożliwia wykorzystanie dodatkowej gotówki na miejscu i jeszcze łatwiejszą spłatę długu. W ten sposób minimalizujemy również koszty, ponieważ im szybciej spłacimy kredyt odnawialny, tym mniejsze będą rzeczywiste odsetki.