Jak pożyczyć pieniądze ?

366

Od lat nie mieliśmy tak tanich i łatwo dostępnych kredytów. Jednak w finansach powinniśmy zachować rozsądek. Pożyczki są świetnym wynalazkiem, pod warunkiem, że zaciągamy je świadomie i trzymamy się kilku podstawowych zasad.

W czasie gdy mamy najniższe stopy procentowe w historii Polski, pożyczki są jeszcze bardziej kuszące. Dostęp do gotówki jest łatwy, a oprocentowanie faktycznie bardzo niskie, jednak nie zmienia to faktu, że rozsądek musi być na pierwszym miejscu.

Zanim zabierzemy się za przeglądanie oferty kredytu, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć decyzję i dobrze dobrać produkt do swoich potrzeb.

Najpierw potrzeba, później produkt

Warto zacząć od podstawowego pytania: czy potrzebny jest nam faktycznie kredyt czy może da się sfinansować potrzebę w inny sposób? Czasem sięgamy po kredyt w sytuacji, gdy bez problemu można skorzystać z karty kredytowej lub kredytu odnawialnego lub można nawet odłożyć zakup w czasie, żeby nieco więcej zaoszczędzić.

Ile faktycznie potrzebujesz gotówki?

Jeśli pieniądze są nam faktycznie potrzebne i jesteśmy pewni co do samej pożyczki, to kolejnym krokiem jest oszacowanie ile realnie potrzebujemy. To bardzo ważny moment, ponieważ wiele osób zaokrągla kwoty pożyczki bez zastanawiania ani dokładnego liczenia zgodnie z budżetem domowym. Odsetki zapłacimy od wartości pożyczonego kapitału. Rozsądne pożyczanie to pożyczanie tyle, ile faktycznie potrzebujemy.

Czy dobrze rozumiesz ofertę?

Uniwersalna zasada w kontakcie z produktami finansowymi zdaje również egzamin w produktach kredytowych: nigdy nie podpisuj czegoś, czego w 100% nie rozumiesz. Kredyt gotówkowy nie jest wprawdzie bardzo skomplikowanym produktem, ale całkowite koszty składają się często z kilku elementów, które powinniśmy poznać, żeby dobrze skalkulować atrakcyjność oferty.

Oprócz oprocentowania mamy także prowizje za udzielenie kredytu, różne ubezpieczenia oraz produkty łączone, które mogą obniżać koszty samego kredytu. Warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania), ale przede wszystkim na całkowity koszt kredytu, czyli ile realnie zapłacimy za udzielenie pożyczki.

A może lepsza gotówka pod ręką?

Jeśli problem z brakiem gotówki wynika z braku płynności (najlepiej wiedzą to mali przedsiębiorcy), to dużo lepszym rozwiązaniem niż pożyczka może okazać się kredyt odnawialny. Taki produkt pozwala na posiłkowanie się dodatkową gotówką od ręki i jeszcze łatwiejszą spłatę zobowiązania. W ten sposób minimalizujemy również koszty, ponieważ im szybciej spłacimy kredyt odnawialny, tym mniejsze będą realnie zapłacone odsetki.