Jakie nawożenie trawnika wybrać?

740
trawnik

Aby nasz trawnik zdrowo wyglądał musimy o niego odpowiednio zadbać. Właściwie dobrane nawozy sprawią, że trawnik będzie miał ciemnozielony kolor, zwartą darń odporną na susze i mróz. Jakie nawozy wybrać i co zrobić, żeby nie przesadzić?

W pielęgnacji trawnika istotną sprawą jest dobrze wybrane nawożenie. Musimy jednak wiedzieć, że zarówno brak składników pokarmowych jak i ich nadmiar jest niekorzystny dla trawnika.

Dostępne są różne rodzaje nawozów do trawnika m.in.

a) granulowane:

  • zwykłe – działają około miesiąc
  • 100-dniowe
  • 6-miesięczne tzw osmocote

b) w płynie

c) pyliste

Najwygodniejsze w stosowaniu są nawozy granulowane i w płynie, pyliste są dość uciążliwe zwłaszcza, gdy stosujemy je w wietrzną pogodę. Nawozy płynne od granulowanych różnią się głównie długością działania i obszarem zastosowania. Są one szybciej przyswajalne przez trawnik i działają na mniejszej powierzchni niż granulowane. Jeśli zależy nam na szybkiej regeneracji trawnika to nawozy w postaci płynnej będą świetnie do tego się nadawały. Jeśli natomiast zależy nam na powolniejszym ale dłużej utrzymującym się efekcie to warto zdecydować się na granulowane. Ich zaletą jest również to, że możemy je zastosować przy zakładaniu trawnika – pobudzają wzrost i wspomagają ukorzenienie trawy. Należy jednak pamietać, że zarówno nawozy granulowe jak i płynne nie należy stosować, gdy trawnik jest mokry (w przypadku nawozu granulowanego, granuki mogą przykleić się do źdzbła trawy i popalić, natomiast stosując nawóz w płynie będzie on bardziej rozcieńczony i może nie przynieść oczekiwanego efektu).

Jak często i kiedy nawozić trawnik?

Minimalna częstość nawożenia trawnika w ciągu roku to 3-4 razy w okresie wzrostu. Dobrze jest zastosować różne rodzaje nawozów. Na rynku dostępne mamy nawozy:

  • wiosenne – wzmacniają trawnik po zimie i regenerują
  • uniwersalne – zawierają dostateczną ilość azotu, potasu i fosforu jak i innych składników odżywczych

jesienne – nie zawierają azotu lub posiadają ograniczoną jego zawartość, a w zamian są bogate w potas i fosfor, który pomaga w lepszym ukorzenieniu się trawy i lepszej odporności na zimę. Jesienne azoty powinny być ubogie w azot, który powoduje rozrost masy zielonej a tym samym naraża go na jesienne przymrozki

Nawożenie wiosenne

Pierwsze zastosowanie nawozu wiosennego powinno nastąpić na przełomie kwietnia (w zależności od pogody) tuż przed pierwszym koszeniem. Ma on w składzie dużą zawartość azotu – N, (odpowiedzialngo za szybki i bujny wzrost) oraz komplet niezbędnych makroelementów (fosfor – P i potas – K) oraz mikroelementów (np. magnez – Mg i wapń – Ca).

Nawożenie nawozem uniwersalnym

Powinno nastąpić po nawożeniu wiosennym, z miesieczną przerwą na przełomie maja i czerwca. Trawnikowi nadal dostarczony zostaje azot, potas i fosfor i inne mikroelementy. Pamiętajmy, że tego typu nawóz możemy stosować tylko do końca sierpnia, gdyż zawarty w nim azot zaszkodzi trawie jesienią, gdy temperatura zacznie spadać

Jesienne nawożenie

Przygotowują trawnik do zimy. Bogate są w fosfor i potas a ubogie w azot. Pozwala to na lepsze ukorzenienie się trawnika i dobrą tolerancję na niskie temperatury.

Kiedy wapnowanie?

Warto przed zastosowaniem wapna warto sprawdzić pH podłoża. Są dostępne specjalne urządzenia i pHmetry, które ułatwią w jego określeniu. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna czyli pH jest poniżej 5,5 warto zająć się wapnowaniem. Jeżeli chodzi o wapno to możemy posypać dolomitem (które nie popali trawnika, jest delikatniejsze ale trzeba dość często go stosować) oraz wapno granulowane (działa dłużej i jest silniejsze od dolomitu)

A co nawożeniem organicznym?

Warto jest raz na kilka lat posypać nawozem organicznym jesienią lub wczesną wiosną, który zwiększa zawartość substancji organicznych i próchnicznych. Można rozsypać po trawniku torf wysoki, który w dawce 80-100 litrów starcza na 50 m². Można również pokusić się i rozsypać granulowany obornik w dawkach podanych na opakowaniu.

Redakcja portalu KoszenieTrawy
Artykuł został przygotowany przez firmę koszenietrawy.pl/en jedynej giełdy, gdzie spotykają się osoby zainteresowane wykonaniem usługi skoszenia trawy i osoby, które te usługi wykonują