Wady i zalety kominków z płaszczem wodnym

904
kominek

Kominek z płaszczem wodnym

Montaż kominka musi być odpowiednio przemyślany i dokładnie zaprojektowany, szczególnie jeśli chcemy, by ogrzewał więcej niż jedno pomieszczenie. Zobacz czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym.

Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromny wybór kominków, które różnią się nie tylko pod względem wyglądu, ale także budowy czy sposobu użytkowania. Mimo nowoczesnych rozwiązań warto wiedzieć, ze kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła – jest to uregulowane konkretnymi przepisami w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki kominkowi możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, szczególnie jeśli temperatury na dworze nie są jeszcze tak niskie. Dzięki odpowiedniej instalacji ciepło może rozchodzić się po całym domu.

Mowa tutaj o kominkach z płaszczem wodnym. Jest to system, który pozwala na ogrzewanie więcej niż jednego pomieszczenia. Poza tym, możliwe jest uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W ten sposób możemy lepiej spożytkować ciepło uzyskiwane podczas spalania drewna w kominku. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów za ogrzewaniu czy na ekologii powinniśmy zastanowić się nad wyborem tego rodzaju urządzenia. Nie należy jednak podejmować zbyt pochopnych decyzji – może się okazać, że urządzenie po prostu nie będzie dla nas opłacalne. Warto rozpatrzeć wszystkie wady oraz zalety.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Jedną z głównych zalet kominka z płaszczem wodnym jest to, że działają one o wiele sprawniej niż kominki z tradycyjnymi wkładami kominkowymi, które pozwalają ogrzać wyłącznie jedno pomieszczenie. Dodatkowe przewody dołączone do kominka sprawiają, że ciepło trafia do grzejników ściennych lub do wodnego ogrzewania podłogowego. W ten sposób wykorzystujemy ogromną ilość ciepła, które jest wytwarzane podczas spalania drewna.

Plusem takiego rozwiązania jest obniżenie kosztów za ogrzewanie. Kominek z płaszczem wodnym jest zazwyczaj dodatkowym źródłem ogrzewania, ale jeśli temperatury na zewnątrz nie są zbyt niskie możemy korzystać wyłącznie z tego urządzenia. Ten sposób ogrzewania jest po pierwsze o wiele tańszy – ceny za gaz czy olej opałowy są znacznie wyższe niż za drewno. Po drugie, palenie naturalnym drewnem nie szkodzi w dużym stopniu środowisku. Oprócz tego drewno stanowi surowiec odnawialny, który jest tani i łatwy do pozyskania.

Wady kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym nie należy do najtańszych rozwiązań. Już sam montaż kominka może nas sporo kosztować, a dodatkowa instalacja zazwyczaj podwyższa cenę dwukrotnie. Oczywiście należy pamiętać, że inwestycja szybko może się zwrócić. Ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście zadbamy o prawidłowe użytkowanie tego rodzaju urządzenia.

Wadą jest także skomplikowana budowa kominka z płaszczem wodnym. Najlepiej jeśli instalacja odbędzie się jeszcze na etapie budowy i urządzania wnętrza. Montaż powinien być przeprowadzony przez doświadczonych fachowców, którzy dokładnie połączą ze sobą wszystkie elementy. Kominek z płaszczem wodnym pracuje w dwóch obiegach, dlatego istotne jest to, by wszystko idealnie ze sobą współgrało.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem www.szalonymax.pl specjalizującym się w sprzedaży kominków i pieców.