Wykorzystanie konstrukcji stalowych

588

Hala stalowa i ogólnie rozumiane konstrukcje stalowe to najchętniej wykorzystywane rozwiązanie zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy oczekują szybkiej i wysokojakościowej realizacji dla swojego biznesu. Mają one szerokie zastosowanie w obiektach różnego przeznaczenia i są bardzo chętnie wykorzystywane, jeśli chodzi o obiekty przemysłowe.

Termin budowy

Największą zaletą konstrukcji stalowych to bardzo krótki termin budowy, zwłaszcza w kontekście i przy porównaniu z innymi konstrukcjami oraz możliwość błyskawicznej i stosunkowo prostej rozbudowy. W przypadku hali stalowej nie musimy od razu określać docelowo niezbędnej nam powierzchni. W przypadku rozwoju firmy i zaistnienia potrzeby wykorzystanie większej powierzchni, bez większych problemów możemy dokonać stosownej rozbudowy, a jedynym problemem jest tylko istnienie odpowiedniej powierzchni, którą można zabudować. Hale w konstrukcji stalowej znajdują zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu, rolnictwie, a także obiektach użyteczności publicznej.

Hale

Najczęściej spotykanymi konstrukcjami są hale magazynowe. Zbudowane są one na zasadzie szkieletów prętowych, które dopiero później uzupełnia się obudową, która także najczęściej skonstruowana jest z blachy. Popularność tego rozwiązania wynika z niewielkich potrzeb, jakie są przy wykorzystaniu hal magazynowych. Często nie trzeba ich ogrzewać, a jednym warunkiem jest zapewnienie przysłowiowego „dachu nad głową”. Stalowe szkielety prętowe wykorzystuje się jednak nie tylko do wznoszenia nawet bardzo dużych hal, ale także innych obiektów budowlanych. Znajdują one zastosowanie przy szkieletach wewnętrznych kratowych oraz ramach wieżowców czy budynków, które charakteryzują się dużą rozpiętością poprzeczną. Szkielety stalowe wykorzystywane są także, jeśli chodzi o wznoszenie olbrzymich konstrukcji przemysłowych takich jak estakady, taśmociągi, wieże, konstrukcje wsporcze rurociągów czy kratownice.

Konstrukcje prętowo-cięgnowe

Nieco bardziej skomplikowane i jednocześnie mniej uniwersalne są konstrukcje prętowo-cięgnowe. Te stosuje się głównie przy budowie mostów wiszących oraz jeśli chodzi o dachy bardzo dużej rozpiętości. Mówimy tutaj najczęściej o stadionach czy bardzo dużych obiektach widowiskowych, gdzie istnieje konieczność zakrycia olbrzymich powierzchni. Zaletą tego typu rozwiązań stalowych jest ich olbrzymia wytrzymałość oraz estetyka. Wykonane i gotowe konstrukcje prezentują się bardzo widowiskowo i pięknie.

Konstrukcje stalowe powierzchniowe

Ostatecznie wyróżniamy także konstrukcje stalowe powierzchniowe. W tego typu obiektach podstawowym elementem nośnym jest sama powierzchnia budowli. Chodzi tutaj o zbiorniki na płyny, które wykonywane są ze spawanych blach stalowych. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są także w mniej spektakularnych konstrukcjach, które nie są wykorzystywane przez przemysł czy przedsiębiorców. Mogą to być konstrukcje drugorzędnych ścian, a także w konstrukcjach dachów do oparcia obudowy. Bardzo chętnie konstrukcje stalowe stosowane są w bramach i ogrodzeniach czy też konstrukcjach stalowych. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb klienta oraz jego możliwości.

Artykuł powstał przy współpracy z Warma


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut