Konto walutowe – Jak wybrać najlepsze ?

289
Waluty
Waluty

Konto walutowe – Jak wybrać najlepsze ?

Wybierając konto walutowe warto porównać oferty banków w kilku aspektach: wysokość kosztów obsługi rachunku i karty, opłaty za przelewy wychodzące i przychodzące (tak!), prowizje od wypłat z bankomatów. Najważniejsze pytanie brzmi: do czego potrzebny Ci jest rachunek walutowy? 

Dlaczego warto mieć konto walutowe?

Konto walutowe przydaje się wszystkim tym, którzy pracują za granicą, otrzymują rentę czy emeryturę w obcej walucie, często wyjeżdżają poza Polskę (prywatnie lub służbowo). Są to zatem nie tylko osoby pracujące, ale także studenci, którzy przebywają w innym kraju w ramach wymiany studenckiej. Warto mieć takie konto także wówczas, gdy spłaca się kredyt w obcej walucie, robi zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy portalach aukcyjnych. Z kont walutowych korzystają także ci, którzy inwestują pieniądze w obce waluty, licząc na osiągnięcie zysku związanego z wahaniami kursów.

Oferty banków jeśli chodzi o konta walutowe są różne – można korzystać wyłącznie z rachunku walutowego  albo korzystać zarówno z konta i przelewów, jak i płatności bezgotówkowych i wypłat z bankomatów, do czego niezbędna jest karta. Dlatego przed udaniem się do banku warto przeanalizować swoje potrzeby i skupić się na tych cechach konta walutowego, które są dla nas najbardziej istotne.

Czym różnią się konta walutowe?

Wybierając konto walutowe trzeba zwrócić uwagę na szereg cech, którymi różnią się rachunki w różnych bankach:

 • Jakie waluty są dostępne w danym banku? Konta walutowe w funtach, euro, frankach szwajcarskich znajdziemy w wielu bankach, ale tylko niektóre oferują konta walutowe w koronach szwedzkich czy norweskich, forintach węgierskich, jenach japońskich, rublach czy koronach czeskich.
 • Czy trzeba posiadać konto w złotówkach w tym samym banku? W wielu bankach to jeden z podstawowych wymogów przy zakładaniu konta walutowego.
 • Czy jest obowiązek dokonywania minimalnych wpłat na konto? Szczególnie ważny punkt jeśli z konta zamierzamy korzystać od czasu do czasu, na przykład tylko podczas wakacji.
 • Ile kosztuje prowadzenie konta walutowego? Niestety nie wszystkie banki oferują bezpłatne konta walutowe, dlatego trzeba zapoznać się z tabelą opłat i prowizji dla konkretnego rachunku.
 • Ile kosztuje wysłanie przelewu walutowego? Opłata za przelew może być: uzależniona od jego wysokości (np. 0,2% kwoty przelewu) lub stała, są też banki, gdzie za wysłanie przelewu walutowego krajowego się nie płaci, płatne są natomiast przelewy europejskie (SEPA) i przelewy zagraniczne (poza strefą SEPA).
 • Ile kosztuje otrzymanie przelewu walutowego? Przelewy przychodzące mogą być darmowe lub obciążone niewielką opłatą. W niektórych kontach walutowych dostępna jest opcja podziału kosztów przelewu – wówczas część kosztów pokrywa nadawca, a część odbiorca przelewu.
 • Czy można otrzymać kartę do konta i ile kosztuje jej utrzymanie? Banki zwykle nie pobierają opłaty za wydanie karty do konta walutowego, darmowy jest także pierwszy rok korzystania z karty, ale za każdy kolejny trzeba zapłacić. Opłaty naliczane są miesięcznie lub raz do roku.
 • Jaki jest koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu w Polsce i za granicą? Banki często chwalą się, że z ich konta można dokonywać darmowych wypłat z bankomatów na całym świecie, ale poza samą prowizją za wypłatę pieniędzy z konta musimy wziąć pod uwagę koszt przewalutowania (wysokość spreadu) – jeśli nasza wypłata wpływa na konto w obcej walucie, a wypłacać pieniądze chcemy w Polsce, w złotówkach.
 • Jaki jest spread w banku, czyli różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Wysokość spreadu ma wpływ na to, czy przewalutowanie (np. przy wypłacie z bankomatu) będzie zrealizowane po korzystnym dla nas kursie czy też nie. Spready w różnych bankach to od 0,6 % do 6%, a ich wysokość często jest różna dla różnych walut. Najbardziej korzystna opcja na sprzedaż czy kupno waluty to oferta kantorów internetowych. Na stronie ergokantor.pl skorzystaj z KALKULATORA KORZYŚCI i dowiedz się ile oszczędzisz na wymianie waluty przez internet.
 • Jakie jest oprocentowanie rachunku walutowego? Rachunki walutowe z oprocentowaniem zdarzają się rzadko, ale niektóre banki mają je w swojej ofercie.
 • Czy konto można otworzyć i obsługiwać online? Nie jest to może najistotniejsza cecha konta walutowego, ale dostęp do konta przez internet w dzisiejszych czasach przydaje się częściej niż myślimy.
Zakładasz konto walutowe? Uważaj na haczyki!

W regulaminach i tabelach prowizji i opłat często zawarte są szczegółowe zapisy, których nie ma w reklamach kont czy krótkich ofertach, przedstawionych na stronie internetowej banku. Przy wyborze konta walutowego koniecznie zapoznaj się z całym Regulaminem prowadzenia rachunku przez Bank i uważaj na te „haczyki”:

 • Przelew przychodzący często jest darmowy, ale gdy przelewem jest zagraniczna renta lub emerytura – bank pobiera opłatę w określonej wysokości. Czasem może być to nawet 80 złotych!
 • Opłata za wyrobienie karty do konta może być uzależniona od tego, czy w określonym czasie Klient wykona jakąś transakcję przy użyciu karty.
 • Wypłaty z bankomatów na całym świecie bywają darmowe tylko w ramach sieci partnerskich.
 • Przelewy SEPA, w niektórych kontach walutowych darmowe, to przelewy do tzw. Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro, czyli do wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Lichtensteinu, Monako, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i San Marino (w sumie 35 krajów).

https://ergokantor.pl/konto-walutowejak-wybrac-najlepsze.html

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut