Kreatywność w różnych dziedzinach życia

321
pracownik praca
Kreatywność to jedno z haseł kluczy współczesnego życia. Przydaje się w pracy, bywa nieodzowna w życiu prywatnym. Wymyślanie nietuzinkowych rozwiązań pozornie wydaje się trudne, czasami niemożliwe.

W rzeczywistości każdy człowiek ma predyspozycje do bycia kreatywnym. Aby móc pochwalić się taką umiejętnością miękką w swoim CV, a zarazem ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, trzeba jednak ćwiczyć.

Ćwiczenia na kreatywność

Kształtowaniu tej umiejętności służy wiele czynności, jakie da się wykonywać praktycznie wszędzie. Wśród klasyków znajduje się wymyślanie kilkudziesięciu zastosowań dla danego przedmiotu czy opowiadanie o nietypowych z nim skojarzeniach. Jeżeli chce się rozwijać kreatywność, warto próbować nowych rzeczy. Na początek wystarczy wybór innej drogi do pracy czy zmiana jakiegoś niewielkiego elementu codziennej rutyny. Potem można pomyśleć o jakimś nowym hobby. Kreatywności służy chociażby DIY, czyli zasada mówiąca o samodzielnym wykonywaniu prac, a nawet tworzeniu różnych przedmiotów. Grunt to zmuszać swój mózg do wysiłku i nie pozostawać biernym. Owszem, słodkie weekendowe lenistwo to marzenie i zasłużony odpoczynek po ciężkim tygodniu. Być może jednak uda się wyjść choć na chwilę z domu, a przynajmniej zaangażować w jakieś zrób to sam z dziećmi. To one najbardziej kreatywne, więc można się od nich nawet czegoś nauczyć.

Kiedy przydaje się kreatywność?

Najczęściej z tym hasłem spotykają się osoby szukające pracy. Kreatywność pojawia się w coraz większej ilości ogłoszeń, co ciekawe nie zawsze publikowanych przez firmy zajmujące się reklamą czy innymi zadaniami, wymagającymi pomysłowości. W ramach rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci poddawani się coraz to bardziej wymyślnym testom, mającym ocenić ich zdolność nieszablonowego myślenia. Przedstawiciele starszych generacji się burzą, ponieważ wychowywali się w innych realiach i zwyczajnie wolą skupiać się na merytorycznej pracy. Niemniej jednak takie są wymogi czasów, więc starając się o pracę, trzeba wykazać się kreatywnością. Przydaje się ona zresztą także osobom już posiadającym zatrudnienie. Podczas zebrania zespołu można przerwać niezręczną ciszę po pytaniu przełożonego dotyczącego jakichś nowych pomysłów.

To sposób na zapunktowanie u szefa, umocnienie swojej pozycji w firmie, a niekiedy nawet niezłą premię czy awans. Warto być kreatywnym. Nie tylko w pracy, ale również w domu. Obecnie panuje moda na wspomniane już DIY. Ludzie wolą robić coś samemu niż angażować do danego zadania fachowca. Dzięki temu mogą sobie wybudować oryginalny dom, urządzić go po swojemu przedmiotami jedynymi w swoim rodzaju. Poza tym kreatywność jest nieodzowna w przypadku rodziców. Kiedy dziecko wraca do domu z wyjątkowo skomplikowanym zadaniem domowym, przyda się wsparcie wszystkich członków rodziny. Zarządzona burza mózgów to natomiast okazja do wpadnięcia na świetny, oryginalny pomysł. A także swoisty trening przysłowiowych szarych komórek, który może się przydać również w życiu zawodowym.

Więcej informacji
Treść powstała we współpracy ze sklepem https://dekolo.pl/ – produkty dla osób zajmujących się rękodziełem i ozdobnictwem.

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut