Kredyt na zakup maszyn budowlanych

1256

Jak finansować zakup maszyn budowlanych? Zakup maszyn to ten typ przedsięwzięcia, przed którym stoi każdy przedsiębiorca budowlany na początku swojej działalności. Wyposażenie staje się warunkiem powodzenia podjętych prac i narzędziem niezbędnym do dalszego rozwoju firmy.

Wydaje się, że zakup sprzętu za gotówkę jest najprostszym możliwym rozwiązaniem. Jednak, co zrobić, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością środków finansowych, a czas na rozpoczęcie prac nagli? Istnieje szereg innych, korzystnych rozwiązań, które powinny zainteresować szczególnie tych, którzy są na początku swojej działalności lub właśnie wychodzą z kryzysu w branży.

Nie taki kredyt straszny jak go malują

Kredyt jest jedną z opcji, którą mogą wybrać przedsiębiorcy, których interesują koszty zakupu rozłożone na niewielkie comiesięczne raty, nienadwyrężające zanadto budżetu na starcie. Skomplikowana procedura wiążąca się z koniecznością dostarczenia dokumentacji uwiarygadniającej firmę może odstraszyć niejednego chętnego. Jednak branża budowlana mająca status gałęzi wysokiego ryzyka, nie może tu liczyć na taryfę ulgową. Warto jednak podjąć trud i przejść zasieki biurokracji, by móc cieszyć się nowym sprzętem, który nie zrujnuje budżetu firmowego przed startem działalności. Biznesplan inwestycji, wkład własny, czy nawet odpowiednie zabezpieczenie to naprawdę niewiele w porównaniu do zysku w postaci sprzętu, którym od razu możemy się cieszyć. Istnieją również oferty kredytowe banków, które ograniczają formalności do minimum i reklamują się pełną mobilnością usług, bez wychodzenia z domu. Niewątpliwą zaletą maszyny na kredyt jest długość okresu spłaty, który nie pozwala odczuć wydatków w skali miesiąca, a także fakt przejścia sprzętu na własność kredytobiorcy. Okazuje się, że co piąta mała i średnia firma budowlana korzysta chętnie z tego typu rozwiązania. Sektor bankowy odczuł w ostatnich latach znaczny wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

Leasing is easy

Równie chętnie, co kredyty, przedsiębiorcy sięgają po leasing maszyn. Często wielu dostawców maszyn współpracuje z konkretnymi leasingodawcami, co znacząco skraca ścieżkę nabycia sprzętu. Co więcej, formalności związane z wzięciem maszyny w leasing są nieco mniej skomplikowane i nie wiążą się z koniecznością dysponowania wkładem własnym, co jest niejednokrotnie niemożliwe w przypadku kredytu. Zdolność kredytowa i pozytywna historia w BIK to często dwa podstawowe wymagania formalne przed podpisaniem umowy leasingu. Nie można również pominąć optymalizacji podatkowej, związanej ze zmniejszeniem podstawy opodatkowania przez ratę leasingową. Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że finansowana przez nas maszyna nie staje się naszą własnością przez okres użytkowania, co z kolei nie oznacza, że nie można jej nabyć na ustalonych warunkach po zakończeniu umowy. Z tego typu sposobu finansowania zakupu środków trwałych chętniej korzystają duże firmy, lecz również mniejsi przedsiębiorcy decydują się na tę drogę. 
Wsparcie ze środków unijnych, czy pożyczki pozabankowe. Istnieje wiele innych możliwości finansowania zakupu maszyn budowlanych. Warto jednak dokładnie przeanalizować nasze preferencje oraz oferty wszelkich instytucji i realnie ocenić własne możliwości budżetowe.

Autor: Sklep dekarski Dekarze.pl


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut