Kto inwestuje na Giełdzie ?

158
giełda analiza fundamentalna wskaźniki

Przyjrzyjmy się głównym graczom na rynku finansowym. Jak działają i jak do siebie pasują inwestorzy handlujący na giełdzie? O każdym z nich można by napisać dużo więcej, ale my dajemy Ci poręczne podsumowanie.

Animatorzy rynku

Zacznijmy od animatorów rynku. Podpowiedź tkwi w nazwie. Animator rynku, którym zwykle jest bank lub broker, oferuje zarówno cenę kupna, jak i cenę sprzedaży danego towaru (oraz wielu innych papierów wartościowych, którymi regularnie się handluje). „Animują” oni rynek. Jednak wymagana jest pewna doza ostrożności: animatorzy rynku nie łączą kupujących i sprzedających.

Animator rynku zapewnia pewien wymiar płynności poprzez gotowy spread między ceną kupna i ceną sprzedaży. Animatorzy rynku mogą kupować i sprzedawać w tym samym momencie; kupią od Ciebie akcje, nawet jeśli nie mają na nie gotowego kupca. Ich rolą jest więc przede wszystkim odblokowywanie rynku. Jest to usługana teraz.

Większość animatorów rynku nie ma na celu osiągnięcia szybkiego zysku Twoim kosztem. Większości z nich zależy na długoterminowej profesjonalnej współpracy z klientem. Oferują oni swoje usługi szerokiej grupie graczy rynkowych, od tych inwestujących w waluty po wielkie banki.

Prowadzący handel wysokich częstotliwości

Tak jak w wielu innych sprawach, kluczowy jest timing. Strategia animatorów rynku polega na ciągłym kupowaniu i sprzedawaniu i ewentualnej realizacji drobnych zysków po drodze.

Prowadzący handel wysokich częstotliwości (HFT) leżą w wysokiej trawie, czekając aż cena akcji spadnie lub wzrośnie. Wtedy atakują. Coraz częściej służą im pomocą algorytmiczne modele komputerowe.  

Niedaleko mamy szereg innych pośredników i inwestorów, wśród których znajdują się:

•   Maklerzy giełdowi

•   Doradcy

•   Brokerzy zajmujący się wyłącznie realizacją zleceń

•   Inwestorzy indywidualni

Eleganccy przedstawiciele podmiotów zajmujących się pełnym zakresem doradztwa oferują porady na każdy temat – od emerytury po planowanie podatków i inwestycje. Ich usługi nie należą jednak do najtańszych.  

To właśnie jest miejsce dla brokerów zajmujących się wyłącznie realizacją zleceń. Chętnie dokonają w Twoim imieniu wszelkich transakcji. Jak sugeruje ich nazwa, nie zajmują się doradztwem, a ich honoraria są z reguły niższe.

Makler-doradca znajduje się mniej więcej w połowie drogi, zwykle oferując kwartalny lub półroczny przegląd Twojego portfela. Będzie także wspierać wszystkie Twoje transakcje handlowe.

Jaka jest w tym wszystkim rola prywatnych inwestorów detalicznych? Ważne jest rozróżnienie między inwestorami śledzącymi codzienne ruchy cen akcji – day traderami – a inwestującymi na dłuższe okresy, takimi jak inwestorzy długoterminowi.

Inwestor lokujący środki na dłuższy okres może oszczędzać na emeryturę, czesne w szkole lub wakacje. Jednak oba rodzaje inwestorów prywatnych dokonują dużych inwestycji, mają jednak zupełnie inne horyzonty inwestycyjne. Oba typy są kluczowymi uczestnikami rynku.