Lloyds Bank

113
Lloyds Bank

Lloyds Bank plc – brytyjski bank detaliczny należący do Lloyds Banking Group. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Londynie.

Historia Lloyds Banku sięga założonego w 1765 roku w Birmingham banku Taylors & Lloyds. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo przejęło ponad 200 innych banków, kilkakrotnie zmieniając nazwę, kolejno na Lloyds & Co. (1853), Lloyds Banking Co. Ltd. (1865), Lloyds, Barnetts & Bosanquets Bank Ltd. (1884) i Lloyds Bank Ltd. (1889). W 1995 Lloyds Bank połączył się z bankiem TSB, tworząc Lloyds TSB Bank plc. Po przyjęciu pomocy finansowej od rządu brytyjskiego Lloyds zobowiązany został przez Komisję Europejską do podziału – nastąpiło to w 2013 roku, gdy wydzielony został TSB Bank; jednocześnie Lloyds TSB przekształcony został na powrót w Lloyds Bank.

Lloyds należy do pięciu największych banków w Wielkiej Brytanii (obok Royal Bank of Scotland, Barclays, HSBC i Santander), w 2013 roku liczył około 1300 oddziałów (około 2000 przed wydzieleniem TSB)

Informacje:

  • Organizacja macierzysta: Lloyds Banking Group
  • Data powstania: 3 czerwca 1765, Birmingham, Wielka Brytania
  • Podmioty zależne: Agricultural Mortgage Corporation,
  • Założyciele Lloyds Banku: Sampson Lloyd, John Taylor

Napad na Lloyds Bank

Napad na Lloyds Bank − włamanie do londyńskiego oddziału Lloyds Bank przy Baker Street dokonane 11 września 1971. Złodzieje wydrążyli pod ziemią 15-metrowy tunel do skarbca i ukradli ze skrytek depozytowych gotówkę i biżuterię wartości wielu milionów funtów. Sprawców nigdy nie znaleziono, nie odzyskano też większości skradzionych dóbr.

Przebieg napadu

We wrześniu 1971 Robert Rowland, radioamator, około godz. 23 powiadomił Scotland Yard, że właśnie podsłuchał rozmowę pomiędzy złodziejami, którzy dokonują kradzieży gdzieś w promieniu 10 mil od centrum Londynu. Ok. godz. 2 w nocy dyżurny policjant postanowił potraktować tę wiadomość serio i wezwał wozy do wykrywania transmisji. Niestety, kiedy w końcu technicy zostali ściągnięci z weekendowego odpoczynku, rozmowy przez krótkofalówkę ustały. Policja nie zaprzestała jednak poszukiwań, sprawdziła 750 banków w okolicach śródmieścia Londynu. W niedzielę po południu przeszukano Lloyds Bank na rogu Baker Street i Marylebone Road, ale nie znaleziono żadnych oznak włamania. 15-calowe drzwi do skarbca były nietknięte i zabezpieczone zamkiem z regulatorem czasowym. Policjanci nie zdawali sobie sprawy, że podczas ich inspekcji złodzieje byli w środku. Kradzież odkryto dopiero po otwarciu banku w poniedziałek. Zginęła zawartość 268 skrytek depozytowych. Złodzieje wydrążyli 15-metrowy podkop z piwnic wynajętego uprzednio sklepu z artykułami skórzanymi o nazwie Le Sac, mieszczącego się obok banku. Aby uniknąć wykrycia hałasu, pracowali tylko w weekendy. W metrowej grubości żelbecie, stanowiącym podłogę skarbca próbowali wyciąć dziurę lancą tlenową, ale w rezultacie musieli użyć materiałów wybuchowych. Podłoga nie była podłączona do systemu alarmowego, ponieważ uznano ją za nie do przebycia. Przestępcy wynieśli do sklepu 8 ton gruzu, a następnie ograbili bank.

Przebieg kradzieży do złudzenia przypominał historię rozwiązaną przez Sherlocka Holmesa w Związku rudowłosych Arthura Conan Doyle’a. W tym przypadku nie znaleziono jednak odpowiedzi na mnóstwo pytań. Nie odnaleziono zawartości większości skrytek, a po to, co odzyskano, nikt się nie zgłosił. Symbolika lokalizacji banku przy Baker Street nie umknęła złodziejom. Przed zakończeniem całej akcji napisali na wewnętrznej ścianie sejfu: Może Sherlock Holmes spróbuje to rozwiązać ….