Jak żyć na małym metrażu? Projektant wnętrz radzi

902

Masz mieszkanie o niewielkim metrażu? Projektanci wnętrz uspokajają – małe lokum to jeszcze nie koniec świata. Zdaniem ekspertów od aranżacji wnętrz istnieje wiele sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z niedużą przestrzenią. Jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w małometrażowym wnętrzu? Na to i inne pytania odpowiada Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Na statystycznego Polaka przypada 25 metrów powierzchni użytkowej. To bardzo niewiele, szczególnie jeżeli spojrzymy na Europę zachodnią, gdzie przeciętny obywatel ma do swojej dyspozycji powierzchnię niemal dwukrotnie większą. Mało tego: aż 3,3 mln osób w naszym kraju mieszka w przeludnionych mieszkaniach, czyli takich, w których jeden pokój zajmują przynajmniej trzy osoby. Nic dziwnego, że do perfekcji opanowaliśmy sztukę wykorzystywania każdego dostępnego centymetra. Jak funkcjonalne urządzić małe mieszkanie? Wystarczy odrobina zmysłu dekoratorskiego.

Lustro na białej ścianie

– Małe pomieszczenia często sprawiają klaustrofobiczne wrażenie. Dlatego w niewielkich mieszkaniach świetnie sprawdza się biel na ścianach, bo odbija światło i wizualnie powiększa metraż – zauważa Maciej Balcerek. – Jasna kolorystyka nie tylko nadaje wnętrzu przestronności, ale także sprawia, że mieszkanie zyskuje na lekkości i elegancji. Unikać należy za to ciemnych barw, bo te dodatkowo przytłaczają nieduże pomieszczenia. Generalnie im jaśniej, tym lepiej. Dlatego dobrym pomysłem jest odsłonięcie okien.

Jasne kolory to jedno, ale w uzyskaniu głębi i poczucia trójwymiaru w małym wnętrzu pomagają też duże lustra. Samo zawieszenie zwierciadła nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Kluczem jest jego właściwe ustawienie – lustro powinno być zawieszone w taki sposób, by w odbiciu widoczny był kluczowy element wystroju. Uwaga: ustawienie lustra naprzeciwko okna może okazać się nieco uciążliwie w trakcie słonecznych dni, gdy odbite światło może świecić po oczach.

Maciej Balcerek dodaje, że lustra nie są jedynymi sprzymierzeńcami niewielkich przestrzeni. Złudzenie optycznego powiększenia można uzyskać za pomocą każdej szklanej lub polakierowanej powierzchni płaskiej. Rolę lustrzanej tafli mogą zatem po części pełnić meble na wysoki połysk.

Projektant wnętrz o fototapecie

Kolejnym sposobem na optyczne zamaskowanie małego metrażu jest fototapeta. Rzecz jasna nie każda – najlepiej sprawdzają się wzory z motywami przestrzennymi, np. ulicami, drogami, lasami, wodospadami czy łąkami. Fototapeta z pejzażem albo panoramą miasta w mgnieniu oka sprawi, że wnętrze naszego mieszkania nabierze na przestronności. Obawiasz się wilgoci? Projektanci wnętrz zaznaczaną, że współczesne fototapety tworzone są z na tyle zaawansowanych materiałów, że można je bez strachu stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu – nawet w toalecie lub kuchni.

I to w zasadzie tyle. Zastosowanie każdego z powyższych trików sprawi, że wnętrze zyska optycznie na wielkości. Na koniec mamy jeszcze jedną dobrą radę dla właścicieli mieszkań o małym metrażu – koniecznie ograniczcie liczbę dodatków do minimum, bo nadmiar dekoracji zagraca przestrzeń.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Perfect Space zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych na terenie Warszawy.