Jakimi metodami wydobywa się węgiel kamienny na świecie?

1710

70% zasobów węgla na świecie wydobywa się metodą głębinową, a 30% odkrywkową . Wydobycie odkrywkowe jest tańsze. Średni koszt wydobycia, w przeliczeniu na PLN, wynosi około 20–24 PLN / tonę, w porównaniu z nawet 680 PLN / tonę dla metod głębinowych. Kopalnie odkrywkowe mogą wydobywać stosunkowo płytki węgiel. Wadą metod odkrywkowych jest duża degradacja środowiska, co oznacza, że ​​po uwzględnieniu kosztów środowiska naturalnego, a także wydatków na rekultywację wyrobiska, koszt wydobycia metodami odkrywkowymi znacznie wzrasta.

Zaletą roślin opartych na metodzie głębinowej jest to, że mogą wydobywać surowiec nawet w regionach silnie zurbanizowanych. Nie potrzebują zbyt dużej powierzchni. Oczywiście wydobycie na obszarach miejskich powoduje wiele problemów, z których najpoważniejsze to szkody górnicze. Konieczność ochrony miast przed skutkami wydobycia powoduje między innymi stosowanie droższych metod wydobywczych, które irytują produkcję. Czasami kopalnia jest zmuszona do opuszczenia części złoża na tak zwany filar ochronny, aby nie niszczyć budynków na powierzchni.

Głębokie kopalnie umożliwiają dotarcie do złóż leżących nawet ponad kilometr pod powierzchnią.

Duże nadzieje pokładane są obecnie w technologiach wydobywania energii z węgla bez potrzeby transportu surowca na powierzchnię (wydobycie głębokich otworów), co stwarza możliwość dotarcia do szwów znajdujących się kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Czy istnieje różnica między wydobywaniem węgla brunatnego a węgla kamiennego?

Nie. Wydobycie odbywa się według tych samych zasad, z tą różnicą, że w wydobyciu węgla brunatnego metoda odkrywkowa dominuje do około 97% w porównaniu z głębinowym do około 3%.