Na giełdach inwestorzy zastanawiają się czy to już korekta, czy chwila wytchnienia

860
świece japońskie giełda forex

Na europejskich giełdach inwestorzy zastanawiają się czy to już początek korekty, czy też jedynie chwilowe wytchnienie po zwyżkach w ciągu poprzednich sesji – wskazują maklerzy.

Oceny, że globalna gospodarka jest na tyle mocna, aby poradzić sobie w sytuacji rosnących kosztów pożyczania, pomogły w ubiegłym tygodniu we wzrostach indeksów do rekordowych poziomów, w sytuacji gdy podwyżka stóp procentowych w USA za kilka dni wydaje się już prawie pewna.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami.

Posiedzenie Fed odbędzie się 14-15 marca. Do tego czasu szefowa Fed oraz inni bankierzy nie mogą wypowiadać się publicznie na temat polityki pieniężnej USA.

Traderzy oceniają szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych w USA na 94 procent. Jeszcze przed tygodniem było to 40 proc.

„Rynki już w większości uwzględniły tę podwyżkę w cenach” – mówi Kiyoshi Ishigane, główny strateg Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co.

„Ale jeszcze chcemy zobaczyć jakie będą piątkowe payrolle. Również ważne będzie to, jaką ścieżkę przyjmie Fed po marcu” – dodaje.

„Przed tak dużymi wydarzeniami jak przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej inwestorzy zazwyczaj wolą się trzymać z dala od handlu” – wskazuje.

W piątek w USA zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy w lutym.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym.

Inwestorzy poznali tymczasem we wtorek słabe dane makro z niemieckiej gospodarki. Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w styczniu aż o 7,4 proc. mdm – podał urząd statystyczny. To najmocniejszy spadek tego wskaźnika od 2009 r. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 2,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 5,2 proc.

W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,8 proc., po wzroście poprzednio o 8,0 proc., po korekcie z +8,1 proc. – podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 4,3 proc.

Eurostat potwierdził za to swoje wcześniejsze wyliczenia dotyczące PKB w strefie euro w IV kw. Wynika z nich, że Produkt Krajowy Brutto w eurolandzie w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk, jak wstępnie oceniano. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w IV kw. o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB właśnie o 1,7 proc.

Na rynkach paliw we wtorek małe wzrosty cen ropy – WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 8 centów do 53,28 USD za baryłkę. Kraje OPEC mogą zdecydować o przedłużeniu polityki ograniczania podaży surowca z kartelu, aby zrównoważyć globalną nadpodaż ropy.

Na rynku metali miedź traci 0,6 proc. – do 5.824,50 USD za tonę, po zniżce notowań w poniedziałek o 1 proc. Metal tanieje, bo w ciągu 2 ostatnich dni jego zapasy na LME w Londynie wzrosły aż o 34 procent, najmocniej od 2004 r.

Ceny złota we wtorek lekko w dół – o 0,1 proc. do 1.224,25 USD za uncję, po zniżce w poniedziałek o 0,8 proc.

Kurs euro w dół o 0,1 proc. do 1,0572 USD, po spadku podczas przedniej sesji o 0,4 proc. Wspólna waluta uzyskałaby wsparcie, gdyby w czwartek, gdy zostanie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej, EBC ogłosił, że zacznie „zwijać” QE – oceniają analitycy.

W czwartek zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a bank wczesnym popołudniem tego dnia ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Podczas posiedzenia w styczniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, tj. stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0,00 proc., stopa kredytu w banku centralnym 0,25 proc., a stopa depozytu w banku centralnym -0,40 proc.

Rada nie zmieniła też wówczas parametrów programu skupu aktywów do końca marca 2017 r. na poziomie 80 mld euro miesięcznie oraz od kwietnia do grudnia 2017 r. w wys. 60 mld euro miesięcznie.

Rynek jest zgodny w ocenie, że 9 marca EBC pozostawi założenia polityki monetarnej bez zmian.

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut