Najpotężniejsze kobiety świata finansów

1494

Świat finansów i gospodarki nie jest już tylko klubem dla podstarzałych gentelmanów, jak to niegdyś bywało. W dzisiejszych czasach kobiety nie tylko są aktywnymi uczestniczkami rynku, ale także często autorkami kluczowych decyzji mających wpływ na wszystko, od polityki monetarnej, po geopolitykę. Poniżej przedstawiamy pięć najpotężniejszych kobiet świata finansów.

Janet Yellen, prezes Rezerwy Federalnej

Janet Yellen stanęła na czele Rezerwy Federalnej w roku 2014 i jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii. Prezes FED uznawany jest za drugą najpotężniejszą osobę w USA, po prezydencie. Po latach polityki luzowania pieniężnego i rekordowo niskich stóp procentowych Yellen prowadzi FED z powrotem ku polityce normalizacji. Ale szacuje się, że proces ten będzie raczej powolny, ponieważ gospodarka amerykańska nadal boryka się zarówno z wewnętrznymi, jak i globalnymi problemami.

Yellen znajdzie się w nagłówkach gazet na listopadzie i grudniu, ponieważ wtedy ma ogłosić ostateczne decyzje FED na ten rok. Rynki spodziewają się co najmniej jednej podwyżki stóp przed końcem tego roku.

Hillary Clinton, kandydatka na prezydenta z ramienia Demokratów

Hillary Clinton jest pierwszą kobietą kandydatem na prezydenta z ramienia głównej partii w historii Stanów Zjednoczonych, co automatycznie czyni z niej jedną z najpotężniejszych postaci w świecie finansów i gospodarki. Clinton wyraziła już swoją opinię na temat wolnego handlu, pracy i podatków, a także Rezerwy Federalnej. Jeśli wygra wyścig do Białego Domu w listopadzie, stanie się najpotężniejszą kobietą na świecie.

Clinton ma zamiar także zająć się przemysłem farmaceutycznym, za zawyżanie cen leków na receptę. Jeśli wygra wybory, może to wywołać zmienność na rynku zdrowia.

Theresa May, premier Wielkiej Brytanii

Theresa May objęła stanowisko Davida Camerona w lipcu, gdy partia konserwatywna musiała znaleźć się w nowej rzeczywistości po szokującej decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE. Jako przywódca jednej z najpotężniejszych gospodarek na świecie Theresa May ma olbrzymi wpływ na ekonomię, handel i geopolitykę. Ostatnie oświadczenia May na temat przeprowadzenia “twardego Brexitu” wywołały potężny spadek notować funta i zmienność na globalnych rynkach finansowych.

“Wyrażę się jasno: nie opuszczamy Unii Europejskiej tylko dlatego, żeby znów mieć kontrolę nad imigracją”, powiedziała May na początku bieżącego miesiąca. “Mamy zamiar być w pełni niezależnym, suwerennym państwem – państwem, które nie będzie już częścią unii politycznej i ponadnarodowych instytucji lekceważących narodowe sąd i parlamenty”.

Angela Merkel, Kanclerz Niemiec

Na naszej liście znajduje się kolejna głowa państwa będąca kobietą – Angela Merkel, która została Kanclerzem Niemiec w roku 2005 i od tamtej pory ma wpływ na wszystkie istotne państwowe kwestie, od polityki wewnętrznej, sprawy zagraniczne. Jako przywódca najpotężniejszej europejskiej gospodarki Merkel ma kolosalny wpływ na wszystko, co się dzieje w naszej części świata, a zwłaszcza strefy euro. Ostatnio poważnie zajęła się kwestią Włoch i innych państw należących do strefy euro, w kwestii sytuacji zmagającego się z problemami sektora bankowego.

Jednak ponieważ najstarszy bank Niemiec też znajduje się w trudnej sytuacji, Merkel może być zmuszona powstrzymać swoją anty-pomocową retorykę… Deutsche Bank traci aktywa od momentu, gdy w zeszłym miesiącu amerykański Departament Sprawiedliwości nałożył nań karę grzywny w wysokości 14 miliardów dolarów za współodpowiedzialność za kryzys kredytów hipotecznych typu subprime. Inwestorzy zastanawiają się, jakie będą kolejne kroki pani Merkel…

Christine Lagarde, Dyrektor Zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Monetarnego.

W roku 2011 Christine Lagarde została powołana na stanowiska Dyrektora Zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Monetarnego – organizacji udzielającej pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, która reprezentuje niemal 190 państw. Lagard nie tylko jest głową zarządu IMF, nadzoruje także cały jego zespół. IMF jest niebywale potężną instytucją. Nie tylko konstruuje programy kredytowe dla krajów członkowskich, ale także doradza w sprawach politycznych i gospodarczych.

Lagard stała się twarzą tej organizacji i często komentuje różnego typu kwestie, począwszy od kryzysu strefy euro, po globalną gospodarkę. IMS ma potężnych przeciwników, co sprawia, że Lagarde jest dla uczestników rynku głównym podejrzanym i znajduje się w centrum zainteresowania. Jeśli coś mówi, wszyscy słuchają.