Nauka języka angielskiego. 4 popularne sposoby doskonalenia umiejętności językowych

326
Trudno sobie wyobrazić dzisiaj funkcjonowanie bez znajomości języka angielskiego. Stał się on uniwersalnym narzędziem porozumienia ludzi na całym świecie. Jest obecny w naszym życiu codziennym dzięki mediom, elektronice i internetowi. Z każdej strony atakują nas reklamy rewelacyjnych metod uczenia się angielskiego. Która z nich jest jednak najprzyjemniejsza i pozwala zetknąć się z prawdziwym, żywym angielskim? Sprawdźmy, w czym możemy wybierać.

Szkoła językowa

Większość rodziców jest przekonanych, że nauka angielskiego w szkole nie wystarczy. W Polsce rzeczywiście nie jest to idealna metoda, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę godzin i liczbę uczniów w klasie, która wyklucza indywidualne podejście. W Skandynawii dzieci nie narzekają. Szwedzkie nastolatki, bez korepetycji, posługują się angielskim, którego mogliby im pozazdrościć polscy studenci.

Ale wróćmy na nasze podwórko. “Szkoła nie wystarczy”, mówią rodzice i zapisują dzieci do jednej z setek szkół językowych, które oferują coraz więcej atrakcji, aby przyciągnąć klientów. Jakość tych usług jest już bardzo wysoka, praca odbywa się w komfortowych, niewielkich grupach, a część ze szkół proponuje absolwentom kursów liczące się certyfikaty językowe, które później są ważnym punktem w podaniu o pracę.

Samodzielna nauka

Nie każdy jednak lubi regularne, popołudniowe zajęcia i konieczność dojeżdżania do miasta. Niektórzy wybierają naukę w samotności i skupieniu, obłożeni podręcznikami i słownikami. Ta metoda ma z pewnością tę zaletę, że możemy sami sobie narzucać tempo przyswajania materiału i dopasować poziom trudności do naszych możliwości. Samodzielna nauka jest dzisiaj o tyle łatwiejsza, niż jeszcze kilkanaście lat temu, że mamy możliwość korzystania ze źródeł internetowych. Poradników i lekcji na portalach społecznościowych jest cała masa.

Mankamentem bycia samoukiem jest to, że nie bardzo możemy zweryfikować nasze umiejętności konwersacyjne. A poza tym, trzeba być jednak bardzo regularnym i zdyscyplinowanym, aby na kilka godzin w tygodniu zasiadać do pomocy naukowych i przepracować podstawowy materiał. Samodzielna nauka może jednak przynosić wiele przyjemności. Któż z nas nigdy nie śpiewał razem z wykonawcami naszych ulubionych piosenek po angielsku i nie tłumaczył sobie tekstów piosenek. To też skuteczna nauka, bo jest połączona z czymś, co nas pasjonuje, a takie zestawienie zawsze przynosi pożądane rezultaty.

Kursy online

Dobrze przygotowane przykłady angielskich zwrotów, ćwiczenia gramatyczne, testy słownikowe, aktywne słuchanie i poprawna wymowa, te wszystkie zalety mają nowoczesne kursy nauki języka angielskiego on-line. Ich mocną stroną jest też to, że są często aktualizowane i potrafią poszerzyć naszą znajomość wyrażeń slangowych i żargonowych, co jest trudniejsze w przypadku podręczników pisanych raz na kilka lat.

Atrakcyjność kursów on-line podnoszą również tematy poszczególnych lekcji, które często odnoszą się do aktualnych zjawisk i wydarzeń, społecznych i kulturalnych. Dzięki temu, nie są omawiane szablonowe sytuacje, ale poznajemy język tzw. realnego świata, co pozwoli nam być lepiej zorientowanymi, kiedy znajdziemy się naprawdę w innym kraju i będziemy musieli się nim posłużyć.

Obóz językowy

Nie bez powodu na świecie coraz bardziej popularna jest formuła uczenia się także w czasie wakacji. W wielu krajach rodzice i pedagodzy zwracają uwagę, że dzieci i młodzież w czasie długich wakacji zapomina część materiału powtarzanego w szkole. Dlatego znakomitym sposobem utrwalenia znajomości angielskiego jest obóz językowy.

Może się on odbywać w Polsce z udziałem np. native speakerów, czyli nauczycieli, dla których język angielski jest językiem rodzimym. Inną odmianą obozów językowych są te organizowane za granicą. Uczestnicy obozu mogą wówczas uczyć się języka w naturalnych warunkach, np. robiąc zakupy.

Nie ma nic cenniejszego dla nauki języka jak zetknięcie się z jego naturalnym brzmieniem, zwrotami, sposobem intonacji i zastosowaniem w życiu codziennym. Dlatego obozy językowe są rekomendowane dla wszystkich, którzy chcą połączyć poznawanie atrakcji turystycznych innych krajów z doskonaleniem językowym.

Smile Trips
Artykuł został przygotowany przez firmę Smile Trips oferującą kursy i obozy językowe za granicą.
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut