W poniedziałek na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się

rynek walutowy forex:inwestycje alternatywne

1337

W poniedziałek na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się, albo spadły względem większości pozostałych walut z grupy G10. Amerykańska waluta osłabiła się wobec NOK, GBP, CHF, EUR i NZD, dokładnie w podanej kolejności, natomiast umocniła wyłącznie względem SEK. W stosunku do JPY, CAD i AUD dolar pozostał na niezmienionym poziomie.

Najwięcej na porannej sesji europejskiej zyskała korona norweska po publikacji indeksu PMI za sierpień dla sektora produkcji w Norwegii, który przebił prognozy umiarkowanego spadku i wzrósł z 50,8 pkt. w lipcu do 51,8 pkt. Notowania NOK umocniły się następnie na skutek nieznacznej korekty w górę danych za lipiec. Solidny odczyt dodatkowo wzmocnił ostatnie pozytywne dane z Norwegii i notowania NOK.

Z drugiej jednak strony, indeks PMI dla sektora produkcji w Szwecji spadł do najniższego poziomu w tym roku, ostatni raz notowanego w kwietniu 2013 roku. W połączeniu ze słabymi danymi dla tej największej gospodarki Skandynawii i ciągłym zagrożeniem deflacją w Szwecji, presja na Szwedzki Bank Narodowy do podjęcia dalszych działań podczas jego czwartkowego posiedzenia rośnie z każdą publikacją słabszych wskaźników. Rośnie również prawdopodobieństwo dodatkowych działań ze strony banku centralnego po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych, która miała miejsce na początku lipca, oraz na skutek pogarszającej się kondycji szwedzkiej gospodarki.

Biorąc pod uwagę różnicę w kondycji gospodarczej dwóch wspomnianych krajów skandynawskich oraz coraz silniejsze negatywne nastawienie inwestorów do korony szwedzkiej, w najbliższej przyszłości bardzo prawdopodobna jest dalsza aprecjacja korony norweskiej względem korony szwedzkiej.

NOK/SEK: Kurs na tym zestawieniu poszybował w górę na porannej sesji europejskiej w poniedziałek, przecinając powyżej poziomu 1,1285 (gdzie opór przeszedł we wsparcie) i powyżej górnej granicy fioletowego kanału trendu zwyżkowego. Wzrosty zatrzymały się jednak na wysokości 1,1340 (R1), a inwestorzy zaczęli już realizować zyski. Godzinny oscylator MACD leży powyżej swojej linii zerowej i sygnałowej, potwierdzając dzisiejsze silne momentum zwyżkowe, ale wskaźnik RSI zdaje się być gotowy do wyjścia ze strefy wykupienia. Uwzględniając wskaźniki momentum, można spodziewać się dalszej realizacji zysku, która może wywołać zahamowanie ceny, prawdopodobnie w kierunku górnej granicy wspomnianego wyżej kanału lub przetestowanie wsparcia na wysokości 1,1285 (S1). Uważam jednak, że w krótkim okresie utrzyma się trend zwyżkowy, a wyhamowanie ceny może stanowić okazję do kupna. Wyraźne zamknięcie powyżej oporu na wysokości 1,1340 (R1) prawdopodobnie wywoła rozszerzenie w kierunku kluczowego oporu na wysokości 1,1400 (R2). Na wykresie dziennym od początku lutego utrzymuje się długoterminowa tendencja wzrostowa. Utwierdza mnie to w przekonaniu do umacnianiu się kursu NOK/SEK w przyszłości.

Poziomy wsparcia: 1,1285 (S1); 1,1255 (S2); 1,1230 (S3)

Poziomy oporu: 1,1340 (R1); 1,1400 (R2); 1,1450 (R3)