Jaką paszę dla konia wybrać?

1103

Sprawdź jaką paszę warto kupić oraz jakie ma zastosowania. Porada specjalistów od żywności konia.

Wiele właścicieli koni cały czas myśli, że zwykłe siano i owies to wszystko to czego potrzebuje koń. Jednak w wielu stajniach czy stadninach można odkryć profesjonalne plany żywnościowe dla koni, które powoduję nie tylko poprawny rozwój konia ale także zdrowie i szczęście konia.

Jeśli dieta dla konia ma być skuteczna, właściciel powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu odżywiania konia. A następnie zaopatrzyć się w odpowiednią paszę. Warto, zwrócić uwagę że koń potrzebuje innej paszy w zależności wielu czynników takich jak:

  • intensywność pracy
  • okres dojrzewania
  • ilość treningów
  • zapotrzebowanie genetyczne

Co to dokładnie oznacza?

W większości przypadków konie potrafią same się zaspokoić jeśli są karmione na łące lub wyznaczonych do tego miejscach. Jednak gdy koń jest wykorzystywany do ciężkiej pracy, warto dodać mu dodatkowe witaminy i siano do diety. Dzienne zapotrzebowanie na pasze dla konia w zależności od intensywności paszy wynosi od 1 do 2,5% masy ciała konia. Podstawą jeśli chodzi o dietę powinna być też pasza objętościowa bez żadnych dodatków. Pasza objętościowa to nic innego jak naturalnie występujące składniki naturalne takie jak siano czy owies.

Ile jedzenia potrzebuje Twój koń?

Chcąc, aby nasz koń był w pełni zdrowia należy przygotować dla niego odpowiedni plan żywnościowy. Taki plan nie może być przygotowany bez wcześniejszej analizy zapotrzebowań konia. Przed przygotowaniem planu żywnościowego zawierającego paszę i witaminy należy zważyć konia na wadze platformowej. Wielu producentów po podaniu odpowiedniej masy konia potrafi doradzić w wyborze odpowiedniej paszy.

Wybór odpowiedniej paszy dla konia

  • zielonka – w diecie konia bardzo ważne jest aby niedobór trawy zastępować zielonkami łąkowymi. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy koń spędza mało czasu na łące lub w miejscu zamkniętym jak stajni czy stadninie. Dawkowanie zielonki wynosi 5-6 kg na 100kg masy ciała konia. Zielonkę lubi prawie każdy koń, ze względu na jej naturalne występowanie.
  • sieczka tradycyjna – wiele gatunków traw i ziół to właśnie sieczka. Wykorzystywana jest u koni mających problemy z trawieniem, w skład sieczki wchodzi wiele witamin. Warto dodać, że sieczka zwiększa produkcję śliny, jak również zapobiega schorzeniom takim jak wrzody.
  • lucerna – jest to połączenie popularnego granulatu z trawą i ziołami. Lucerna bardzo dobrze wypływa na stan sierści, dzięki swojej zawartości aminokwasów siarkowych. Rekomendowana pasza dla koni w treningu sportowych, jak również młodych rosnących koni.
  • makuch lniany – makuch to naturalny prebiotyk i źródło błonnnika pokarmowego dla konia. Skutecznie wspiera peryslatykę jelit, dlatego jest przeznaczona dla koni mających problemu z trawieniem i jedzeniem
  • mieszanka paszowa podstawowa – zwykła mieszanka przeznaczona głównie dla koni niepracujących. Jak sama nazwa wskazuje spełnia podstawowe zadanie jakim jest odżywanie konia. Można ją podawać również w formie meszu.
  • bogusmaczki – totalny hit na rynku. Bogusmaczki to zdrowe przysmaki dla młodych i starszych koni. Konie je uwielbiają, dlatego są dobrym pomysłem dla nagrodę dla konia.

Podsumowanie

Jeśli znamy masę konia, wiek i jego zastosowanie, spokojnie sami możemy wybrać odpowiednią paszę. Taką paszę dla konia możemy zakupić internetowo lub portalach aukcyjnych i ogłoszeniach. Warto dbać o zdrowie swojego konia !

źródło:  sklep.boguslawie.pl

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut