Philip Arthur Fisher

sławni inwestorzy

2332
philip arthur fisher

Philip Arthur Fisher (ur. 8 września 1907, zm. 11 marca 2004)

amerykański inwestor giełdowy, najbardziej znany jako autor książki Akcje zwykle i niezwykłe zyski, poradnika inwestycyjnego, którego nakład jest stale wznawiany od 1958 roku. Fisher studiował na Uniwersytecie Stanford. Jego firma zarządzajaca pieniędzmi, Fisher & Co. została założona w 1931 r.

Fisher pracę na Wall Street rozpoczął w 1928 r. jako analityk z małej firmie inwestycyjnej Anglo-London Bank w San Francisco. Przepracował w niej  w trzy lata. Samodzielną karierę inwestora giełdowego rozpoczął w 1931 r., zakładając Fisher Company, którą zarządzał do swojej emerytury w 1999 r.

Główną strategią Philipa Fishera było inwestowanie długoterminowe. Jego celem inwestycyjnym było kupno akcji przedsiębiorstw, które spełniały odpowiednie kryteria. Zostały one określone przez  Fishera  za pomocą 15 pytań, na które inwestujący sam sobie musi zadać i  odpowiedzieć.

Po pierwsze, Fisher zainteresowany był akcjami których wartość rynkowa jest zdecydowanie niższa niż wartość fundamentalna. Firma powinna się charakteryzować wysokim wskaźnikiem  zwrotu z kapitału własnego (ROE) i wysoką rentownością  sprzedaży. Po drugie, spółki powinny cechować się dobrym modelem sprzedaży i jej wysoką marżą. Ponadto potencjalny inwestor jego zdaniem powinien brać pod uwagę, jaki procent nakładów spółka przeznacza na inwestycje w nowe technologie, ośrodki badawcze, relacje inwestorskie i zarządzanie. Zdaniem Fishera, kupno akcji spółek, które nastawione są na wzrost wewnętrzny i mają szanse w przyszłości był liderem w swojej branży, eliminuje podstawowy czynnik ryzyka, jakim jest upadłość .

Powyższe teorie można zobrazować na przykładzie spółki Motorola, która w latach 50-tych była pionierem na rynku przenośnych odbiorników radiowych dla służb mundurowych. Philip Fisher kupił jej akcje w 1958 r. i trzymał do swojej śmierci w 2004 r. W tym czasie jej wartość Motoroli  wzrosła 20- krotnie. W tym samym okresie wartość indeksu  S&P 500 skoczyła tylko siedmiokrotnie.

Taktyka inwestowania długoterminowego została szczegółowo opisana w książce Fishera „Common Stock, Uncommon Profit” (Zwykłe akcje, niezwykłe zyski), wydanej po raz pierwszy w 1958 r. Po publikacji dzieło to nie schodziło z listy bestsellerów dziennika New York Times. Książka ta jest obecnie obowiązkową lektura w znaczących szkołach biznesu w USA, w tym także prestiżowej organizacji CFA Institiute.

Fisher był wyznawcą strategii „buy and hold”. Zapytany, kiedy jest dobry moment na sprzedaż akcji, odpowiedział: „najlepiej nigdy”. Swoje najwartościowsze walory trzymał do śmierci.