Pięć profesjonalnych strategii zarządzania ryzykiem

1613

Z każdym z dniem globalne rynki finansowe stają się coraz bardziej ryzykowne. Traderzy są zmuszeni do analizowania niekończącego się strumienia sprzecznych ze sobą sygnałów. Dużą zmienność na rynkach niosą ze sobą także szeroko rozpowszechnione algorytmy komputerowe, co sprawia, że skuteczne zarządzenie ryzykiem okazuje się dla uczestników rynku dość trudne. Na domiar złego, przez desperackie próby rządów i banków centralnych skierowane na wzrost gospodarczy, musimy handlować przy chyba najbardziej zmiennym klimacie polityczno-gospodarczym w historii…

W tej sytuacji zarządzanie ryzykiem okazuje się być ważniejsze niż kiedykolwiek do tej pory. Przyjrzyjmy się zatem pięciu strategiom zrządzania ryzykiem stosowanym przez profesjonalnych traderów.

  1. Zaplanuj transakcje

W przeciwieństwie do tego, co pokazuje się nam na w filmach czy w telewizji, gra na rynku nie dzieje się ot tak, spontanicznie. Nie otwiera się krótkiej pozycji na indeks bo “tak czujesz”, ani nie kupuje waluty “bo tak ci podpowiada intuicja”. Decyzja o przeprowadzeniu transakcji musi być wcześniej dokładnie zaplanowana.

Warren Buffet to jeden z największych inwestorów giełdowych wszechczasów. Jest też jednym z najlepiej wykształconych. Wyrocznia z Omaha spędza większość swojego dnia na czytaniu i myśleniu, a nie na kupowaniu i sprzedawaniu akcji. Według niego do efektywnego handlu potrzebna jest bystrość umysłu. Mądrzejsi traderzy rzadziej popełniają błędy i nie dają się ponosić emocjom.

  1. Niech analiza techniczna potwierdzi sensowność transakcji

Analiza techniczna stanowi krytyczną część skutecznego handlu. I chociaż dobra znajomość analizy technicznej wcale nie wyklucza potrzeby zapoznania się z analizą fundamentalnej, to potwierdzanie swoich decyzji za pomocą techniki powinno ci wejść w nawyk. Jeśli czujesz, że rynek daje sygnały wejścia, potwierdź swoją pozycję za pomocą szybkiego oscylatora stochastycznego albo wskaźnika momentum. Te proste narzędzia pomagają określić, czy nastąpi odwrócenie, czy kontynuacja trendu.

Marty Schwartz uważany jest za jednego z najlepszych analityków technicznych na świecie. Jego metody są zadziwiająco łatwe dzięki temu, że skupia się on na średnich kroczących i pozytywnej dywergencji. W końcu analiza techniczna wcale nie musi być skomplikowana…

  1. Dywersyfikacja (ale o tym już przecież wiesz)

Dywersyfikacja stanowi jedną z najważniejszych strategii długofalowych, niezbędną by odnieść na giełdzie sukces. I każdy o tym wie. Dywersyfikacja redukuje ryzyko dzięki lokowaniu inwestycji w różne instrumenty i klasy aktywów, co gwarantuje brak nadmiernej ekspozycji na tylko jeden segment rynku. To także wspaniały sposób na maksymalizację zwrotów z różnych obszarów rynku.
Jack Bogle, wizjoner i inwestor, który stworzył pierwszy fundusz inwestycyjny, także zwracał dużą uwagę na dywersyfikację. Top właśnie ona, wraz z niskim poziom kosztów, stanowi najważniejszą zasadę skutecznego inwestowania.

  1. Korzystaj odpowiedzialnie z dźwigni

Dźwignia to wspaniałe narzędzie, ponieważ pozwala na maksymalizację zysków… Jednak jeśli się pomylisz, może okazać się mieczem obosiecznym… W zasadzie dźwignia bywa czasem prawdziwą katastrofą, jeśli nie odrobisz zadania i nie przeprowadzisz wcześniej analizy. Najbogatsi inwestorzy znają siłę tego narzędzia. Robert Kiyosak w swojej książce pt. “Rich Dad”, napisał: “Najważniejszym zwrotem w świecie pieniędzy jest przepływ gotówki. Drugim natomiast jest dźwignia”.

Aby odpowiedzialnie korzystać z dźwigni finansowej, trzeba postępować zgodnie z zasadami zarządzania pieniędzmi. Obejmuje to często decydowanie o tym, ile możesz pozwolić sobie stracić, a także korzystanie z niewielkiej dźwigni przy każdej transakcji. Pamiętaj: dostęp do bardzo wysokiej dźwigni wcale nie oznacza, że musisz natychmiast z niej korzystać.

  1. Opanowanie emocji

Lęk i chciwość dyktują często to, co się dzieje na rynku, popychając traderów do podejmowania złych decyzji. Zdolność do wzniesienia się ponad swoje emocje decyduje o tym, czy będziesz miał dość wytrwałości, by przetrwać. Całe szczęście, że przezwyciężanie lęku i chciwości wcale nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać.

W przypadku rynków finansowych udoskonalanie umiejętności handlowych polega przede wszystkim na skupieniu się na jednej metodzie, podążaniu za własnym planem i budowaniu pozytywnej psychologii. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonej metody i otwierać tylko te pozycje, które mają potwierdzenie w racjonalnej, dobrze ugruntowanej analizie fundamentalnej i technicznej. A nade wszystko nie czuć się zmuszonym do otwierania jakiejkolwiek pozycji, chyba że ma ona ścisły związek z twoimi celami. To ochroni cię przed mentalnością tłumu, która jest cechą charakterystyczną rynków finansowych.