Płynność na rynku finansowym

695
giełda-trading-forex-waluty

Co to jest płynność na rynku finansowym?

Rozdział 1: Wprowadzenie

Płynność to klasyczne techniczne pojęcie finansistów, odmieniane przez wszystkie przypadki – często usłyszysz, jak ludzie pytają o to, jak „płynna” jest jakaś inwestycja. Lub jak „niepłynna”.

Jest to w sumie bardzo proste. Płynność jest związana z szybkością wymiany, sprzedaży lub ponownej sprzedaży aktywów.

Rozdział 2: Płynny a niepłynny

Najprościej ujmując, gotówka jest bardzo płynna – jest najpłynniejszą inwestycją, jaką możesz posiadać. Z drugiej strony skradziony obraz jest bardzo niepłynny. Każdy, kto jest gotowy zapłacić poważne pieniądze za okradzionego Turnera lub Picasso, wie, że bardzo trudno będzie go odsprzedać.

Jak łatwo przewidzieć, nieruchomości są (najczęściej) niepłynne. Cegły i zaprawa nie mogą zostać szybko wymienione, ponieważ sprzedaż nieruchomości wymaga od właściciela i kupującego przeprowadzenia wielu czynności prawnych. A to może okazać się niezłą przeprawą.

Inne bardzo niepłynne aktywa obejmują:

  • Zabytkowe samochody
  • Konie wyścigowe
  • Stare wino
  • Złożone instrumenty finansowe, takie jak instrumenty pochodne
  • Akcje, które mogą reprezentować skomplikowane przedsięwzięcia zagraniczne

Z drugiej strony z dużo większym prawdopodobieństwem sprzedaż akcje popularnych spółek, takich jak Unilever lub Apple – zrobisz to prosto i szybko.

Rozdział 3: Jak płynne są złoto i srebro?

Teoretycznie towary te powinno dać się sprzedać bardzo łatwo. Jednakże spready na sprzedaży, czyli zyski pośrednika obsługującego transakcje, są zwykle większe. Niewielu inwestorów posiada fizycznie duże ilości złota lub srebra.

Tak więc jeśli nie jesteś jednym z tych szczęściarzy, koszt sprzedaży bez korzyści skali jest zwykle wyższy. Przynajmniej w porównaniu do sprzedaży np. akcji.

Musisz też mieć świadomość, że kiedy wartość światowych giełd rośnie, ceny towarów, takich jak złoto i srebro, często spadają w odpowiedzi. A wtedy złoto i srebro stają się jeszcze bardziej niepłynne.

Rozdział 4: Jakie znaczenie ma płynność dla inwestowania?

Płynność jest szalenie istotna. Przyjrzyjmy się pokrótce płynności w inwestycjach lub akcjach:

„Dobra” płynność oznacza często wysokie wolumeny handlu i niskie spready (lub koszty sprzedaży). Weźmy na przykład akcje „defensywne” lub „bezpieczne”. Dla celów naszego przykładu stworzymy Narodowe Solidne Podstawy (NSP), fikcyjną spółkę z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która rośnie stabilnie od 1950 r. Powiedzmy, że akcje NSP sprzedają się po 10 funtów za sztukę.

Zwykle będą one miały cenę sprzedaży na poziomie 10 funtów i cenę kupna w wysokości 9,97 funta. Spread wynosi tu 3 pensy lub zaledwie 0,29%.

Inne akcje mogą być mniej płynne. Może to być na przykład spółka Narodowe Mniej Płynne Dostawy (NMPD), prowadząca dużą część działalności w Azji i przez to podatna na zmienność kursów walut. Jest ona obecna na rynku od 2003 r.

MNPD może mieć cenę sprzedaży akcji na poziomie 1 funta i cenę kupna w wysokości 97 pensów. Spread wynosi tu także 3 pensy, ale w wartościach procentowych jest dużo większy, bo aż trzyprocentowy.

Pamiętaj też, że do tych 3% mogą dojść także inne prowizje brokera, które, jako inwestor, też będziesz opłacać. Innymi słowy, płynność jest ważna. Bardzo ważna!
Capital.com

Każda rzecz ma swój czas

Nie bój się wszystkich mało płynnych akcji. Tak, handel nimi może być drogi. Ale jeśli odrobisz swoją pracę domową, mogą okazać się świetną inwestycją w długim terminie. Szczególnie jeśli wypadły z łask rynku i można je kupić z dużym dyskontem.