Podstawy korzystania z walut cyfrowych

411
kryptowaluty

Podstawy korzystania z walut cyfrowych

Więcej możliwości uzyskujemy działając przez Internet. Bitcoinem możemy opłacić rachunki, doładować telefon czy zapłacić za dowolne zakupy w sklepie internetowym116. Aby zapłacić bitcoinem stacjonarnie należy posiadać na swoim telefonie portfel mobilny z zdeponowanymi na nim środkami. Następnie zeskanować kod QR, który udostępni nam pracownik miejsca, w którym dokonujemy zakupu towaru lub usługi. Pierwszą informację o dokonaniu transakcji otrzymujemy w ciągu kilku sekund.

Jednak od pewnego czasu nie jest to atrakcyjna forma m.in. ze względu na rosnące koszty transakcyjne w Bitcoinie, a także wysokie koszty alternatywne związane z rosnącym kursem tej kryptowaluty (co zniechęca do wydawania go a zachęca – do trzymania).

„Potwierdzenia to nic innego jak ‘akceptacja’ całej sieci, że płatność jest poprawna. (…) w przypadku Bitcoina nie ma banku, który sprawdziłby poprawność transakcji. To sieć weryfikuje czy osoba wysyłająca bitcoiny rzeczywiście była w ich posiadaniu i czy na przykład nie spróbowała wysłać tych samych bitcoinów do dwóch osób jednocześnie. Oczekiwanie na dwa potwierdzenia trwa średnio 20 minut”117. Właśnie długość czasu oczekiwania na potwierdzenie jest jednym z minusów płatności bitcoinami w punktach stacjonarnych. Być może zmieni się to po wprowadzeniu Lightning Network, a może do celów płatności detalicznych zacznie być wykorzystywana inna kryptowaluta? Musimy jeszcze poczekać na upowszechnienie się tych rozwiązań.

Ważną wadą kryptowalut, a jednocześnie istotnym, jeśli nie kluczowym czynnikiem, który ogranicza rozwój kryptowalut oraz ich codziennego praktycznego wykorzystania jest problem regulacji. Kryptowaluty jako zjawisko bezprecedensowe. Środek płatniczy, który nie jest podobny do żadnego innego wcześniej znanego od momentu, gdy zaczął zyskiwać na popularności budził grozę i powodował zamieszanie, zarówno wśród przedsiębiorców (szczególnie księgowych) oraz urzędników. Urzędnicy pierwotnie uznali (w Polsce), że bitcoin jest towarem, a „płatność” nim oznacza wymianę towar za towar, czyli barter. Przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 października 2015 r. uznawano, że sprzedaż bitcoinów jest opodatkowana podatkiem VAT. Obecnie obowiązuje w UE interpretacja, iż bitcoin powinien być traktowany jako alternatywny środek płatniczy i zwolniony z podatku VAT. Jednak w Polsce, pomijając wspomniany wcześniej komunikat NBP i KNF z lipca 2017 r., obrót ani księgowanie bitcoina nie są uregulowane (choć nie jest to zakazane).

Wadą można też nazwać uzależnienie od infrastruktury internetowej. Władze nie zawsze są w stanie przechwycić informacje przepływające w Internecie, jednak mają wpływ na ogólniejszą strukturę, w ramach której działa system – na Internet, a Bitcoin jest systemem informatycznym, osadzonym w Internecie. Pozostają zależni od jego struktury i polityki dostawców internetowych.

Ponadto, jako że kryptowaluty do realnego zaistnienia wymagają zaangażowania podmiotów gospodarki realnej – musiały one do nich „wyjść” i zaoferować wymienialność na istniejące waluty. Problem polega na tym, że liczba połączeń gospodarki Bitcoina z gospodarkami realnymi jest ograniczona. Są one relatywnie łatwe do zidentyfikowania i możliwe do kontrolowania. Jako przedsięwzięcia w gospodarce realnej obracające oficjalnymi środkami pieniężnymi podlegają określonym prawom, nawet jeśli kwestie transferów pieniężnych nie zawsze są dobrze uregulowane.

Interwencje wpływające na kurs wciąż są możliwe przy niewielkich kapitałach (np. w ramach jednej, mniejszej giełdy), będących w zakresie nawet osób prywatnych.

Rynek kryptowalut wciąż jest w fazie rozwoju i codziennie powstają nowe waluty posiadające swoje charakterystyczne, wyróżniające je spośród innych cechy. Kryptowaluty będące już na rynku od lat stale ulegają zmianom, które usprawniają ich funkcjonowanie. Podobnie nieustannie zmieniają się uwarunkowania prawne prowadzenia działalności związanej z nimi. Mimo, że w tym momencie polskie władze są sceptycznie nastawione do usankcjonowania obrotu kryptowalutami, wciąż jest szansa, że to się zmieni.

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut