Polityka w Europie w centrum uwagi rynków finansowych. Dziś dane z gospodarki krajowej i inflacja w strefie euro

1459
Informacje gospodarcze
Z kraju:

W piątek 21 kwietnia agencja Standard and Poors dokona przeglądu ratingu Polski.

MFW prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,4%, a w 2018 r. 3,2% – wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W styczniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2017 r., jak i 2018 r. będzie na poziomie 3,3%.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju obserwują przyspieszenie eksportu i importu produktów mineralnych – podano w komentarzu do danych o handlu zagranicznym Polski w okresie styczeń-luty 2017 roku.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec marca wyniósł łącznie 7 607,7 mln euro , czyli 32 102,8 mln zł – podało MF. Na koniec lutego stan ten wynosił łącznie 8 125,8 mln euro.

Ministerstwo Finansów zmienia ścieżkę obniżki deficytu w 2018 roku o 0,7-0,5 p.p., a nie o 0,9 p.p. jak planowano w aktualizacji programu konwergencji przed rokiem – wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej.

Ze świata:

Dziś o 13:00 w strefie euro opublikowana zostanie inflacja HICP za marzec (konsensus: 1,5% r/r).

Dziś o 13:00 w USA opublikowane zostaną dane o wnioskach o kredyt hipoteczny za zeszły tydzień.

Dziś o 20:00 w USA opublikowana zostanie Bezowa Księga.

MFW Walutowy obniżył prognozę dynamiki wzrostu dla krajów Europy rozwijającej się do 3% z 3,1% wcześniej. Ekonomiści zaznaczyli, że w większości krajów regionu powinno nastąpić lekkie odbicie, a negatywnie wyróżnia się jedynie Turcja.

MFW podwyższył szacunki dynamiki wzrostu gospodarczego na świecie w 2017 r. do 3,5% z 3,4% w poprzedniej prognozie – wynika z kwietniowej aktualizacji cyklicznego raportu World Economic Outlook (WEO). Prognoza na 2018 r. pozostała bez zmian na poziomie 3,6%.

PKB Chin wzrósł w I kw. 2017 r. o 6,9% r/r – poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie, w poniedziałek.

Agencja S&P Global Ratings utrzymała we wtorek ocenę zdolności kredytowej Japonii w walucie obcej i krajowej odpowiednio na poziomach „A+” i „A-1″. Perspektywy obu ratingów są stabilne.

Rynek walutowy
Polityka w centrum uwagi

Wtorkowa sesja pomimo poświątecznego nudnawego poranku okazała się dość emocjonująca. Wydarzeniem dnia były ogłoszone przez premier Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory parlamentarne. T. May zapowiedziała, że głosowanie powinno odbyć się 8 czerwca podkreślając, że dla przeprowadzenia Brexitu potrzebne jest silne przywództwo. Informacje przełożyły się na dynamiczne reakcje na rynkach walutowych. Inwestorzy rozważali kontekst z jednej strony szans na pozostanie GB w strukturach Unii po wyborach, choć aktualne sondaże poparcia wskazują na wyraźną przewagę poparcia dla partii premier May i znikome szanse na zwrot antyeuropejskiej polityki. W reakcji dynamicznie umocnił się przede wszystkim funt. Drugi impuls dla rynków dały najnowsze sondaże przedwyborcze we Francji wskazujące na wyrównanie szans wszystkich najważniejszych kandydatów biorących udział w wyścigu o fotel prezydenta, choć przewagę w I turze wyraźnie utrzymuje centrowy E. Macron przed M. Le Pen. Kontekst polityczny wyraźnie sprzyjał wczoraj euro co przyniosło wzrost EUR-USD w granice 1,0732, najwyżej od końca marca. Złoty na fali nastrojów lekko zyskał głownie wobec dolara.

Dzisiejsza sesja
Dziś inflacja w strefie euro

W środę rynki pozostają pod wpływem wczorajszych nastrojów choć siła euro jest lekko korygowana. Złoty również nieznacznie traci co nie przekracza jednak o poranku zakresu z wtorku. W perspektywie reszty dnia szansę na dynamizację sesji przynieść mogą najnowsze dane o inflacji w strefie euro za marzec. Odczyty wyższe od konsensów będą rozpatrywane jako dodatkowa presja na EBC. W kraju opublikowane zostaną z kolei dane z rynku pracy, które nie powinny jednak zmienić percepcji złotego. Tym samym, w przypadku braku impulsu ze strony europejskich danych, rynki walutowe mogą przejść dziś w fazę wyczekiwania przed piątkowymi danymi o PMI i wynikami wyborów we Francji. /afr/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Dług w ofensywie

Pierwsza poświąteczna sesja na rynku krajowego długu oznaczała dalsze lekkie umacnianie się krzywej dochodowości. Rentowności obligacji spadały o 2-3 p.b. na prawie całej długości (poza najkrótszym okresem), dla 10-latek oznaczało to zaparkowanie rentowności na poziomie 3,38%, najniższym od I połowy listopada. Takie same nastroje panowały na rynkach bazowych: niemieckie 10-latki zniżkowały z rentownościami poniżej dołka z lutego, osiągając poziom 0,175% (minima z grudnia), natomiast amerykańskie odpowiedniki spadły z rentownościami do 2,179% (poziom najniższy od listopada). W trakcie wczorajszej sesji nie było krajowych publikacji, które mogłyby nadawać ton papierom skarbowym, przez co te były podatne na zachowanie rynków zewnętrznych. W kwietniowej edycji WEO, MFW minimalnie podwyższył prognozę krajowego PKB w tym roku do 3,4% (+0,1 p.p.) oraz obniżył o tyle samo prognozę na 2018 r. do 3,2%, co łącznie mogło sprzyjać obligacjom.

Dzisiejsza sesja
W oczekiwaniu na publikacje

Środowa sesja rozpoczęła się od kontynuacji umocnienia krajowych 10-latek, których rentowności aktualnie notują okolice 3,37%. Amerykańskie papiery po wczorajszym wyraźnym umocnieniu dziś łapią oddech i ich rentowności korekcyjnie odbijają do 2,20%. W podobnych nastrojach handlowane są niemieckie odpowiedniki, które dziś zyskują symboliczny 1 p.p. (0,183%). W trakcie dnia ważne będą dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro w marcu, które nakreślą obraz zjawiska w kontekście oczekiwań EBC (przyp. bank spodziewa się wyhamowania dynamiki inflacji w kolejnych miesiącach roku, po wyskoku na początku roku). Dla polskich papierów nie będzie dziś impulsów ze strony krajowych danych, a zatem papiery te pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i oczekiwaniu na ważne informacje z dalszej części tygodnia (jutro sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w marcu, a w piątek rewizja ratingu przez S&P oraz wstępne PMI za kwiecień). /tk/