Osiem porad dla początkujących inwestorów

575
strategie inwestycyjne

Porady dla początkujących inwestorów

Inwestowanie to dziedzina, z którą wiąże się wiele trudnych do pokonania wyzwań. Winni tego stanu rzeczy są nie ludzie, lecz fakt, iż finanse w ogóle nie są brane pod uwagę w systemie edukacji. Niektórzy mieli to szczęście, że nauczyli się oszczędzać i inwestować jeszcze w domu rodzinnym. Spośród tych nielicznych jeszcze mniej miało rodziców, którzy zajmowali się zarządzaniem finansami zawodowo i dzięki temu mogli zapewnić swoim dzieciom wartościową wiedzę w zakresie inwestycji personalnych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka porad dla początkujących inwestorów, dzięki którym, mamy nadzieję, osiągną kiedyś zamierzone cele, a przynajmniej znajdą się na najlepszej ku temu drodze.

1. Zacznij jak najwcześniej

Zacznij oszczędzać najwcześniej jak się da. Legendarny inwestor Warren Buffet zaczął budować swój majątek tuż po ukończeniu szkoły. Swoje pierwsze zeznanie podatkowe złożył w wieku zaledwie czternastu lat. Im dłużej inwestujesz, tym lepsze masz rezultaty i wcale nie musisz przy tym mieć dostępu do inwestycji na poziomie instytucjonalnym. Milioner Mark Cuban powiedział kiedyś, że wystarczy nabyć roczny zapas pasty do zębów, jeśli jest wyprzedaż i kosztuje połowę normalnej ceny. Jedna tubka nie zrobiłaby różnicy, ale w skali rocznej niesie ze sobą całkiem spore oszczędności. Ten pomysł można równie dobrze zastosować do oszczędzania i inwestycji. Trzeba szukać najlepszych możliwych warunków, niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować, czy może oszczędzić.

2. Mechanizm opóźnionej gratyfikacji

Przeglądając fora internetowe, blogi i portale poświęcone inwestowaniu, z pewnością natknąłeś się na coś, co bywa określane mianem „psychologii handlowej”. Jeśli nie rozproszyły cię wyskakujące reklamy sponsorowane w rodzaju „30 najdroższych ras kotów”, być może zwróciłeś uwagę na jeden, powtarzający się w większości artykułów wątek – dyscyplinę. Niezależnie od tego, czy wolisz bezpieczne inwestycje, czy nawet oszczędzanie totalne, tak czy owak kluczem do sukcesu jest umiejętność panowania nad sobą. Być może zdarzyło ci się kiedyś spotkać z tzw. „testem pianki”. W latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda pewien profesor posadził dzieci przy stole, na którym leżał talerz z piankami.  Powiedział im, że mogą zjeść swoją piankę od razu albo poczekać chwilę i dostać dwie. Po czym wyszedł z pokoju. Wiele lat potem przeprowadzono badanie, z którego wynikło, że te dzieci, które potrafiły się powstrzymać (i dostały drugą piankę), poradziły sobie w dorosłym w życiu znacznie lepiej. Mechanizm opóźnionej gratyfikacji to niesłychanie wartościowa umiejętność dla osób zajmujących się inwestycjami i oszczędzaniem. Może rzeczywiście chciałbyś mieć większy telewizor, ale przecież zdecydowanie więcej radości przyniesie jacht – na który musisz oszczędzać dłużej. Pewnie nie jest to najlepszy możliwy przykład, ale chyba wiadomo, o co chodzi.

3. Opracuj dokładny plan

Jakie są twoje cele inwestycyjne? Kiedy zamierzasz je osiągnąć? Powiększanie majątku to proces wymagający dobrej strategii i przemyślenia. Oto przykład: obligacje skarbowe mają niską rentowność, ale są stabilne. Za to bardziej agresywne rodzaje inwestycji może i niosą ze sobą większy zwrot, za to są o wiele bardziej ryzykowne. Bez planu i bez odpowiedniego przygotowania możesz naciąć się na szkodliwą inwestycję, mając nadzieję, że być może kiedyś sytuacja obróci się na twoją korzyść – i to nawet jeśli na początku założyłeś sprzedaż instrumentu przy określonym poziomie cenowym.

4. Jakie są twoje opcje inwestycyjne?

Najprostszym sposobem inwestowania jest odkładanie pewnej części swoich dochodów, najczęściej na konto oszczędnościowe. Oczywiście takiej części, której nie musisz wydawać na życie codzienne. To tradycyjne, choć bezpieczne rozwiązanie. Jednak oprocentowanie w takim przypadku najczęściej nie jest zbyt wysokie, a przecież istnieją sposoby na to, by zwiększyć kapitał poprzez inwestycje nieco innego typu. Istnieje tysiąc różnych opcji, od rynku walutowego, po wspomniane już obligacje skarbowe. Choć oczywiście i tak najlepszą taktyką na samym początku jest zawsze rozmowa z licencjonowanym, profesjonalnym doradcą finansowym.

5. Dywersyfikacja to bardzo ważna sprawa

Nie wrzuca się wszystkich jajek do jednego koszyka, bo jeśli potkniesz się i je upuścisz, większość z nich się stłucze. Zasadą, której trzymają się nawet najbardziej doświadczeni traderzy, jest bilansowanie co ryzykowniejszych instrumentów bezpiecznymi inwestycjami. Wielu doradców finansowych rekomenduje posiadanie zdywersyfikowanego portfela, w którym znajdują się akcje, obligacje oraz inne klasy aktywów, zależnych od założonych celów inwestycyjnych. Zakres instrumentów inwestycyjnych zależy od tego, czy jesteś raczej konserwatywny i cechuje cię wysoka awersja do ryzyka, czy może wolisz inwestować agresywnie i jesteś skłonny poświęcić więcej.

6. Wiedza jest narzędziem do zarządzania ryzykiem

Konta inwestycyjne to bardzo złożona usługa finansowa, na którą składa się szacowanie wzrostu wartości aktywów, regularny wkład oraz oprocentowanie składane. Konta te obejmują inwestycje w różne instrumenty pochodne, takie jak opcje, kontrakty terminowe future i forward i wiele innych. Nie tylko powinieneś znać tego rodzaju produkty, ale również doskonale rozumieć rynki, na których inwestujesz. Bycie inwestorem wymaga studiowania i śledzenia rynków po to, by je znać coraz lepiej, na tyle na ile to możliwe.

7. Poznaj prawo podatkowe

Znajomość prawa podatkowego własnego państwa pomoże ci w uniknięciu płacenia dodatkowego podatku dochodowego. Większość zasad podatkowych zapewnia ulgi czy zwolnienia, takie jak np. fundusz 401k w Stanach Zjednoczonych, który pozwala odkładać część wynagrodzenia na emeryturę jeszcze zanim zostanie ono opodatkowane. Inną przyczyną, dla której powinieneś poznać prawo podatkowe, jest uniknięcie niepotrzebnych, długich audytów i wysokich kar.

8. Nastawienie długoterminowe

Nie bez przyczyny cierpliwość uznawana jest za ważną cnotę, również w przypadku inwestowania. Prawda jest taka, że im krótszy czas przeznaczysz na osiągnięcie swoich celów, tym agresywniejszą strategię będziesz musiał przyjąć. A to oznacza dużą ekspozycję na rynek i oczywiście odpowiednio wyższe ryzyko. Chociaż wszyscy sądzą, że Warren Buffet urodził się bogatym człowiekiem, to – jak już było wspomniane wcześniej – prawda jest taka, że zaczął karierę inwestora w wieku czternastu lat, kupując ziemię, którą następnie wydzierżawił ją pewnemu farmerowi. Dzięki strategii długoterminowej wyznaczysz sobie cel końcowy, do którego będziesz stale dążył i – miejmy nadzieję – unikniesz negatywnych psychologicznych konsekwencji związanych z ponoszeniem strat. Większość ludzi inwestuje przez całe życie i z całą pewnością jest to najdłuższa z istniejących strategii inwestycyjnych.