Osiem porad dla początkujących inwestorów

1526

Inwestowanie jest obszarem z wieloma trudnymi wyzwaniami do pokonania. To nie ludzie są winni tego stanu rzeczy, ale fakt, że finanse w ogóle nie są brane pod uwagę w systemie edukacji. Niektórzy mieli szczęście nauczyć się oszczędzać i inwestować w dom rodzinny. Wśród nielicznych, którzy mieli mniej rodziców, którzy profesjonalnie zajmowali się zarządzaniem finansami, dzięki temu mogli zapewnić swoim dzieciom cenną wiedzę w zakresie inwestycji kadrowych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek dla początkujących inwestorów, dzięki którym, mamy nadzieję, pewnego dnia osiągną zamierzone cele lub przynajmniej znajdą się na najlepszej ścieżce.

1. Zacznij jak najwcześniej

Zacznij oszczędzać jak najszybciej. Legendarny inwestor Warren Buffet zaczął budować swoją fortunę wkrótce po ukończeniu szkoły. Pierwszą deklarację podatkową złożył w wieku zaledwie czternastu lat. Im dłużej inwestujesz, tym lepsze wyniki i nie musisz mieć dostępu do inwestycji na poziomie instytucjonalnym. Milioner Mark Cuban powiedział kiedyś, że wystarczy kupić roczną dostawę pasty do zębów, jeśli jest ona w sprzedaży i kosztuje połowę normalnej ceny. Jedna rura nie zrobiłaby różnicy, ale w ujęciu rocznym przynosi całkiem spore oszczędności. Ten pomysł można równie dobrze wykorzystać do oszczędności i inwestycji. Musisz szukać najlepszych możliwych warunków, niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować, czy zaoszczędzić.

2. Mechanizm opóźnionej gratyfikacji

Przeglądając fora internetowe, blogi i strony inwestycyjne, z pewnością natknąłeś się na coś, co jest czasami nazywane „psychologią komercyjną”. Jeśli nie rozpraszają Cię wyskakujące reklamy sponsorowane, takie jak „30 najdroższych ras kotów”, być może zauważyłeś jeden, powtarzający się wątek w większości artykułów – dyscyplina. Niezależnie od tego, czy wolisz bezpieczne inwestycje, czy nawet całkowite oszczędności, kluczem do sukcesu jest umiejętność kontrolowania siebie. Być może kiedykolwiek spotkałeś się z tak zwanym „testem piany”. W latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda profesor sadzał dzieci przy stole, na którym leżał talerz pianek. Powiedział im, że mogą natychmiast zjeść piankę lub poczekać chwilę i dostać dwie. Potem wyszedł z pokoju. Wiele lat później przeprowadzono badanie, aby wykazać, że dzieci, które potrafiły się oprzeć (i otrzymały drugą pianę), radziły sobie znacznie lepiej w wieku dorosłym. Opóźniony mechanizm gratyfikacji jest niezwykle cenną umiejętnością dla osób zajmujących się inwestowaniem i oszczędzaniem. Może chciałbyś mieć większy telewizor, ale na pewno dostaniesz więcej radości z jachtu – na który musisz oszczędzać dłużej. Prawdopodobnie nie jest to najlepszy możliwy przykład, ale prawdopodobnie wiesz, co się dzieje.

3. Opracuj dokładny plan

Jakie są twoje cele inwestycyjne? Kiedy je osiągniesz? Zwiększanie bogactwa to proces, który wymaga dobrej strategii i refleksji. Oto przykład: obligacje skarbowe mają niską rentowność, ale są stabilne. Z drugiej strony bardziej agresywne rodzaje inwestycji mogą przynieść większy zwrot, ale są znacznie bardziej ryzykowne. Bez planu i bez odpowiedniego przygotowania możesz obciąć się na szkodliwą inwestycję, mając nadzieję, że pewnego dnia sytuacja zwróci się na twoją korzyść – a nawet jeśli początkowo sprzedałeś instrument po określonym poziomie cen.

4. Jakie są twoje opcje inwestycyjne?

Najłatwiejszym sposobem inwestowania jest zaoszczędzenie części dochodu, zwykle na koncie oszczędnościowym. Oczywiście część, której nie musisz wydawać na życie codzienne. Jest to tradycyjne, choć bezpieczne rozwiązanie. Jednak oprocentowanie w tym przypadku zwykle nie jest zbyt wysokie, a jednak istnieją sposoby na zwiększenie kapitału poprzez nieco inny rodzaj inwestycji. Istnieje tysiąc różnych opcji, od rynku walutowego po wspomniane już obligacje skarbowe. Chociaż oczywiście najlepszą taktyką na samym początku jest zawsze rozmowa z licencjonowanym, profesjonalnym doradcą finansowym.

5. Dywersyfikacja to bardzo ważna sprawa

Nie wszystkie jajka są wyrzucane do jednego kosza, ponieważ jeśli potkniesz się i upuścisz, większość z nich pęknie. Zasadą, którą przestrzegają nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy, jest równoważenie bardziej ryzykownych instrumentów bezpiecznymi inwestycjami. Wielu doradców finansowych zaleca posiadanie zdywersyfikowanego portfela, który obejmuje akcje, obligacje i inne klasy aktywów w zależności od celów inwestycyjnych. Zakres instrumentów inwestycyjnych zależy od tego, czy jesteś raczej konserwatywny i wykazuje wysoką awersję do ryzyka, a może wolisz inwestować agresywnie i chcesz poświęcić więcej.

6. Wiedza jest narzędziem do zarządzania ryzykiem

Rachunki inwestycyjne to bardzo złożona usługa finansowa, która obejmuje oszacowanie wzrostu wartości aktywów, regularny wkład i odsetki składane. Rachunki te obejmują inwestycje w różne instrumenty pochodne, takie jak opcje, kontrakty futures i forward i wiele innych. Powinieneś nie tylko znać tego rodzaju produkty, ale także doskonale rozumieć rynki, na których inwestujesz. Bycie inwestorem wymaga badania i śledzenia rynków, aby poznać je w jak największym stopniu.

7. Poznaj prawo podatkowe

Znajomość przepisów podatkowych obowiązujących w Twoim kraju pomoże ci uniknąć płacenia dodatkowego podatku dochodowego. Większość przepisów podatkowych przewiduje rabaty lub zwolnienia, takie jak fundusz 401k w Stanach Zjednoczonych, który pozwala odłożyć część wypłaty emerytury przed opodatkowaniem. Innym powodem, dla którego powinieneś znać prawo podatkowe, jest unikanie zbędnych, długich kontroli i wysokich grzywien.

8. Nastawienie długoterminowe

Istnieje powód, dla którego cierpliwość jest uważana za ważną zaletę, także przy inwestowaniu. Prawda jest taka, że im krótszy czas poświęcisz na osiągnięcie swoich celów, tym bardziej agresywna będzie strategia. A to oznacza wysoką ekspozycję rynkową i oczywiście odpowiednio wyższe ryzyko. Chociaż wszyscy myślą, że Warren Buffet urodził się jako bogaty człowiek, prawda jest taka, że karierę inwestorską rozpoczął w wieku czternastu lat, kupując ziemię, którą następnie wydzierżawił rolnikowi. Dzięki długoterminowej strategii wyznaczysz sobie cel końcowy, do którego będziesz nieustannie dążyć i – miejmy nadzieję – uniknąć negatywnych konsekwencji psychologicznych związanych z ponoszeniem strat. Większość ludzi inwestuje całe życie i jest to z pewnością najdłuższa istniejąca strategia inwestycyjna.