Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

4176
Pożyczki społecznościowe to jeden z typów pożyczek pozabankowych. Czym dokładnie są takie oferty i jak można z nich skorzystać?

Niemalże każdy z nas wie, czym są media społecznościowe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, na czym polegają pożyczki społecznościowe. Chociaż nie mają nic wspólnego z Facebookiem czy Twitterem, to jednak także bazują na mocy społeczności on-line.

Czym są pożyczki społecznościowe? Kto może z nich korzystać? Jak można uzyskać taką pożyczkę?

Pożyczka społecznościowa – co to jest?

Pod pojęciem pożyczki społecznościowej lub pożyczki społecznej znajduje się taka pożyczka pozabankowa, która udzielana jest osobom prywatnym przez inne osoby prywatne – tak zwanych inwestorów.

Pożyczki społecznościowe są dostępne za pośrednictwem specjalnych portali internetowych – pierwszy z nich został założony w Wielkiej Brytanii. Następnie pożyczki tego rodzaju szybko zyskały popularność także w innych krajach – w Polsce dostępne są od 2008 roku.

Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

Pożyczka społecznościowa to pożyczka, którą możemy otrzymać na dowolny cel od innej osoby prywatnej – pożyczamy więc nie od banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej, ale od innej osoby, która określana jest mianem inwestorów.

Dla pożyczkobiorców pożyczki społecznościowe to szansa na uzyskanie potrzebnych pieniędzy na różne cele, na przykład na remont, wyjazd czy pokrycie długów, z kolei dla inwestora to szansa na zarobek, ponieważ pożyczka jest udzielana na procent.

Inwestorzy sami decydują, komu będą chcieli pożyczyć pieniądze. Zadaniem pożyczkodawcy jest zatem stworzenie specjalnej licytacji – aukcji, w której informuje on o celu pożyczki, swoich potrzebach finansowych, o tym, jakie koszty pożyczkowe może ponieść, o zabezpieczeniu pożyczki.

Jedne pożyczkobiorca może mieć przy tym wielu inwestorów – to istota pożyczek społecznościowych. Dopiero wtedy, gdy inwestorzy zdeklarują się, że pożyczą całą sumę, wtedy pożyczkobiorca może otrzymać środki.

Zalety pożyczek społecznościowych dla pożyczkobiorców:

  • łatwa dostępność
  • szybka realizacja pożyczki
  • możliwość uzyskania pieniędzy on-line

Zalety pożyczek społecznościowych dla inwestorów:

  • szansa na atrakcyjny zarobek
  • różne formy zabezpieczeń
  • dodatkowe bonusy – zależnie od portalu pożyczkowego

Kto może wziąć pożyczkę społecznościową?

Jedną z największych zalet pożyczek społecznościowych dla pożyczkobiorców jest ich łatwa dostępność. Jako że transakcja odbywa się poza systemem bankowym i pozabankowym, otrzymanie środków na różne cele jest jeszcze prostsze.

Wiele portali oferujących pożyczki społecznościowe pozwala na wystawianie aukcji pożyczkowych także przez osoby, które nie posiadają dobrej zdolności kredytowej – bez sprawdzania w BIK i w innych bazach.

Stosuje się wówczas odpowiednie zabezpieczenia, na przykład:

  • oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji
  • poręczenie wekslowe
  • weksel in blanco
  • hipoteka
  • zastaw rejestrowy
  • przewłaszczenie
  • cesja wierzytelności

Im więcej zabezpieczeń przedstawi potencjalny pożyczkobiorca, tym łatwiej będzie mu pozyskać inwestorów do swojej pożyczki.

Oczywiście, inwestorzy muszą pamiętać, że istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca nie spłaci zobowiązania – wówczas najczęściej wybiera się postępowanie windykacyjne, które może również zakończyć się w sądzie.

Pożyczki społecznościowe – także dla firm

Bardzo często pożyczki społecznościowe kojarzone są z ofertami skierowanymi do osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Obecnie jednak do dyspozycji mamy także takie portale, które pomagają biznesowi.

Firmowe pożyczki społecznościowe są atrakcyjną okazją do tego, aby pozyskać pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej oraz na jej rozwój, na przykład na zakupienie odpowiedniego wyposażenia.

Zatem pożyczki społecznościowe to interesująca alternatywa dla innych form finansowania – z warunkami korzystania z pożyczek społecznościowych na polskich portalach można zapoznać się już teraz on-line!