Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż, by transakcja była najkorzystniejsza?

417
nieruchomości
Decyzja o sprzedaży mieszkania i przeprowadzce, to ważna decyzja w życiu każdej rodziny. Jak przygotować się do niej najlepiej? Jakich uniknąć błędów? Na co zwrócić uwagę? Na te i inne nurtujące pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Formalności

Do sprzedaży mieszkania nie dojdzie, jeśli sprawy administracyjne i prawne dotyczące mieszkania nie zostaną uregulowane. Zadbajmy o to, by sprawy spadkowe zostały zamknięte, wszelkie płatności za grunty, podatki oraz samą nieruchomość zostały dokonane, a jeśli nie, to by jawnie były wyszczególnione. Zbierzmy także dokumenty potwierdzające niezaleganie w czynszu, brak zaległości w płatnościach gminnych, jak i potwierdzenie o zameldowanej liczbie osób i braku potencjalnych roszczeń do nieruchomości.

Przygotujmy także komplet ostatnich rachunków za lokal, gaz, prąd i wodę. Dzięki temu, będziemy mogli w rzetelny sposób przedstawić realne koszty eksploatacji mieszkania. Nie zatajajmy opłat. Pamiętajmy, że takie informacje są do zweryfikowanie w spółdzielni lub we wspólnocie.

Drobne naprawy

Wiele osób sprzedających mieszkanie pomija drobne usterki. Często właściciele patrzą na nie, jak na sprawy marginalne, które z ich punktu widzenia, na pewno nie mają znaczenia na cenę, jaką zaoferuje kupujący. Nic bardzie błędnego. Niedziałające detale, obdrapane elementy, odpadające części itp, to wszystko sprawia, że mieszkanie, choć ogólnie w dobrym stanie, znacząco traci na swojej jakości. Zadbajmy o to by ponaprawiać klamki, podokręcać uchwyty, wyregulować zawiasy szafek, naprawić przeciekające krany, jak również uzupełnić odpadające płytki. Te prace, w nieznaczny sposób wpłyną na nasz budżet, natomiast mogą podnieść cenę sprzedaży. To także sposób na zmniejszenie potencjalnych punktów negocjacyjnych.

Inwestycje

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w odnowienie niektórych elementów. Skupmy się na przedmiotach, które przykuwają uwagę – parapety, plamy na ścianach, zacieki, odpadająca boazeria, pęknięta umywalka, czy też deska sedesowa. Dzięki tym zmianom, pierwsze wrażenie wywarte na kliencie będzie znacznie lepsze. Stare parapety z lastryko oklejmy specjalną folią, lub zainwestujmy w nakładkę na parapet. Odmalujmy ponure, ciemne i brudne ściany. Jasne kolory zwiększą optycznie pomieszczenie, jak również sprawią wrażenie mieszkania ciepłego, słonecznego i jasnego.

Uzyskajmy przestrzeń

W każdym mieszkaniu nagromadzonych jest sporo zbędnych przedmiotów. Wiele z nich powciskane jest we wszystkie niemalże możliwe kąty. Worki z rzeczami, kartony, kosze i pudełka piętrzące się w pomieszczeniach nie robią dobrego wrażenia. Na czas prezentowania mieszkania postarajmy się je albo wynieść do piwnicy, albo schować w pawlaczach, czy też szafach. Dzięki temu ponownie odzyskamy trochę przestrzeni, a pamiętajmy, że jest to bardzo ważny aspekt przy sprzedaży mieszkania.

Sterylność

Przed wizytą kupujących posprzątajmy mieszkanie. Odkurzmy powierzchnie, oczyśćmy blaty, stoły oraz usuńmy wszystkie porozrzucane przedmioty. Uprzątnijmy ubrania, nałóżmy kapę na łóżko, jak również zadbajmy o czystość łazienki. Usuńmy kamień z wanny, brodzika, czy też umywalki. Miskę klozetową potraktujmy odświeżaczem antybakteryjnym i neutralizującym zapachy.

Pamiętajmy jednak, by zachować umiar w sprzątaniu. Pozostawmy przedmioty świadczące o toczącym się w mieszkaniu życiu. Dobrym pomysłem jest położenie na stole kuchennym lub ławie misy ze świeżymi owocami. Nie tylko będą miłym elementem dekoracyjnym, ale także swym zapachem, wprowadzą miły nastrój. Innym pomysłem jest położenie książki na stoliku nocnym. Nie zapominajmy także o roślinach. Kilka drobnych doniczek, lub wazon ze świeżymi, pachnącymi kwiatami, może zdziałać cuda.

Oprawa okien

To właśnie dzięki nim klient doceni jasność i słoneczność mieszkania – nawet tego, które jest od strony północnej. Umyte okna, wyprane firanki i czyste zasłony znacząco podniosą walory mieszkania. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele światła jest blokowana poprzez zabrudzone okna. Ponaprawiajmy wszystkie pourywane haczyki i oczka od firanek. Udrapujmy ładnie zasłony i odsłońmy nowe okna. Uwidocznijmy najlepsze elementy mieszkania, a także przyćmijmy te najgorsze.

Wizyta Klienta

Tuż przed samą wizytą klienta zadbajmy o ogrzanie zimnego mieszkania. Nikt przecież nie lubi przebywać w zimnie. zadbajmy o to, by klient poczuł się jak najbardziej komfortowo. Przewietrzmy także pomieszczenia, by nadać im świeżości i pozbyć się nagromadzonych zapachów. Możemy także zastosować odświeżacze do powietrza, czy też zapalić delikatnie pachnące świeczki. Innym pomysłem jest zaparzenie kawy, lub upieczenie ciasta, które to wywoła pozytywne skojarzenia u klienta.

Na koniec pamiętajmy by zapalić światła we wszystkich pomieszczeniach – nawet w jasny dzień, tak by oddać cały urok mieszkania.

Artykuł przygotowany przez specjalistów od ogłoszeń nieruchomości z serwisu Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/)

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut