Przykłady wykorzystania technologii Blockchain

725

Chociaż technologia Blockchain została zaprojektowana dla Bitcoin, jest już używana w wielu różnych dziedzinach. Jednym z takich obszarów jest szeroko pojęty sektor zarządzania publicznego. Rejestry rozproszone mają realną szansę na zmianę charakteru administracji publicznej.

Dlaczego rządzący powinny rozważyć wdrożenie technologii blockchain?

Stosowanie blockchain w zarządzaniu ma wiele zalet, istnieje kilka głównych powodów, dla których administracje publiczne powinny rozważyć jego wykorzystanie. Obejmują one zwiększoną decentralizację, lepszą integralność danych i przejrzystość rejestrów. Ponadto zalety obejmują lepszą wydajność przechowywania danych i niższe koszty operacyjne.

Decentralizacja i integralność danych

Jest wiele różnych sposobów i podejść do tworzenia sieci blockchain. Jednak niezależnie od tego, jak zostało utworzone, każda sieć rozproszona wykazuje pewien stopień decentralizacji. Wynika to z faktu, że rejestry blockchain są obsługiwane przez dużą grupę węzłów komputerowych, które działają w sposób synchroniczny – stale sprawdzając i weryfikując dane wprowadzone do rejestru. Zasadniczo zatem węzły te muszą również zawsze osiągać konsensus, aby mieć możliwość uzgodnienia jednego wspólnego stanu bazy danych, który będzie prawdziwy.

Sieci Blockchain charakteryzują się także możliwością osiągnięcia wysokiego poziomu niezmienności przechowywanych w nich danych. W stosunkowo prosty sposób możesz również dostosować je do swoich potrzeb – zapewniając dostęp do określonych informacji, aw niektórych przypadkach umożliwiając modyfikację tych danych przez upoważnione strony. W praktyce oznacza to, że każda jednostka administracji państwowej (np. Ministerstwo, urząd miasta) może pełnić funkcję walidatora w takim systemie. Walidatorzy w sieciach blockchain są odpowiedzialni za proces dystrybucji, weryfikacji i walidacji danych. Włączenie wielu rozproszonych jednostek administracji państwowej do takiego systemu znacznie zmniejszyłoby prawdopodobieństwo manipulacji danymi lub oszustwa.

Zakładając scenariusz, w którym organizacje pozarządowe, uniwersytety, a nawet sami obywatele mogą zostać walidatorami sieci, stopień decentralizacji wzrośnie drastycznie. Takie podejście daje również możliwość stworzenia mechanizmów chroniących przed występowaniem typowych błędów, takich jak np. błędy wprowadzania danych (blok danych, który nie zawiera podstawowych informacji wymaganych przez sieć, może zostać automatycznie odrzucony przez węzły).

Pewnego dnia technologia blockchain może odegrać znaczącą rolę w procesach wyborczych. Sprawiedliwe i dostępne wybory są jednym z fundamentów demokracji. Odporność blockchain na nieautoryzowane lub nieprawdziwe zmiany danych czyni tę technologię idealnym rozwiązaniem, które gwarantuje, że manipulacja głosami w wyborach stanie się niemożliwa. Blockchain jest również w stanie zagwarantować bezpieczne głosowanie online. Jedno z pierwszych i głośniejszych głosowań pilotażowych z wykorzystaniem blockchain odbyło się w Zachodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych w tzw. Wyborach śródterminowych, w których Amerykanie zdecydowali o składzie Izby Reprezentantów i części Senatu.

Transparentność

Baz danych opartych na Blockchain można używać do przechowywania i ochrony danych rządowych w sposób, który utrudnia manipulowanie lub ukrywanie informacji. W obecnie stosowanym modelu przechowywania danych na świecie większość danych rządowych jest przechowywana w scentralizowanych bazach danych, które są kontrolowane bezpośrednio przez władze. Niektóre z tych baz danych znajdują się w rękach zaledwie kilku osób, co otwiera szerokie pole do manipulacji. Wdrożenie blockchain oznacza, że proces weryfikacji wprowadzonych danych i przechowywania danych z rejestru jest rozłożony między węzłami – co pozytywnie wpływa na decentralizację.

Rejestry Blockchain mogą być również wykorzystywane jako przejrzyste bazy danych, które zmniejszą (lub całkowicie usuną) potrzebę wzajemnego zaufania między administracjami państwowymi a obywatelami. Co ciekawe, przydatność technologii blockchain jest już badana i analizowana przez niektóre organy europejskie w zakresie ograniczania sporów dotyczących nieruchomości i prowadzenia rejestrów nieruchomości. Rozproszony rejestr oznacza, że dostęp do niego mogą uzyskać zarówno agencje rządowe, jak i obywatele – a każda ze stron może bezpiecznie przechowywać kopię oficjalnych dokumentów lub roszczeń, omijając potrzebę zaufania komuś innemu.

Sieci Blockchain są również w stanie zapewnić stały dostęp do bazy danych funkcjonariuszom organów ścigania i organizacjom rządowym monitorującym nadużycia władzy lub korupcję. Ograniczając lub eliminując potrzebę korzystania z pośredników w procesie udostępniania danych i transakcji finansowych, wdrażając rozwiązania blockchain, urzędnikom rządowym może być znacznie trudniej zaciemnić lub całkowicie ukryć nieprawidłowości poprzez kierowanie funduszy przez szereg specjalnie utworzonych podmiotów – który staje się głośniejszy.

Zwiększona wydajność

Innym powodem stosowania technologii blockchain w sektorze publicznym jest obniżenie kosztów operacyjnych poprzez maksymalizację wydajności pracy instytucji administracyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że administracja państwowa polega na środkach zebranych od podatników, ważne jest, aby mądrze wykorzystała tak utworzony budżet. Sieci Blockchain w połączeniu z technologią inteligentnych kontraktów mogą być wykorzystywane w tej dziedzinie do automatyzacji wielu zadań i zarządzania przepływem pracy, co jest w stanie znacznie skrócić czas i zmniejszyć pieniądze wydane na wszystkie biurokratyczne procesy.

Chociaż ograniczenie wydatków rządowych jest niezwykle praktyczne, może również pomóc zwiększyć zaufanie obywateli i zadowolenie z władzy. Wyższa wydajność i niższe koszty prawdopodobnie doprowadziłyby również do wyższych ocen kraju lub regionu w wielu rankingach. Obniżając koszty operacyjne, rządy pozyskują więcej funduszy na inwestycje w innych obszarach, takich jak edukacja, bezpieczeństwo i publiczna opieka zdrowotna.

Pobór podatków to kolejny kluczowy obszar zarządzania, w którym można zastosować technologię blockchain. W rejestrach opartych na technologii blockchain transfer środków między stronami po spełnieniu określonych warunków można zautomatyzować. Zastosowanie blockchain w tej dziedzinie może spowodować radykalne obniżenie kosztów administracyjnych związanych z pobieraniem i dystrybucją zasobów podatkowych oraz egzekwowaniem przepisów podatkowych. Na przykład, jeśli Urząd Podatkowy wdroży technologię blockchain do przechowywania danych podatkowych podatników i samych podatników w prywatnej sieci blockchain, byłby w stanie zapewnić większe zabezpieczenie podatnika przed oszustwem, kradzieżą tożsamości lub wyciekiem danych podatkowych.

Wady i ograniczenia

Oczywiste jest, że technologia blockchain może być wykorzystana do poprawy integralności danych, przejrzystości i wydajności, istnieją jednak pewne ograniczenia w stosowaniu blockchain w sektorze publicznym.

Niezmienność danych, która leży u podstaw listy zalet łańcucha bloków, może w pewnych okolicznościach być niekorzystna. Niezmienność danych oznacza, że ​​aby system działał poprawnie, należy podjąć wszelkie możliwe kroki w celu zapewnienia dokładności danych na etapie ich początkowego gromadzenia (walidacji), a przed ich ostatecznym wprowadzeniem do systemu.

Chociaż niektóre z istniejących wdrożeń technologii blockchain są zaprojektowane w bardziej elastyczny sposób – umożliwiając zmianę danych – wprowadzenie zmian wymaga konsensusu większości walidujących węzłów, co w sektorze publicznym może budzić wiele wątpliwości co do stopnia decentralizacji systemu i ostatecznie doprowadzić do zamieszania. Wadę tę można jednak szybko rozwiązać w prywatnych sieciach blockchain, które nie wymagają wyższego poziomu decentralizacji.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o problemie prywatności. Rekordy dodane do publicznej sieci blockchain stają się stale dostępne dla wszystkich. Potencjalnym problemem może być sytuacja, w której ktoś niesłusznie skazany zostaje usunięty z rejestru przestępców. W krajach, w których zapomnienie cyfrowe jest już przewidziane przez prawo, niezmienność zapisów, która charakteryzuje się blockchain, może skutkować naruszeniem obowiązującego prawa, a nawet prowadzić do postępowania sądowego. Potencjalnym rozwiązaniem problemu prywatności może być wdrożenie mechanizmów nagrywania, dodatkowych technik kryptograficznych, które anonimizują dane, takich jak ZK-SNARK lub inne rodzaje tzw. Zerowych dowodów wiedzy.

Na koniec należy zauważyć, że sama administracja państwowa może stanowić poważną przeszkodę we wdrażaniu technologii blockchain w swoim sektorze. W wielu przypadkach już okazało się, że władze po prostu nie rozumieją wartości technologii blockchain, co prowadzi do ignorowania wielu potencjalnych korzyści z jej stosowania. Możemy również wyobrazić sobie ekstremalne przypadki, w których rządy, w których korupcja jest powszechną i zakorzenioną praktyką, mogą opierać się na przyjęciu blockchaina w celu ochrony własnych interesów.

Podsumowanie

Pomimo tych potencjalnych wad technologia blockchain może być z powodzeniem wdrażana na różnych poziomach w szeroko pojętym zarządzaniu. Od zwiększonej przejrzystości po usprawnienie poboru podatków, rozproszone sieci mogą pomóc rządom działać bardziej skutecznie i budować większe zaufanie wśród swoich obywateli. Chociaż wspomniane przez nas potencjalne zastosowania są czysto hipotetyczne, rządy wybranych krajów przeprowadziły eksperymenty z technologią blockchain.

Systemy cyfrowe są stosowane w dziedzinie zarządzania od początku 2000 roku, tj. Na lata przed powstaniem technologii blockchain. Estonia jest wybitnym przykładem kraju, który uruchomił własny program tożsamości cyfrowej już w 2002 r. Kraj ten był także pionierem w dziedzinie wyborów internetowych w 2005 r. W 2014 r. Rząd estoński rozpoczął prace nad innowacyjnym programem e-rezydencji , który zakłada stosowanie blockchain do zarządzania i zabezpieczania danych cyfrowych.