Psychologia inwestycyjna

psychologia na rynku kapitałowym

1001
Psychologia Forex

Psychologia inwestycyjna to bez wątpienia najtrudniejszy element strategii inwestycyjnej, którego musi się nauczyć każdy inwestor aspirujący do osiągania długofalowych zysków na rynkach finansowych.

Niestety nauka psychologii inwestycyjnej przychodzi z trudem i wymaga czasu oraz przeznaczenia na naukę choćby niewielkiego, realnego kapitału.

Spróbujmy przyjrzeć się najpopularniejszym błędom inwestycyjnym dotyczącym psychologii inwestycyjnej.

UŚREDNIANIE

To błąd pojawiający się gdy po otwarciu transakcji rynek nie porusza się w zakładanym przez nas kierunku, a my zamiast zamknąć stratną pozycję, otwieramy kolejną w tym samym kierunku licząc na to, że rynek zmieni kierunek.

BŁĄD KOTWICZENIA

Kotwiczenie to zjawisko podejmowania decyzji na podstawie nieistotnych informacji. Kiedy spotykamy się z niepewnością, mamy skłonność do chwytania się nieistotnych informacji jak tonący brzytwy.

NADZIEJA

Rozumiana jako nadzieja na to, że „rynek niżej spaść nie może”, „wyżej już nie wzrośnie”, „na pewno się odwróci”. Wchodzi w drogę realizmowi gdy opieramy się na niej zamiast na kompleksowej analizie rynku.

EFEKTY PEWNOŚCI

Mamy z nim do czynienia gdy dokonujemy wyborów preferując pewne zyski, nawet jeśli zysk ze scenariusz bardziej ryzykownego jest wyższy. Ma to miejsce np. w przypadku krótkich TP.

EFEKT ODBICIA

Ma miejsce gdy mając wybór między dwoma scenariuszami straty wybieramy większą ze względu na to, że jej prawdopodobieństwo jest mniejsze. Szczególnie widoczne w przypadku długich Stop Lossów.

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut