Rekordowe odpływy z funduszy

1032

Według nowych danych, amerykańskie fundusze akcji odnotowały rekordowy odpływ 23,9 miliarda dolarów wycofane przez inwestorów w ostatnim tygodniu, ponieważ zawirowania na globalnych rynkach akcji spowodowały, że inwestorzy unikają akcji na rzecz innych aktywów postrzeganych jako bezpieczne przystanie.

Wydatki w funduszach ETF (Exchange-traded funds) stanowiły największą część wypłat, wynoszącą 21 miliardów dolarów, podczas gdy wypływy funduszy wzajemnych stanowiły 3 miliardy wypłat, zgodnie z danymi z jednostki Lipper Thomson Reuters. Wykazano również, że od 2016 r. Fundusze akcji technicznych odnotowały odpływy w wysokości 1,1 mld USD w związku ze stratami na rynkach.

Lipper monitoruje przepływy funduszy od 1992 r. i mówi, że były to najgorsze odpływy w historii. “Obserwujemy tu ucieczkę do bezpieczeństwa, pieniądze opuszczające akcje, dużo pieniędzy trafiających na rynki finansowe” – powiedział Reuterowi Pat Keon, starszy analityk w firmie Lipper. Fundusze rynku pieniężnego cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie są postrzegane jako bezpieczne miejsce do lokowania gotówki w czasie ataków na zmienność. Fundusze są postrzegane jako pojazdy niskiego ryzyka, inwestujące w krótkoterminowe papiery wartościowe.

Dane śledzone przez Lippera pochodzą z tygodnia, który zakończył się 7 lutego, więc prawdopodobne jest, że w czwartek nastąpiły jeszcze większe ruchy, gdy średnia przemysłowa Dow Jones spadła o ponad 1000 punktów i weszła w tryb pełnej korekty.

Pieniądze wymazane z funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF w ostatnim tygodniu pokazują olbrzymie straty dla amerykańskich akcji, ale są to straty, które zdaniem większości ekspertów finansowych były nieuniknione, biorąc pod uwagę historycznie wysokie wyceny rynkowe w 2017 r. i na początku 2018 r. Wszystkie Indeksy amerykańskie osiągnęły rekordowy poziom, ale wielu inwestorów od dawna ostrzegało, że rynki są przeszacowane i że wymagana jest korekta w wysokości co najmniej 10 procent.
Pozytywne dane o zatrudnieniu i wzrost płac ze Stanów Zjednoczonych w piątek ubiegłego tygodnia wystraszyły właścicieli kapitału wskazując, że warunki podniosą inflację, a tym samym spowodują szybsze podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej, zwiększając koszty pożyczek dla firm. Rentowność amerykańskich papierów skarbowych również wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat dzięki poprawie danych gospodarczych.

Wielu ekspertów jest jednak przekonanych o poprawie sytuacji na rynku.

“Biorąc pod uwagę fakt, że rynki w USA obecnie znajdują się w strefie korekt, prawdopodobnie najprawdopodobniej minie większość poważnych zawirowań” – powiedział Kerry Craig, strateg ds. globalnego rynku w J.P. Morgan Asset Management. “Zmienność może utrzymywać się przez dłuższy czas, ale silne perspektywy gospodarcze i utrzymujące się prognozy zysków oznaczają, że nadal preferujemy akcje.”

Dodał, że bardziej niż same podwyżki stóp procentowych, kluczowym czynnikiem dla przyszłych rynków będzie szybkość podwyżek. “Co więcej, akcje mogą sobie radzić z wyższymi stopami procentowymi i rentownościami obligacji, a także oczekiwaniem, że wzrosną, ale niepokojące może być tempo tych zmian” – dodał.