Na co zwrócić uwagę rekrutując nowego pracownika? Jak ocenić jego potencjał?

1088

Dobór kadry pracowniczej jest niezwykle trudny. To, jakich pracowników zatrudni firma, może się przełożyć bezpośrednio na osiągane przez nią wyniki. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na zatrudnienie konkretnych osób, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

CV

Przede wszystkim przed zaproszeniem wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną, powinno się przestudiować wszystkie CV, które zostały przesłane do firmy. Na samym początku powinno się wybierać jedynie takie osoby, które posiadają doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Wtedy można mieć pewność tego, że się na nim odnajdą. Dobrze jest również sprawdzić, jaką szkołę kto ukończył, ponieważ może się to przekładać na ambicje pracownika, które będą zauważalne również w pracy.

Doświadczenie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to, że ktoś pracował na określonym stanowisku, nie oznacza wcale że robił to przez długi czas, albo że jego zakres obowiązków był podobny do zakresu wymaganego przez pracodawcę. Dlatego też na rozmowie kwalifikacyjnej powinno się zapytać kandydata na czym polegała jego praca i czemu z niej zrezygnował, czy zrezygnował sam, czy został zwolniony. Może się okazać, że tak naprawdę kandydat nie posiada wcale takiego doświadczenia, którego się od niego oczekuje.

Znajomość marki

Każdy kandydat idący na rozmowę kwalifikacyjną powinien przestudiować dokładnie czym zajmuje się firma, do której kandyduje, z czego jest znana, jakie są jej zalety. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na podstawie takich informacji może on dopiero powiedzieć, dlaczego chce pracować właśnie w tej konkretnej firmie i dlaczego uważa, że jest odpowiedni na to stanowisko. Dlatego też osoba przeprowadzająca rozmowę, powinna sprawdzić, czy kandydat posiada jakąkolwiek wiedzę na temat firmy i produktów, usług, jakie ona oferuje, świadczy.

Zdolności interpersonalne

W momencie, kiedy praca na określonym stanowisku wymaga kontaktu z klientem, to bardzo ważne jest również sprawdzenie umiejętności interpersonalnych kandydata. Powinien nie mieć on problemu z rozmową, powinien być uprzejmy, pewny siebie i na dodatek być odpowiednio ubrany. Jeżeli kandydat jest nieśmiały, mocno się denerwuje, ciężko jest nawiązać z nim kontakt, to nie warto go zatrudniać na takie stanowisko, ponieważ może się zwyczajnie na nim nie sprawdzić.

Języki

Aktualnie w większości firm konieczna jest znajomość języka angielskiego, albo niemieckiego. Dlatego też, jeżeli tylko stanowisko tego wymaga, to bardzo ważne jest sprawdzenie, w jakim stopniu kandydat potrafi się posługiwać językiem, który został przez niego umieszczony w CV. Najlepszym sposobem w tym wypadku jest przeprowadzenie rozmowy po angielsku. Wtedy bez problemu można ocenić zdolności językowe kandydata i tym samym ocenić, czy są one aby na pewno wystarczające na określone stanowisko.

Podsumowując można powiedzieć, że rekrutacja pracownika nie jest niczym prostym. Przy jej przeprowadzeniu ważne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii, które pozwolą na zatrudnienie odpowiedniej osoby.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres https://grupaprogres.pl/
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut