Remont instalacji elektrycznej

857
Remont instalacji elektrycznej

Remont instalacji elektrycznej dla każdego z nas znaczy coś zupełnie innego. Czasem jest to tylko wymiana lub dołożenie lamp, czy gniazdek, a czasem wymiana przewodów i innych ważnych elementów instalacji. Zarówno dla tej części z nas kierowanej zasadami ergonomii i aranżacyjnymi, jak i dla tych, kierowanych względami bezpieczeństwa, jest to procedura wymagająca wsparcia specjalisty i odpowiedniego zaplanowania.

Zbadaj obecny stan instalacji remontowanej

Przed modernizacją instalacji, koniecznie oceń jej obecny stan. Wspomóż się wiedzą fachowca, który nie tylko zdiagnozuje istniejące problemy, ale i sporządzi wstępny kosztorys prac niezbędnych do wykonania. Posiadacze mieszkań z wielkiej płyty doskonale znają problem niewydajnej, źle zaplanowanej instalacji. Zbyt mała ilość gniazd, plątanina kabli i przedłużaczy, a przede wszystkim korki, które „wywala” w najmniej odpowiednim momencie. Kto powiedział, że pralka, czajnik i odkurzacz, nie mogą pracować w tym samym momencie, a posiadanie kilku sprzętów kuchennych na blacie to wymysł? Lata 90 to wszechobecne dwużyłowe przewody z tańszego i podyktowanego ówczesnymi normami aluminium, które się łamały, kruszyły a o zwarcie nie było trudno. Dziś już wiemy, że jest to po prostu bardzo niebezpieczne. Nie mówiąc już o niedoborze gniazd, czy punktów oświetleniowych, które potrafią utrudniać życie na co dzień. W domach z kolei, koniecznie sprawdź także przyłącze pomiędzy domem i siecią elektryczną. Stare, często złożone z cienkich przewodów, może być niedostosowane do obecnego obciążenia (jednofazowe, a nie trójfazowe). Pamiętaj, że niektóre zmiany (szczególnie zmiana przydziału mocy) wymagają uzgodnienia z zakładem energetycznym. Niemniej jednak, wszystkie te problemy kwalifikują jednoznacznie instalację do remontu.

Bądź maksymalistą

Przy modernizacji instalacji, koniecznie kieruj się filozofią maksymalizmu. Pomyśl, że zawsze znajdzie się coś, co akurat trzeba podłączyć. Lepiej o 2 gniazdka za dużo, niż za mało. Czasem okazuje się też, że dołożenie kilku gniazd do istniejących obwodów jest niemożliwe, więc lepiej nie bazować na istniejącym, czasem wątpliwej jakości okablowaniu, a ułożyć całkiem nowe. Starym odcinamy zasilanie, bez konieczności ich usuwania. Warto też przypomnieć, że do remontu powinno się przystępować w oparciu o projekt sporządzony przez uprawnionego projektanta, a prace winny być wykonywane przez elektryka, posiadającego kwalifikacje.

Stare jak nowe

Modernizacja instalacji to również konieczność zakupienia dodatkowego osprzętu. Nie możesz zapomnieć o wyłączniku różnicoprądowym, zabezpieczającym cały dom, czy o ogranicznikach przepięć. Niektórzy też zdecydują się na tzw. wyłączniki pierwszeństwa, które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi chwilowego obciążenia poprzez wyłączenie jednego urządzenia podczas pracy innego. Dobry, rzetelny fachowiec sprawdzi też kwestię uziemienia. Nie zapomnijmy także o sercu instalacji, czyli rozdzielnicy. Warto zastosować większy model (bez tradycyjnych bezpieczników topikowych), do którego da się dołożyć dodatkowe moduły osprzętu, a który przy okazji posiada dobrze opisane przewody.

Sklep elektryczny online
Przy współpracy z ekspertami sklepu elektrycznego zpradem.pl