Rynek kakao

2247

Rynek kakao jest stosunkowo niewielkim rynkiem w porównaniu z innymi rynkami towarowymi. Niemniej jednak, ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów towarami z grupy towarów miękkich, rynek ten również w coraz większym stopniu przyciąga ich uwagę – zwłaszcza, że jest to rynek zasadniczo interesujący z wyraźnymi trendami cenowymi. Zobacz także jaka jest cena kakao.

Produkcja kakao

Kraje afrykańskie są liderami w produkcji kakao. Stanowią one około 72% całkowitej światowej produkcji tego surowca. Ponadto kakao uprawia się również w Ameryce Południowej, Azji i Oceanii.

Największy producent kakao to Wybrzeże Kości Słoniowej, które stanowi mniej niż 40% globalnej podaży tego surowca. Ghana, która produkuje ponad jedną piątą kakao na świecie, zajmuje drugie miejsce w tym rankingu. Indonezja zajmuje ostatnie miejsce na podium pod względem produkcji (około 13% światowej produkcji). Inne ważne kraje produkujące kakao to Kamerun, Nigeria, Brazylia i Ekwador – ale każdy udział w rynku nie przekracza 6%.

kakao

Przyczyną tej dystrybucji produkcji są szczególne wymagania dotyczące drzewa kakaowego. Roślina ta potrzebuje wysokiej wilgotności, odpowiedniej wysokości nad poziomem morza i wysokich temperatur przez cały rok, dlatego rośnie tylko w klimacie okrągłym. Kakao jest rośliną długowieczną – może wydawać owoce przez około 25 lat. Zbiór odbywa się dwa razy w roku: pierwszy przypada na koniec września do lutego, a drugi – z nieco niższą wydajnością – latem (od maja do sierpnia).

Niestabilna podaż kakao

Koncentracja większości produkcji kakao w zaledwie kilku krajach powoduje duże wahania podaży tego surowca. Duża część producentów kakao jest niestabilna politycznie – w tym największy producent: Wybrzeże Kości Słoniowej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w kraju wielokrotnie wybuchały niepokoje społeczne, których konsekwencjami były zniszczenie plantacji kakao (podpalenie, ścinanie drzew) i zawieszenie eksportu (zatrzymanie transportowców przez rebeliantów). Najsilniejsze zamieszki miały miejsce w 2002 r. – i fakt ten wyraźnie wpłynął na rynek kakao, ponieważ jego konsekwencją był gwałtowny wzrost cen tego surowca.

Obszary uprawy kakao są nie tylko politycznie, ale także niestabilne meteorologicznie. Jedną z cech klimatu podzwrotnikowego są ekstremalne warunki pogodowe. Susza i występujące tam powodzie mogą znacznie zmniejszyć plony kakao lub obniżyć jakość plonów.
Niekorzystne warunki pogodowe były głównym powodem wzrostu cen kakao w ubiegłym roku iw tym roku. W poprzednich latach nastąpił także gwałtowny wzrost cen kakao z powodu warunków pogodowych. Prawdopodobnie najbardziej znanym tego typu wydarzeniem był silny wzrost cen kakao w latach siedemdziesiątych – poważna susza w Afryce Zachodniej zniszczyła wiele plantacji kakao, co doprowadziło do znacznego spadku produkcji i cen kakao.
Wszelkie uszkodzenia drzew kakaowych mają istotny wpływ na cenę kakao z prostego powodu – po zasadzeniu drzewa kakaowego pierwszy owoc musi czekać 4-5 lat. To sprawia, że ​​podaż tego surowca jest sztywna i nie można go szybko zwiększyć.

Międzynarodowy rynek kakao

Kakao jest surowcem produkowanym w krajach całego kraju. Z kolei największymi konsumentami kakao są kraje wysoko rozwinięte, takie jak Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, kraje skandynawskie, Stany Zjednoczone, Japonia itp.
W rezultacie kakao jest jednym z najbardziej umiędzynarodowionych rynków – duża część produkowanego surowca jest przeznaczona na eksport i nie jest konsumowana w kraju, w którym kakao jest uprawiane. Odbiorcami kakao są przede wszystkim duże międzynarodowe koncerny spożywcze, takie jak Barry Callebaut (Szwajcaria), Ferrero Group (Włochy), Hershey Company (USA), Kraft Foods (USA), Mars (USA), Meiji (Japonia), Mondelez International (USA) ), Nestle (Szwajcaria). Firmy te praktycznie zmonopolizowały globalny rynek czekolady, dlatego czasami nazywane są pejoratywnie „Big Chocolate” (analogicznie do „Big Tobacco” lub „Big Oil”).

Firmy te generują większość światowego popytu na kakao, co sprawia, że ​​popyt na ten surowiec jest stabilny. Nawet w czasach spowolnienia na rynku firmy te są gotowe kupić duże ilości kakao – zwłaszcza, że ​​podczas kryzysów na rynkach finansowych spożycie czekolady pozostaje wysokie (w końcu nic nie działa tak pocieszająco jak baton po ciężkim dniu …) .

Kakao – prawie jak złoto?

To stabilny popyt i nieprzewidywalna podaż sprawiają, że rynek kakao jest niezwykle interesujący pod względem fundamentalnym. Kakao, jako jeden z niewielu surowców, wyszło bez szwanku z kryzysu finansowego, który spowodował znaczną deprecjację wielu surowców w drugiej połowie 2008 r. Dlatego niektórzy zaczęli porównywać kakao ze złotem – zresztą kiedyś go używano jako waluta.

Podsumowując, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy inwestowaniu w kakao? Na ceny tego surowca wpływ mają w szczególności:

  • Susza lub powodzie w Afryce Zachodniej;
  • Niestabilność polityczna w krajach Afryki Zachodniej (zwłaszcza Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany);
  • Długoterminowy trend wzrostu konsumpcji kakao w krajach rozwiniętych.

Najważniejszą organizacją publikującą raporty dotyczące rynku kakao jest Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO). Ta instytucja publikuje miesięczne raporty na temat rynku kakao oraz kwartalne biuletyny zawierające statystyki dotyczące rynku kakao na swojej stronie internetowej http://www.icco.org/