Szachowy remis

239

Remis szachowy (nierozegrana, nierozstrzygnięta partia) –jest to wynik szachowy, w którym żaden z graczy nie jest zwycięzcą. Można to osiągnąć na kilka różnych sposobów::

  1. Wystąpił pat;
  2. Na szachownicy pozostało zbyt mało bierek, aby któryś z zawodników mógł dać mat (np. dwa króle lub dwa króle i goniec);
  3. Jeden z graczy daje wiecznego szacha;
  4. Nastąpiło trzykrotne powtórzenie tej samej pozycji (niekoniecznie tych samych ruchów) i jeden z graczy reklamuje to sędziemu;
  5. Wykonano 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionem;
  6. Oboje gracze zgodzili się na remis;
  7. Sędzia ogłosił remis, ponieważ np. pozycja na szachownicy nie daje według niego żadnych realnych szans na wygraną, a jeden z graczy próbuje wygrać wyłącznie przez czas.

Zgadzanie się na remis w szachcach

Ostatnie dwa przypadki są dość kontrowersyjne, a zasady tutaj ulegały częstym zmianom w trakcie tworzenia oficjalnych zasad FIDE.

Zasada dająca graczom możliwość wyrażenia zgody na remis była wielokrotnie wycofywana i ponownie wprowadzana ze względu na wysoką tendencję arcymistrzów do unikania walk i szybkiego wyrażenia zgody na remis po małej liczbie wykonanych ruchów (tzw. arcymistrzowie remisy ). Organizatorom, kibicom i sponsorom imprez szachowych się to nie podobało. Obecnie możliwość uzgodnienia remisu zależy w dużej mierze zarówno od FIDE jak i organizatora oraz regulaminu imprezy szachowej. Często zgoda na remis jest możliwa dopiero po podjęciu pewnych działań, np. po trzydziestej.