Jak zbudować szklarnię w ogrodzie

1681

Szklarnia ogrodowa

Chcąc uprawiać w ogrodzie niektóre gatunki warzyw. Licząc na obfitsze i szybsze plony, warto zastanowić się nad postawieniem szklarni. Okazuje się, że nie trzeba być specjalistą od budownictwa, by samodzielnie przygotować taką konstrukcję. Przygotowanie szklarni ogrodowej nie jest skomplikowane, natomiast kiedy dojdzie do pierwszych zbiorów, każdy właściciel ogrodu będzie pękał z dumy. Jak zatem samodzielnie postawić szklarnię ogrodową?

Gdzie najlepiej postawić szklarnię?

Posiadacze małych ogrodów mogą mieć problem z jej prawidłowym umiejscowieniem. Żeby szklarnia ogrodowa miała jakikolwiek sens, przyjmuje się, że powinna mieć minimum 15 m2. Mniejsze konstrukcje mijają się z celem. Budowa szklarni nie wymaga załatwienia żadnych zezwoleń budowlanych, chyba że planuje się konstrukcje, których powierzchnia przekroczy 35 m2.

Szklarni nie stawia się w dowolnym miejscu ogródka. Nie powinna znajdować się w cieniu, więc ulokowanie konstrukcji w pobliżu ściany domu, drzew nie będzie dobrym pomysłem. Istotne jest, aby dłuższy bok szklarni skierowany był w kierunku wschód-zachód. To gwarancja, że uprawiana wewnątrz roślinność będzie miała najlepsze warunki do rozwoju.

Osadzenie szklarni na odpowiedniej jakości glebie jest tak samo ważne, jak jej ustawienie w odpowiednich kierunkach świata. Gleba powinna być przepuszczalna. Mowa o procesie związanym z przepuszczaniem wody przez grunt. Specjaliści podkreślają, że najlepiej sprawdza się podłoże żwirowe lub piaskowe. Przy podłożu gliniastym (nieprzepuszczalnym), trzeba będzie włożyć więcej pracy, poprzez wyłożenie odpowiednich dodatków, takich jak choćby słoma.

Jak profesjonalnie przygotować podłoże pod szklarnię?

Szklarnia ogrodowa musi stać na idealnie prostym podłożu. Niezależnie w jakim miejscu zostanie zbudowana, jaką będzie miała powierzchnię, podłoże powinno zostać profesjonalnie wypoziomowane. Po pracach wyrównawczych przychodzi czas na wzmocnienie podłoża. Oprócz tradycyjnych, uniwersalnych podłoży, ciekawym pomysłem jest montaż maty szklarniowej. Co prawda koszt zakupu jest wysoki, ale ma się gwarancję lepszego rozwoju roślinności w szklarni.

Stawiając szklarnie, obowiązkowo trzeba zadbać o dobry fundament. Nie wymaga się specjalistycznych prac, jednak równe fundamenty to podstawa. Dlatego do uprzednio przygotowanych form, wylewa się odpowiednią wiązankę betonową. Przy budowie szklarni ogrodowych wystarczy fundament mający kilkanaście centymetrów (plus minus 15cm). Sprawi to, że konstrukcja będzie stabilna, posłuży przez długie lata.

Materiały do budowy szklarni ogrodowej

Najważniejszym materiałem przy budowie szklarni jest oczywiście szkło. Zanim jednak skupimy się na rodzajach szkła, używanych do budowy szklarni, warto spojrzeć na pozostałe materiały. Przy szkielecie konstrukcji można korzystać z aluminium lub drewna. To dwa najpopularniejsze surowce, służące do realizacji obiektu. Czym się różnią? Budując szklarnię opartą o szkielet z drewna, trzeba mieć odpowiednie umiejętności budowlane. Samodzielnie wybrać najlepszy rodzaj drewna, a następnie je przygotować i postawić konstrukcję. Kto nie lubi majsterkować, budować, zdecydowanie powinien kupić gotowe konstrukcje z aluminium.

Szkło ogrodnicze jest najlepszym materiałem, który jest głównym elementem konstrukcyjnym każdej szklarni. Realizując szklenie, należy pamiętać o zimnych miesiącach, przez co obowiązkowy jest montaż specjalnych podkładek pod taflami szkła. Uchroni to szkło przed działaniem ujemnych temperatur. Kilka elementów przeszkleń musi być otwieranych, aby podczas upalnych dni istniała możliwość wietrzenia szklarni.

Jednak nie tylko szkło może być wykorzystane przy budowie szklarni. Osoby stawiające na najtańsze rozwiązania, mogą pokusić się o zakup foli. Folię w szklarniach najczęściej spotkać można na ogródkach działkowych. Wadą materiału jest jego niewielka odporność na zniszczenia.

Budowa wejścia do szklarni jest równie ważna, jak pozostałe elementy konstrukcyjne. Trzeba pamiętać, że z uwagi na warunki klimatyczne w Polsce, najczęstsze kierunki wiania wiatru, drzwi do szklarni wstawia się po jej zachodniej stronie. To pozwoli zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w szklarni.

Po wybudowaniu szklarni ogrodowej nie pozostaje nic innego, jak przeprowadzić prawidłową aranżację. Każdy realizuje ją według własnych upodobań. Warto jednak pamiętać, aby nie skupiać się tylko na samej roślinności. Dobrze jest mieć w szklarni również półki oraz stół, wyposażenie niezwykle pomocne przy pracach ogrodowych.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl/

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut