Ważne wydarzenia we wrześniu – Edycja Europejska

rynek finansowy

1295

Co roku wrzesień jest bardzo ważnym miesiącem dla rynków finansowych. Traderzy otrząsają się z letniego zastoju i ruszają szturmem do akcji. W tym roku miesiąc ten będzie krytyczny zwłaszcza dla Europy, która zmaga się ze słabym wzrostem gospodarczym i niepewnością, jaka zapanowała po lipcowej decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Tym, którym zależy na dotrzymaniu kroku europejskim rynkom, powinni zaznaczyć w swoim kalendarzu ekonomicznym kilka naprawdę ważnych wydarzeń.

2 września – raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls)

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz oraz jakie rynki cię interesują – poziom zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych to bardzo istotna kwestia. Prawdopodobnie jest to najbardziej wyczekiwany miesięczny raport, ponieważ niesie ze sobą informacje Departamentu Pracy o sytuacji amerykańskiej gospodarki, które mają wpływ na kierunek polityki Rezerwy Federalnej.

6 września: PKB w strefie euro

Na początku września Komisja Europejska opublikuje zrewidowane dane o PKB za drugi kwartał. Wstępne szacunki pokazywały, że gospodarka strefy euro zwiększyła się zaledwie o 0,3% w drugim kwartale, w związku ze stagnacją Włoch i Francji oraz spowolnieniem w Niemczech w stosunku do poprzedniego kwartału.
 
7 września: PKB w Wielkiej Brytania (NIESR)

W normalnych warunkach szacunki NIESR dla PKB Wielkiej Brytanii nie pojawiają się na liście najważniejszych wydarzeń gospodarczych. Jednak z powodu lipcowego referendum sytuacja się zmieniła. Publikowany co miesiąc raport NIESR o poziomie brytyjskiego PKB daje wgląd w sytuację gospodarczą z ostatnich trzech miesięcy.

Tego samego dnia brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne opublikuje dane o produkcji przemysłowej za miesiąc lipiec.

8 września: Decyzja ECB o poziomie stóp procentowych

Europejski Bank Centralny 8 września poda do wiadomości swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych. Po rozczarowującym drugim kwartale ECB zapewne odczuwa pewne napięcie, ale do obniżki stóp we wrześniu raczej nie dojdzie. Urzędnicy nadal oceniają wpływ poprzednich programów luzowania ilościowego. Poza tym prezes banku centralnego Mario Draghi zapewnił, że zarówno PKB, jak i inflacja w roku 2017, a następnie 2018, z pewnością się odbiją.

9 września: Prognoza inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii

Ponieważ konsekwencje Brexitu nadal nie są w pełni widoczne, prognozy dotyczące inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii są szczególnie istotne. Chociaż w lecie brytyjscy konsumenci praktycznie zignorowali obawy dotyczące konsekwencji Brexitu, wraz ze zbliżającym się końcem roku może się to zmienić, ponieważ rząd Konserwatystów przygotowuje się do oficjalnego powiadomienia Brukseli o odejściu z Unii.

12 września: dane gospodarcze z Chin

Dane o chińskiej gospodarce znajdą się w nagłówkach gazet w drugim tygodniu września, gdy zostaną opublikowane raporty o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych.

13 września: dane gospodarcze dla strefy euro i Wielkiej Brytanii

Rynki finansowe czeka prawdziwy zalew informacji gospodarczych 13 września. Niemcy opublikują dane o inflacji za miesiąc sierpień, a Komisja Europejska dostarczy raport na temat zmian w poziomie zatrudnienia w strefie euro za drugi kwartał. W tym samym czasie Wielka Brytania opublikuje oficjalny raport o inflacji konsumenckiej oraz producenckiej za sierpień.

14 września: Produkcja przemysłowa w strefie euro

Wskaźnik produkcji przemysłowej w strefie euro, czyli indeks mierzący zmiany wartości produkcji przemysłowej sprzedanej z sektorów przemysłu, górnictwa i energetyki, zostanie opublikowany 14 września.

15 września: decyzja BOE o stopach procentowych

Bank Anglii zgodził się na luzowanie polityki pieniężnej podczas spotkania w sierpniu. Komitet Polityki Pieniężnej obniżył stopy procentowe do poziomu 0,25% i zwiększył kwotę skupu obligacji rządowych do 70 mld funtów, żeby wesprzeć wzrost gospodarczy po decyzji o Brexicie. Prezes BOE Mark Carney powiedział, że być może zostaną podjęte dalsze działania stymulujące, co sprawia, że spotkanie we wrześniu może okazać się decydujące.

16 września: Inflacja konsumencka w USA

Słaba presja inflacyjna jest tylko jednym z czynników powstrzymujących Rezerwę Federalną przed podwyżką stóp procentowych. Dlatego inwestorzy śledzący poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych z pewnością będą zainteresowani wskaźnikiem CPI, jaki zostanie opublikowany we wrześniu.

21 września: BOJ i decyzja FED o stopach procentowych

21 września może okazać się jednym z najbardziej zmiennych dni w miesiącu. Bank Japonii oraz Rezerwa Federalna planują właśnie na ten dzień publikację swoich oświadczeń. BOJ zawiódł oczekiwania rynków, gdy w lipcu wprowadził jedynie bardzo skromne zmiany w swoim programie gospodarczym. Jednak nadal jest nadzieja, że jesienią zdecyduje się jednak na bardziej agresywną politykę stymulacyjną.

W międzyczasie Rezerwa Federalna opublikuje pierwszą od lipca decyzję o stopach procentowych. Traderzy spodziewają się raczej, że FED we wrześniu jeszcze powstrzyma się od ingerencji, ale może się to szybko zmienić, w zależności od kondycji gospodarki przed spotkaniem FOMC w dniach 20-21 września.
 
29 września: PKB w USA

Departament Handlu wyda swoją trzecią i zarazem ostatnią ocenę poziomu PKB za drugi kwartał pod sam koniec września. Największa światowa gospodarka kolejny kwartał z rzędu notuje rozczarowujące wyniki. Ostatnie szacunki I kwartału obejmą również osobiste wydatki konsumpcyjne (PCE) – preferowany przez FED wskaźnik inflacji.

30 września: PKB w Wielkiej Brytanii

Na sam koniec września Wielka Brytania również opublikuje końcowy raport o PKB za II kwartał. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych brytyjski PKB zaskoczył w II kwartale zwyżką.
Analitycy, decydenci polityczni i traderzy spodziewają się powodzi zmian w III kwartale, które mogą prowadzić do przedłużającego się spowolnienia, gdy w końcu da o sobie znać szok po Brexicie

Artykuły- rynek finansowy