Jaki wózek widłowy wybrać?

1267

Wszystko co musisz wiedzieć, przed wyborem odpowiedniego wózka. Wózek widłowy umożliwia wykonie szeregu prac i wielu przedsiębiorców decyduje się na taki zakup. Często jednak pojawia się pytanie, który wózek będzie najlepszy w danym przypadku. Podpowiadamy na jakie kwestie warto zwrócić uwagę.

Najlepszy wózek widłowy

Warto zwrócić uwagę na cały szereg kwestii, w końcu zakup wózka – zarówno używanego, jak i nowego to spora inwestycja i powinna w 100% spełnić nasze oczekiwania.

Branża

Oczywiście wózek widłowy musi być dostosowany do specyfiki danej branży. Niektóre branże mają szczególne wymagania, w przypadku spożywczej korzysta się z wózków, które nie emitują spalin, w przemyśle z urządzeń o podwyższonej odporności na uszkodzenia.

Rodzaj napędu

Dostępne są wózki z napędem elektrycznym, gazowe oraz spalinowe. Na wybór tego właściwego urządzenia wpływ ma między innymi to, gdzie będziemy z niego korzystać. W zamkniętych pomieszczeniach, na przykład w magazynach czy w halach najlepiej sprawdzą się wózki z napędem elektrycznym. Tego typu wózki nie emitują spalin – znajdują zastosowanie również w branży spożywczej.

Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z wózka na zewnątrz dobrym rozwiązaniem będzie wózek spalinowy. Podsumowując, do wyboru mamy :

  • wózki widłowe elektryczne, zwane również akumulatorowymi
  • wózki widłowe gazowe
  • wózki widłowe spalinowe
  • wózki widłowe hybrydowe

Udźwig

Rzecz jasna musimy wiedzieć jakiego typu ładunek będziemy przewozić za pomocą zakupionego wózka oraz, ile kilogramów lub ton ów ładunek może ważyć. Dzięki temu będziemy mogli wybrać wózek o optymalnym w naszej sytuacji udźwigu.

Nawierzchnia

Wózek widłowy mimo obciążenia musi być stabilny i poruszać się bez problemu. Ważną kwestię odgrywają tutaj opony. Przed ich wyborem odpowiedzmy sobie na pytanie, czy naszym wózkiem będziemy poruszać się po gładkiej powierzchni czy raczej po nierównościach –  jeśli potrzebujemy wózka do pracy na nierównej powierzchni wybierzmy opony amortyzujące wstrząsy. Wśród dostępnych opcji wyróżnić możemy:

Opony pneumatyczne

  • Diagonalne – zapewniają dobrą stabilność wózka, amortyzują drgania, są też odporne na różnego typu uszkodzenia, zużywają się jednak szybciej niż radialne.
  • Radialne – mają dobrą trakcję i zapewniają komfort jazdy. Takie opony mają wysoki bieżnik dzięki czemu charakteryzują się długą żywotnością. Co ważne opony radialne bardzo dobrze amortyzują drgania.

Opony superelastyczne – takie opony są odporne na ścieranie i różnego typu uszkodzenia, mają dużą nośność i są ekonomiczne. Zapewniają też dobrą stabilność wózka.

Wózek nowy czy używany

Przedsiębiorcy często rozważają czy w ich przypadku lepiej sprawdzi się wózek widłowy nowy, czy używany. Oczywiście nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Fabrycznie nowy wózek nie był przez nikogo używany jest więc w stanie idealnym – takie wózki są jednak droższe niż wózki używane. Wózki używane są tańsze, dzięki czemu przedsiębiorca aż tak bardzo nie obciąża swojego budżetu, warto też dodać, że takie urządzenia zanim trafią do sprzedaży przechodzą kompleksowy przegląd. Oczywiście wszystko zależy od firmy, ale porządne przedsiębiorstwa usuwają usterki, wymieniają części eksploatacyjne, opony – często też wykonują prace blacharsko-lakiernicze.

Źródło: Producent wózków widłowych w Kaliszu  https://utbpolska.pl/wozki-widlowe-kalisz/

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut