Wskaźnik Parabolic SAR

308
wskaźniki giełda forex
Za chwilę opiszę Wam bardzo interesujące narzędzie Analizy Technicznej jakim jest wskaźnik Parabolic SAR. Otóż ten wskaźnik przede wszystkim pomaga analizować trend panujący na rynku.
Generalnie owo narzędzie odnajduje zastosowanie w wyznaczaniu zamknięcia shorta (transakcji sprzedaży), a także longa (transakcji kupna). Najprościej rzecz ujmując, jeżeli punkty wyznaczane przez wskaźnik Parabolic SAR znajdują się pod wykresem cenowym wówczas mamy do czynienia z trendem wzrostowym, zaś w chwili generowania punktów zlokalizowanych powyżej wykresu cenowego jesteśmy informowani o panującym trendzie spadkowym.

Wchodząc w głębszą analizę zaznacza się, iż:

  • sygnał kupna jest generowany w chwili przejścia kursu notowań powyżej punktów, które tworzone są przez wskaźnik Parabolic SAR;
  • sygnał sprzedaży pojawia się w chwili przejścia kursu notowań danego instrumentu finansowego poniżej punktów generowanych przez wskaźnik Parabolic SAR.

Parabolic SAR

Poruszając kwestię ustawień wskaźnika Parabolic SAR, należy wspomnieć, iż tak jak w przypadku każdego wskaźnika Analizy Technicznej samodzielnie powinniście dokonać konfiguracji tego narzędzia względem instrumentu finansowego na którym będziecie dokonywać transakcji. Aczkolwiek zanim zaczniecie eksperymentować z ustawieniami to proszę o przeprowadzenie testów wskaźnika Parabolic SAR w jego standardowych ustawieniach, czyli krok: 0,02 oraz maksimum: 0,2.
Warto zaznaczyć, że wskaźnik Parabolic SAR sprawdza się tylko przy silnych trendach wzrostowych oraz spadkowych, zaś w przypadku wystąpienia trendu bocznego (horyzontalnego) nie powinno się stosować owego narzędzia. Innymi słowy zaleca się dokonywanie transakcji z użyciem tego wskaźnika tylko w sytuacji gdy mamy do czynienia z ukształtowanym trendem wzrostowym (wówczas dokonujemy transakcji kupna) lub spadkowym (wówczas dokonujemy transakcji sprzedaży).
Poniżej przedstawiam przykładową metodę analizy wykresów cenowych z użyciem wskaźnika Parabolic SAR.
Parabolic SAR 1
Na powyższym obrazku widzicie przykładową analizę wykresu cenowego. Do analizy zastosowałem wskaźnik Parabolic SAR, wskaźnik RSI, kanały cenowe oraz przyśpieszone linie trendu spadkowego. Teraz opiszę Wam transakcję sprzedaży. Mianowicie wcześniej zaznaczyłem panujący trend wzrostowy niebieskim kolorem. Wskaźnik RSI ma tutaj nieco inne zastosowanie niż w wcześniejszym poście, w którym dokonywałem jego analizy, albowiem tutaj czekamy na przebicie poziomu 30. I najważniejsza rzecz, otóż nie dokonujemy transakcji obstawiając odwrócenie trendu wzrostowego (wybicie z niebieskiego wzrostowego kanału cenowego) lecz czekamy na pojawienie się pierwszej korekty trendu spadkowego i zamkniecie się świecy cenowej poniżej dolnych punktów generowanych przez Parabolic SAR, które w trendzie spadkowym symbolizują korektę.
Podsumowując zanim zdecydowalibyśmy się na zawarcie transakcji sprzedaży powinniśmy poczekać, aż wystąpi nałożenie się KILKU sygnałów:
– cena zamknie się poniżej dolnych zielonych punktów generowanych przez wskaźnik Parabolic SAR;
– pojawią się górne zielone punkty generowane przez wskaźnik Parabolic SAR co świadczy o zaistnieniu trendu spadkowego;
– wartości RSI spadną poniżej poziomu 30.
Natomiast jak zamknąć zawartą transakcję na podstawie przedstawionych powyżej sygnałów? Otóż zwyczajnie czekamy, aż świeca cenowa zamknie się ponad przyśpieszoną linią trendu spadkowego.

Podsumowanie

Wskaźnik Parabolic SAR:
  • pomaga analizować trend panujący na rynku;
  • odnajduje zastosowanie w wyznaczaniu otwarcia, a także zamknięcia transakcji sprzedaży/kupna;
  • sprawdza się tylko przy silnych trendach wzrostowych oraz spadkowych.
Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika Parabolic SAR, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.