Jak zmniejszyć wydatki domowe w 5 krokach – poradnik

709

Planowanie budżetu domowego jest wyzwaniem. Jednakże, jeśli dobrze się zastanowisz i zaplanujesz wydatki na gospodarstwo domowe, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby tak się stało, bardzo ważne będzie dokładne przeanalizowanie dochodów i kosztów, które codziennie obciążają budżet gospodarstwa domowego. Dziś zaproponujemy, jak w łatwy i szybki sposób zwiększyć oszczędności rodzinne.

Krok 1 – inteligentne zakupy

Kiedy idziesz do supermarketu, warto mieć listę zakupów z Tobą i absolutnie trzymać się jej. Często, gdy robimy zakupy w sklepach spożywczych, sięgamy po produkty w promocji, 3 w cenie 2 itd…. – Chociaż tak naprawdę nie są nam one potrzebne w takiej ilości. W ten sposób zwiększamy tylko nasze wydatki. Świetnym pomysłem jest również przygotowanie listy obiadowej – czyli jakie posiłki w danym tygodniu mamy zamiar przygotować. Taka lista sprawi, że nasz koszyk będzie zawierał tylko te produkty, których będziemy używać, a tym samym unikniemy wyrzucania przeterminowanych potraw. Warto też użyć bawełnianych, wielokrotnego użytku torebek. Jest to nie tylko ogromna korzyść dla środowiska, ale także dla naszego portfela. Jeśli mamy taką możliwość, warto stworzyć własny ogród z ziołami. Dlatego przez cały rok będziemy mieli dostęp do świeżej kolendry, lubczyka czy bazylii. Przy okazji, będziemy w stanie zaoszczędzić kilka złotych, a rosnące rośliny mogą przerodzić się w pasję.

Krok 2 – zmiana dostawców energii i Internetu

Często korzystamy z usług danej firmy z przyzwyczajenia. Ponieważ jesteśmy z nią związani od lat, nawet myśl nie przejdzie przez nas w poszukiwaniu korzystniejszej oferty. Warto jednak to zrobić. Mamy wielu dostawców energii elektrycznej, Internetu i telefonii komórkowej na rynku. Analizując oferty poszczególnych firm, może się okazać, że zmieniając operatora zaoszczędzimy kilkanaście złotych na rachunkach miesięcznie. Co roku można zebrać znaczną sumę pieniędzy.

Krok 3 – kredyt konsolidacyjny

Według badania BIK, na koniec czerwca 2018 r. prawie połowa dorosłych Polaków spłacała pewne zobowiązania kredytowe. Ponad 48% z nich to kredyty konsumpcyjne. Często zaciągamy kredyty na sfinansowanie wakacji, zakup nowego samochodu lub niewielką renowację domu.

Jeśli zarówno Ty, jak i Twój współmałżonek macie kredyty gotówkowe w różnych bankach – warto pomyśleć o tzw. kredycie konsolidacyjnym. Banki oferują korzystne kredyty. Dzięki niemu można łatwo spłacić wszystkie inne kredyty bankowe. Nie mamy górnego limitu liczby skonsolidowanych zobowiązań, a dodatkowo można rozłożyć spłatę nawet na 10 lat.

Krok 4 – rachunek oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe to doskonały sposób na zwiększenie budżetu Twojej rodziny. Banki oferują rachunek oszczędnościowy o różnym oprocentowaniu . Dodatkowo nie ponosisz żadnych kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem rachunku. Ponieważ rozumiemy potrzeby naszych klientów i wiemy, że w każdej chwili możesz stanąć w obliczu nieoczekiwanych wydatków, możesz wypłacić gotówkę w dowolnym momencie, nie martwiąc się o utratę odsetek.

Krok 5 – Depozyt

Jeśli w budżecie gospodarstwa domowego występuje nadwyżka finansowa, warto ją wpłacić na depozyt. Jest to bezpieczny i łatwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Depozyty w Bankach są niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Wysokie oprocentowanie i elastyczny czas trwania lokaty pozwala na pomnożenie środków w ciągu kilku miesięcy bez większego wysiłku.